Po zimě většinou trávník nebývá příliš v kondici, pokud jste mu ovšem na podzim věnovali dostatečnou péči, většinou se poměrně rychle zregeneruje. Ani na jaře ale není pozdě. Vertikutace či vhodné hnojivo dokáží zázraky. Stejně tak se můžete pustit do celkové rekonstrukce nevyhovujícího trávníku nebo můžete současný porost přeměnit na jiný typ, který nebude tolik náročný na údržbu.
Okrasný trávník představuje jeden z nejnáročnějších vegetačních prvků na péči. Nejenže nás údržba zeleného koberce stojí čas, péče bývá náročnější i po finanční stránce. Samozřejmě záleží na našich požadavcích na vzhledové vlastnosti trávníku.
Po zimě zřejmě bude nutné přivést trávník opět do odpovídajícího stavu nebo se třeba rozhodnete pro celkovou rekonstrukci, která možná povede k úplně přeměně současného porostu.
Mírně „unavený“ trávník po zimě
Po zimě bývá stav trávníku nejhorší. Kromě nerovností, krtinců, houbových chorob se na něm projevuje nevyrovnaná výživa a další neduhy. Pokud tedy chcete okrasný trávník opět dostat do formy, pak bude nutné zasáhnout různými postupy.
Krtince bude nutné rozhrnout a do otvorů opět doplnit zeminu. Nerovnosti upravíte přídavkem křemičitého písku. Nikdy k tomuto účelu nepoužívejte písek kopaný, který obsahuje jílové částice. Křemičitý písek je dobře propustný pro vzduch i vodu, postupně se při vertikutaci zapraví do vrchní vrstvy půdy a tím ji i odlehčí. Nezapojená místa v trávníku dosejte osivem.
V průběhu března je nejlepší doba na vertikutaci, kterou možná znáte také pod názvem prořez. Provádí se buď pomocí výkonného vertikutátoru, nebo vertikutačními hráběmi. Většinou se oba pomocníci kombinují. Zatímco se vertikutátor postará o větší celky trávníku, vertikutačními hráběmi se snadno dostanete i do méně přístupných zákoutí nebo jimi ošetříte okraje trávníku či přímé okolí postřikovačů, pokud máte nainstalovaný závlahový systém.
Po zimě se na trávníku většinou projeví nevyrovnaná výživa ve formě skvrn. Na hnojení vždy vybírejte hnojivo určené pro dané období, v tomto případě tedy typ pro jarní hnojení. Během jednoho až dvou týdnů se opět trávník začne dostávat do kondice.
Někdy to chce celkovou rekonstrukci
Někdy je stav trávníku natolik alarmující, že si zaslouží celkovou obnovu. Na výběr máte hned z několika možností, které ovšem vycházejí ze stavu trávníku a také z toho, jak dlouho si na nový trávník chcete počkat.
Pokud není trávník zcela zničen, můžete přistoupit k aerifikaci, která spočívá v ošetření trávníku provzdušňovacím strojem. Ten vykrajuje nebo naopak vytlačuje do půdy válečky o různé délce i průměru. Po trávníku se pak celoplošně rozprostře vrstva křemičitého písku. Tento materiál musí úplně vyplnit všechny otvory. Takto upravený trávník se doseje a celoplošně pohnojí speciálním trávníkovým hnojivem. Po tomto zásahu je vhodné trávník zalít, aby se živiny dostaly co nejrychleji ke kořenům stávajícího trávníku.
Jindy je možné současný travní porost sloupnout travní slupovačkou, upravit terén a nový trávník založit buď výsevem, nebo pokládkou trávníkových koberců. Tento postup se volí pouze v případě, když je silně narušen terén nebo samotný trávník.
Když vás okrasný trávník přestane bavit
Jak už bylo zmíněno, okrasný trávník neudržíte v perfektním stavu bez pečlivé údržby. Kromě časté seče, zálivky a hnojení vás bude čekat jednou nebo dvakrát ročně vertikutace a odplevelování. Stejně tak je občas nutné dorovnání terénu a jiné zásahy, které stojí čas. V současné době jsou stále více oblíbené ekologické formy trávníku.
Za zmínku stojí bylinný trávník nebo květnatá louka. Tyto porosty jsou odolné vůči suchu i sešlapu. Kromě trav se zde vyskytují i dvouděložné druhy, mezi kterými bývají zastoupeny i léčivé rostliny. Trávník obsahující jedlé druhy bývá také označen jako jedlý trávník.
Okrasný trávník na tyto ekologičtější formy přeměníte tak, že ho nebudete tak často a nízko sekat. Zcela přestaňte hnojit a provádět postřiky proti plevelům a vertikutaci. Porost začne postupně řídnout a na uvolněných místech se začnou usazovat dvouděložné rostliny, které byste dříve považovali za plevel. Přeměna není zrovna nejrychlejší, někdy trvá i několik let, než bude výsledek takový, jaký očekáváte.
Foto a text: Lucie Peukertová
Publikováno: 23. 2. 2018, Autor: