reklama

Probuďte trávník k životu

Každý rok je to stejné, nikdy totiž nevíme, kam na jaře dříve skočit. Péči potřebují nejen zeleninové a okrasné záhony, jezírka, ale také trávník. To, jaká údržba vás bude čekat, záleží hlavně na intenzitě údržby vašeho zeleného koberce. Zatímco u některých trávníků postačí pouze hnojení, u jiných je nutné sáhnout i po jiných metodách, které zelený koberec dostanou opět do kondice.

i (Zdroj: archiv redakce)
Probuďte trávník k životu

Není trávník jako trávník. Velké rozdíly totiž najdete i pouze u okrasné skupiny trávníků. Jarní péče se tedy odvíjí hlavně od toho, v jakém stavu trávník po zimě je, co od něj očekáváte a kolik můžete této jarní údržbě věnovat péče a také finančních prostředků. Pečlivá údržba trávníku na jaře vyžaduje nejen znalosti, ale také pečlivý a odpovědný přístup.

Péče o květnaté typy trávníků

V tomto případě nečekejte žádný dlouhý seznam technik a postupů, které se při jarní péči o tyto typy trávníků používají. Květnatý trávník nebo dokonce květnatá louka patří mezi vegetační prvky s jistou schopností autoregulace. Květnatý trávník se udržuje nižší, a proto vás na jaře bude čekat hlavně seč. Rozhodně v něm ovšem nejsou na škodu kvetoucí rostliny souborně označované jako plevele, ačkoliv v tomto případě se přímo o plevel ani nejedná. Tyto dvouděložné rostliny totiž naopak zvyšují odolnost trávníku a dodávají mu zajímavé kouzlo.

Květnatý trávník nebo louka nevyžadují hnojení ani vertikutaci. Oba postupy by totiž spíše popíraly podstatu typu tohoto trávníku. Jak hnojení, tak i prořez, totiž redukují množství dvouděložných druhů, což alespoň v tomto případě není naším cílem.

Náročný okrasný trávník

Zcela jiná situaci následuje u okrasného trávníku, ovšem i zde se může jarní údržba zcela lišit. Všeobecně ovšem platí, že jakmile pominou mrazy, je možné spustit závlahový systém a provést jarní vertikutaci. Ta je pro každý okrasný trávník, od kterého se očekává atraktivní vzhled, vyrovnaná hustota a jistá odolnost vůči sešlapu, naprosto nezbytná.

Zvláště u zatěžovaných ploch ji oceníte, dokáže totiž spolu s hnojením trávník opravdu oživit. U větších ploch se používá na prořez vertikutátor, který odvede většinu práce za vás. Méně dostupné okraje nebo plochy, kam se s touto technikou nedostanete, zvertikutujte pomocí vertikutačních hrábí.

Prořez se provádí ve dvou na sebe kolmých směrech, ale pokud je trávník opravdu zaplstěný, je možné přidat další směr. Po každé etapě je třeba z trávníku pomocí hrábí švédského typu vyhrabat veškerou uvolněnou plsť, což je hmota, která se skládá z mechu a odumřelé hmoty plevelů a trav.

Probuďte trávník k životu
Probuďte trávník k životu (Zdroj: )
Probuďte trávník k životu
Probuďte trávník k životu (Zdroj: )
Probuďte trávník k životu
Probuďte trávník k životu (Zdroj: )

Právě plsť může být zdrojem zárodků trávníkových chorob a navíc zamezuje výměně vody a plynů mezi půdou a vzduchem. Při vertikutaci se neodstraní pouze plsť, ale zároveň se naruší i půdní povrch spolu s kořenovým systémem trav a dojde k redukci části plevelů, které se v trávníku usadily. Jedná se tedy o kombinovaný proces, který trávník částečně odplevelí a zároveň ho připraví na příjem vody a živin.

Pečlivě provedená vertikutace se rozhodně neobejde bez hnojení. Pokud na ní budete chtít ušetřit a vynecháte aplikaci hnojiva, vzhled trávníku vás nijak nepotěší. Absence živin totiž způsobí, že trávníku budou výrazně chybět živiny, takže nedojde k tak rychlé regeneraci. Trávník naopak zřídne.

Na hnojivu tedy nešetřete a zelenému koberci dopřejte optimálně pomalu rozpustné hnojivo určené pro jarní období. Můžete také samozřejmě použít hnojivo rychle rozpustné, které ovšem účinkuje krátkou dobu a přibližně po měsíci je nutné hnojení zopakovat. Hnojivo aplikujte co možná nejrovnoměrněji pomocí rozmetadla nebo strojků, které jsou k tomuto účelu určené. Po nahnojení trávník pořádně zalijte, aby se ke kořenům dostala voda spolu s živinami.

Okrasný trávník udržujeme po celou zahradnickou sezonu v bezplevelném stavu, s čímž nám pomohou zvláště selektivní herbicidy, jejichž účinnost je zaměřena na dvouděložné plevele. Druhy trav jsou jednoděložné, proto se nemusíte bát, že tímto postřikem zlikvidujete spolu s plevely i svůj trávník. Postřik ovšem proveďte až v době, kdy trávník poroste a začnou v něm rašit plevely, postřik totiž nefunguje preventivně, nýbrž pouze na již vzrostlý plevel.

Po jarním hnojení se trávník rychle dostane do kondice, proto je nutné začít i s pravidelnou sečí, kterou nezanedbávejte. Při seči by neměla být odstraněna více jak jedna třetina výšky listů. Pokud trávník necháte přerůst, a pak ho posečete příliš nízko, může se tento postup poněkud negativně podepsat na vzhledových vlastnostech.

Na jaře také nezapomeňte na odrýpnutí okrajů trávníku v přímé blízkosti okrasných záhonů a na dorovnání trávníku pomocí křemičitého písku. Pokud je trávník příliš řídký, plochu dosejte vhodnou směsí osiva.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 22. 2. 2017, Autor: