Homeopatie přináší mnohé výhody, ať už se jedná o léčbu osob, zvířat anebo rostlin. Na první pohled však nemusejí být tyto výhody nijak okázalé, ale ani patrné. Přechod nebo nastolení homeopatické léčby vždy představuje návrat k přírodě a k ekologickému myšlení a jeho prosazování v praxi.
Základem správného přístupu k homeopatické léčbě je myšlenka, že vše je součástí jednoho celku. Lidé, zvířata, rostliny i půda, to vše je vzájemně propojené. Tudíž nemůžeme očekávat, že budeme zdraví, jestliže používáme jedy k tomu, abychom se zbavili plevele nebo rostlinných škůdců, přičemž zvířata pak spasou ošetřené rostliny a my následně pozřeme je. Kruh putujících toxinů je tak uzavřen.
Pochopitelně nelze veškerý objem důležitých informací ohledně homeopatie obsáhnout v jednom jediném článku, ale právě myšlenka, že vše souvisí se vším, patří k těm nejdůležitějším ideám homeopatické léčby.
Podobnost lidského organismu s rostlinným organismem
Odborníci na homeopatii přišli s tvrzením, že rostliny a jejich těla jsou v mnohém podobná tělu člověka. Lidské sliznice se nacházejí uvnitř těla, u rostlinného organismu leží vně a jsou chráněna pouze tenkou vrstvou pokožky.
Plícemi a trávicími orgány rostlin jsou jejich listy, cévní systém jimi probíhající lze jednoznačně přirovnat k lidskému krevnímu oběhu. Odpařování vody skrze listy je totožné s funkcí našeho močového systému.
Cukry a bílkoviny obsažené v rostlinných tělech jsou ekvivalentem svalových tkání člověka. Jakmile na rostlinu zaútočí škůdce nebo ji napadne některá z nemocí, vyčerpá její zásobu bílkovin a cukrů, což je totožné s ubýváním sil u člověka, s vyčerpáváním jeho tukových zásob a svalových tkání.
Dávkování homeopatických léků
Na rozdíl od léků konvenčních nespočívá síla homeopatických léků v čistém obsahu účinných látek, ale závisí na výrobním postupu homeopatického léku. Úkolem homeopatických léků je stimulovat obranný systém rostliny tak, aby se ihned po prvním podání léku rostlině podařilo nastavit její vnitřní sílu do původní rovnováhy.
Tyto spouštěče, jak se dají rovněž homeopatické léky označit, se proto nesmí podávat často. Jejich nadbytek je schopen celý léčivý proces narušit a v mnohých případech dokonce ještě zesílit původní problém rostliny. Důležité je vždy dát každému léku možnost plně rozvinout jeho léčebné účinky, než se rozhodneme jej aplikovat znovu.
Příprava a použití homeopatik v zahradě
Vzhledem k tomu, že homeopatika pro léčbu zahrady se musí vždy mísit s vodou, je třeba vědět, že jejich účinek může být ovlivněn hodnotou pH vody. Správnému působení homeopatického léku mohou zabránit jak příliš vysoké hodnoty pH vody, tak hodnoty příliš nízké.
Veškeré nádoby, hadice a přístroje, které budete používat k aplikaci ředěných homeopatik, musí být důkladně vymyté horkou vodou, aby neobsahovaly sedliny chemických prostředků. Zbytky chemikálií by mohly účinek homeopatika zneutralizovat.
Při dodržení základních pravidel a přesného návodu na použití lze bez obav homeopatické léky použít i v zahrádkách, nejen velkoplošně na komerčních plochách. Pro správné dávkování je vždy třeba propočítat množství vody, které použijeme na zředění a následnou léčebnou zálivku. Pro aplikaci můžeme stejně tak dobře použít klasické konve jako všechny druhy rozprašovačů nebo čerpat vodu z nádrží a lék vpravit do trysek čerpadla.
Co všechno lze léčit pomocí homeopatik:
- rostlinné choroby způsobené nerovnováhou živin
- živočišné škůdce – brouky, molice, mšice, červy, housenky, roztoče, hlístice, mouchy, štítenky, svilušky, háďátka, červotoče
- hubit plevele
- ničit rzi, sněti, strupovitost, hniloby, skvrnitost, viry, bakterie, houby
- léčit spáleniny od slunce
- léčit rakovinu stromů, nekrózy, kadeřavost
- žloutnutí listů
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com
Publikováno: 16. 1. 2017, Autor: