reklama

Zelená střecha pro moderní dobu

Zelené střechy zažívají období své nevětší slávy. Kromě toho, že plní estetickou funkci, hrají také důležitou roli při zadržování srážkové vody, snižují prašnost hlavně v městském prostředí, ale zároveň také ovlivňují mikroklima samotných budov. Jejich realizací se zabývají specializované firmy, které nabízejí různé typy zelených střech lišících se technologií založení i nutností následné údržby.

i (Zdroj: archiv redakce)
Zelená střecha pro moderní dobu

Zelené střechy v oboru zahradní tvorby představují moderní trend, který v sobě snoubí krásu i praktické hledisko, které u těchto prvků mnohdy vítězí na plné čáře.

Se střešními zahradami se setkáte prakticky všude. Své místo mají na venkově i v rušných městech, na střechách rodinných domů i administrativních budov ve velkoměstech.

Přesto je důležité zdůraznit jejich funkci především ve městech s vysokým stupněm zastavěné plochy, kde by se jinak všechna dešťová voda splavovala do kanalizace. Tímto se dobrovolně zbavujeme cenné dešťové vody, která se jinak ve velké míře uplatňuje při úpravě mikroklimatu v dané oblasti. Tuto situaci mají změnit právě zelené střechy.

Fenomén zelených střech

Střešní zahrady nejsou rozhodně žádnou novinkou. Zatímco v České republice máme co dohánět, v jiných zemích mají již dlouhou tradici. V zahraničí se s nimi setkáte téměř všude a je jedno, jestli se jedná o moderní budovy nebo historicky cenné stavby v centrech měst. Zelená střecha má budoucnost prostě všude.

V České republice se na zelené střechy orientuje mnoho specializovaných firem, které nabízejí různé technologie založení, které se liší výsledným zatížením konstrukce budovy, funkčností i výsledným efektem a nakonec i cenou.

Je nutné konstatovat, že velkým omezením při zakládání střešních zahrad je nosnost budovy, kterou je před založením zahrady nutné ověřit. Tvorba zelené střechy má svá specifika, proto se do něj nepouštějte bezhlavě. Kromě statiky budovy vás bude zajímat také izolace střechy, která musí být provedena v perfektní kvalitě, aby nedocházelo k průsaku vody do budovy.

Zelená střecha pro moderní dobu
Zelená střecha pro moderní dobu (Zdroj: )
Zelená střecha pro moderní dobu
Zelená střecha pro moderní dobu (Zdroj: )
Zelená střecha pro moderní dobu
Zelená střecha pro moderní dobu (Zdroj: )

Intenzivní vs. extenzivní

Majitelé domů se musí ještě před oslovením realizační firmy dobře rozmyslet, do jakého typu zelené střechy se vůbec pustí. Mezi intenzivní a extenzivní střešní zahradou jsou totiž obrovské rozdíly, které se týkají způsobem založení, zatížením střechy i následné údržby.

Zatímco intenzivní střecha vyžaduje pravidelnou údržbu, bez níž se prakticky neobejde, extenzivní zahrada pravidelný dozor nevyžaduje, přesto je dobré každý rok kontrolovat stav střechy a v případě nutnosti také odstranit náletové dřeviny, které by mohly časem střechu poškodit.

Intenzivně udržovaná střešní zahrada navíc vyžaduje přizpůsobení technických parametrů, které souvisí i s vyšší mocností pěstebního substrátu, který umožňuje pěstování rostlin. Na těchto střechách jsou pěstovány téměř všechny skupiny rostlin od okrasných stromů přes keře až po skupinu trvalek. Protože je střecha vystavována extrémním podmínkám včetně intenzivního slunečního záření a nadměrnému suchu především v létě, bývá součástí střešních zahrad také automatický závlahový systém, který obstará zálivku za vás.

Jiná situace nastává u extenzivních střešních zahrad, které nejsou konstrukčně tak složité také střechy intenzivní. Potřeba malé vrstvy pěstebního substrátu s sebou zároveň přináší malé zatížení střech, což umožňuje vznik zelených střech i u budov s menší nosností i u staveb se sedlovou střechou. V sortimentu použitých rostlin převažují suchovzdorné trvalky jako jsou netřesky či rozchodníky. Tyto střechy bývají často zakládány pomocí rozchodníkových řízků, rozchodníkových koberců nebo rohoží, které značně zjednodušují založení zahrady a snižují náklady. Při budování zelené střechy je nutné dodržet celou řadu předpisů a omezení souvisejících s technickými parametry samotné budovy, proto je dobré založení střešní zahrady svěřit zkušeným zahradnickým firmám, které se v této problematice dobře orientují.

Text a foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 28. 12. 2016, Autor: