Zakoupili jste velký pozemek a potřebujete ho obdělávat nebo vám už došly síly a na současné práce na pozemku nestačíte? Naši předci zvládali mnoho prací nejen na polích hlavně pomocí svých sil, věřte ale, že i oni by dali mnohé za silný malotraktor. V dnešní době se staly malotraktory dobře dostupné a může si ho tak dovolit i běžný hospodář. Není tak důvod si ho nepořídit a ušetřit čas na jinou práci nebo na rodinu. Můžete se také spolehnout na to, že s malotraktorem bude i vaše děti a příbuzné práce bavit mnohem více.
Jednoosý nebo dvouosý?
Na trhu existují dva základní typy malotraktorů – jednoosý a dvouosý. Dvouosé malotraktory mají mnohem větší výkon a v mnohém se blíží i běžnému traktoru právě díky dvěma nápravám. I proto se tento typ hodí na opravdu velké pozemky, kde lze se strojem lépe manipulovat.
Jednoosé malotraktory se výborně hodí na práci na menších a také členitějších pozemcích, kde je zapotřebí obratný stroj. Mají jen jednu nápravu, a tak je u mnohých prací nutné vedení stroje člověkem. Stroj je tak obratný, že ho otočíte doslova na jednom kole.
Stavebnicový systém
Nejčastěji používané, právě díky cenové dostupnosti, jsou jednoosé malotraktory. I přesto, že se opravdu silným traktorům používaným v zemědělství nemohou tyto malotraktory v ničem rovnat, lze s nimi pohodlně zasadit brambory, zorat pole nebo jen prostě dovézt dřevo z lesa. Záleží na šikovnosti obsluhy a také síle zakoupeného motoru.
Většina výrobců totiž nabízí opravdu široké portfolio příslušenství, které je u solidních výrobců možné použít na všechny stroje dané značky a kategorie. Díky příslušenství si tak můžete poskládat stroj, který potřebujete.
Právě kvůli skvělé všestrannosti dobře zvažte, co všechno budete po stroji chtít, aby zvládal za činnosti, podle toho poté zakupte potřebně silný motor. V případě orby je vhodné, aby měl motor výkon nad 3,5 kW, pro sekání a odvoz trávy postačí menší výkon. Určitě se o tomto poraďte také s prodejcem a sdělte mu své potřeby.
Svůj nákup dobře zvažte
Rozhodně se při pořizování malotraktoru nekoukejte pouze na cenovku. Můžete toho do budoucna velmi litovat. Před definitivní koupí si zjistěte několik důležitých věcí.
Portfolio příslušenství – Nejprve si projděte nabídku dle vašich potřeb a poté se poohlédněte, co dalšího lze ke stroji připojit. Do budoucna tím ušetříte nemalé finanční prostředky.
Cena příslušenství – V katalogu si také všímejte, za kolik jste schopni potřebné příslušenství sehnat a porovnejte s konkurencí a vašimi možnostmi.
Stabilita značky – Zjistěte si také, jakou má vámi vybraná značka pozici na trhu. Není nic horšího, než zakoupit malotraktor, na který za pět let neseženete v tom lepším případě příslušenství v horším případě dokonce náhradní díly.
Prodejce – Malotraktor zakupte u prodejce, kde se vám dále vyplatí dojíždět a stroj servisovat. Optejte se také na možnosti záruky na dané díly.
V neposlední řadě se ptejte na reference u známých, kteří malotraktor vlastní a prodiskutujte jejich zkušenosti. Nedejte moc na internetové diskuze, protože nikdy nevíte, jak daný uživatel stroj používá nebo jestli s ním pracuje vhodným způsobem. Mnoho uživatelů zakoupí například slabý motor a pak si stěžují na jeho sílu. To není problém samotného výrobku, ale uživatele.
Typy na závěr
Při dodání malotraktoru se prodejce na vše ptejte a nechte si vše ukázat a vysvětlit. Mnoho problému není způsobeno strojem, ale jeho špatnou obsluhou. Na velkou část práce je nezbytně nutné správné vyvážení malotraktoru, zakupte potřebná závaží a stroj důkladně před každou prací vyvažte.
Mnoho jednoosých malotraktorů je možno provozovat na silnicích 3. a 4. třídy, zjistěte si u dodavatele konkrétní podmínky a nezapomeňte stroj také řádně pojistit dle zákona.
Publikováno: 16. 3. 2018, Autor: