reklama

Jarní trvalky vnesou do zahrady záplavu barev

Pokud patříte mezi ty, kteří zimu spíše protrpí a s toužebným pohledem očekávají první pestré květy, máme pro vás několik trvalek, které mohou doplnit i vaši zahradu. Na jaře kvetoucí druhy by sice neměly tvořit většinu sortimentu na vaší zahradě, ale určitě by v něm neměly chybět.

i (Zdroj: archiv redakce)
Jarní trvalky vnesou do zahrady záplavu barev

Jarní trvalky jsou prvními posli nové sezony a díky svým květům dokáží zahradu rozzářit již v prvních měsících. Skvěle se kombinují s jarními cibulovinami a neměly by chybět v žádném záhonu, od kterého očekáváme celoroční působnost. Inspirujte se oblíbenými druhy, které v České republice běžně seženete.

Hlaváček jarní (Adonis vernalis)

Tento jarní druh roste na stepních stanovištích a vyhovují mu vápenité půdy s dobrou drenáží. Kvete v průběhu dubna a května sytě žlutými květy. Ačkoli většina druhů trvalek podlehla šlechtění, hlaváček seženete pouze v kultivarech se žlutými květy. Vyhovují mu světlá stanoviště. Ideální trvalka do skalek a kamenných koryt, stejně tak na střešní zahrady a do kompozic s kamenem.

Sasanka lesní (Anemone sylvestris)

Tato sasanka má jasně bílé květy jako naše domácí sasanka hajní (A. nemorosa). Ve výsadbách se snadno rozrůstá a množí semeny. Dosahuje výšky okolo 30 centimetrů a kvete v průběhu května. Jedná se o dlouhověkou trvalku vhodnou do světlejších podrostů, do prérijních záhonů, střešní zahrady nebo skalek. Na trhu seženete i plnokvětý kultivar Flore Pleno.

Tařice skalní (Aurinia saxatilis)

S touto skalničkou se běžně setkáte i v naší přírodě na skalách, kde vytváří mohutné husté a převisající trsy. V dubnu a květnu rozkvétají její jasně žluté květy, které na sebe upozorňují již z dálky. Na trhu jsou dostupné i kultivary s panašovanými listy. Hodí se na střešní zahrady, do skalek a do kompozic s kamenem. Nenáročný druh do chudé a dobře oddrenážované půdy a na plné slunce. Snese letní přísušek.

Koniklec obecný (Pulsatilla vulgaris)

Na vápenitých půdách s dobrou drenáží se můžete i v České republice setkat s koniklecem. Na trhu je dostupný v kultivarech s fialovými, růžovými, bílými a karmínovými věty. Seženete i kultivary plnokvěté. Rozkvétá od března do května v závislosti na průběhu počasí. Poměrně snadno se přesévá, je možné ho namnožit výsevem z nakoupených semen. Dlouhověký druh vhodný na střešní zahrady a do skalek.

Blatouch bahenní (Caltha palustris)

Blatouch v naší přírodě rozkvétá během dubna a vyhovují mu živné a zamokřené půdy na loukách s vysokou hladinou podzemní vody či na okrajích jezírek a potoků. Rostlina se rychle rozrůstá e je jí možno množit dělením trsů. Seženete kultivar s bílými květy Alba nebo kultivar plnokvětý Plena či Multiplex. Tento bahenní druh se hodí na břehy vodních prvků nebo do pramenišť.

Úpolín evropský (Trollius altissimus)

Tento prošlechtěný druh dorůstá výšky maximálně okolo 80 cm a vyhovuje mu živná a zamokřená půda. V dubnu a květnu rozkvétají žluté nebo oranžové květy. Na trhu je dostupný i plnokvětý kultivar. Dlouhověká trvalka ideální na okraje vodních prvků a na prameniště.

Prvosenka jarní (Primula veris)

Naše domácí květina, kterou najdete na květnatých loukách. Její květy se používají do zeleninových salátů a na přízdobu sladkých moučníků. Prvosenka rozkvétá v březnu či dubnu a během roku může remontovat, což znamená, že může v průběhu sezony opět vykvést.

Violka vonná (Viola odorata)

Další z domácích trvalek, které se šíří semeny. Je možné ji namnožit i dělením trsů. Rozkvétá brzy na jaře, nejčastěji v únoru a březnu. Původní druh má sytě fialové vonné květy, které se používají na domácí výrobu sladkých bonbonů či na ozdobu sladkých dezertů. Stejně tak se tato rostlina používá v léčitelství. Z tohoto druhu vznikly šlechtěním různé odrůdy s květy v různých barvách. Oblíbená je třeba violka kultivaru Freckles (V. sororia), která má svěže bílé květy s fialovými skvrnami. Stejně tak jsou dostupné odrůdy s květy v barvě karmínové, bílé, žluté či modré.

Jarní trvalky vnesou do zahrady záplavu barev
Jarní trvalky vnesou do zahrady záplavu barev (Zdroj: )
Jarní trvalky vnesou do zahrady záplavu barev
Jarní trvalky vnesou do zahrady záplavu barev (Zdroj: )
Jarní trvalky vnesou do zahrady záplavu barev
Jarní trvalky vnesou do zahrady záplavu barev (Zdroj: )

Kopytník evropský (Asarum europaeum)

Domácí druh, který najdete v podrostech listnatých stromů a křovin. Má stálezelené listy, pro které se pěstuje. Květy jsou výrazně aromatické, voní po pepři. Jsou ovšem poměrně nevýrazné a nejsou téměř vidět. Rozkvétají v březnu či dubnu. Trvalka vhodná jako náhrada trávníku do podrostů stromů.

Pomněnkovec velkolistý (Brunnera macrophylla)

Rostlina z čeledi brutnákovitých pochází z malé Asie. U nás je pěstována hlavně díky modrým květům, které připomínají kvítky pomněnek. Dostupná i v kultivaru se stříbřitě zbarvenými listy. Rozkvétá v průběhu dubna a hodí se hlavně do skalek a světlých listnatých podrostů.

Pupkovec jarní (Omphalodes verna)

Půdopokryvná trvalka s květy podobnými květům pomněnky. Dostupná i v kultivaru s květy bílými. Rozkvétá v dubnu a hodí se do světlých podrostů a do přírodních partií zahrady.

Škornice (Epimedium)

Podrostový druh, kterému se daří hlavně pod listnatými stromy. Některé druhy mají stálezelené nebo polostálezelné listy, některé při rašení přebarvují do bronzova. Škornice si poradí s půdou chudou a snese i kořenovou konkurenci.

Čemeřice nachová (Helleborus purpurascens)

Rozkvétá fialovými květy již během zimy, snadno se šíří výsevem, proto si ji snadno sami rozmnožíte. Ideální druh do trvalkových záhonů, ve kterých tato trvalka prodlužuje dobu působnosti. Listy jsou stálezelené.

Bergénie srdčitolistá (Bergenia cordifolia)

Oblíbená trvalka se stálezelenými kožovitými listy patří mezi dlouhověké druhy. Dostupná v kultivarech s květy bílými, růžovými a karmínovými. Dobře se jí daří v polostínu v podrostu listnatých dřevin, ale skvěle vynikne i v běžných trvalkových záhonech.

Barvínek menší (Vinca minor)

Oblíbená trvalka s mírně dřevnatějícími výhony a stálezelenými listy. Dostupná v kultivarech s panašovanými listy a s květy ve fialové, modré, bílé či karmínové barvě. Daří se jí v hlubokém stínu, ale snese i polostín a slunce, pokud má dostatečnou zálivku. Rozkvétá v březnu a dubnu. Používá se jako náhrada trávníku ve stínu.

Mochnička kuklíkovitá (Waldsteinia geoides)

Další oblíbený půdopokryvný druh, který snese suchou a méně kvalitní půdu v podrostu stromů. Kvete svítivě žlutými květy od dubna. Mochnička se nejčastěji používá jako náhrada trávníku na nekvalitní půdě, kde se trávníku nedaří.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 14. 3. 2018, Autor: