reklama

Spolupráce s odborníkem – příprava projektu a odborná konzultace

I přesto, že mají Češi opravdu zlaté ručičky, je občas třeba některé věci přenechat odborníkům. Při tvorbě nebo plánování zahrad to platí dvojnásob. Ne vždy si totiž poradíme s praktickým členěním zahrady do kompozičních celků, vyřešíme smysluplně zahradní cesty, které povedou jen na ta nejdůležitější místa a jen málokdo si ví rady s terénními úpravami. Odborník vám dá dobré rady a navíc mnohdy ušetří i nemalé peníze.

i (Zdroj: archiv redakce)
Spolupráce s odborníkem – příprava projektu a odborná konzultace

Ne vždy je dobré vše dělat svépomocí, zvláště pokud se jedná o technicky náročné postupy. Chyba se tak nemusí rozhodně vyplatit. Nejčastější chyby nastávají například při terénních úpravách. Ty sice mohou na laika působit jednoduše, ale jejich správné zvládnutí vyžaduje zkušenosti i jisté technické znalosti.

Stejně tak poznáte již na první pohled květinové záhony navržené odborníkem a zahrádkářem, který nemá dostatečné znalosti sortimentu rostlin.

Ceny projektové dokumentace se rozhodně nelekejte, vychází z odborných zkušeností zahradních architektů, kteří vám naplánováním vaší zahrady mohou ušetřit i nemalé starosti.

Co si musím připravit před návštěvou zahradního architekta

Nejdříve si ujasněte, jaký zahradní styl je vám blízký. Ne zrovna každý zahradní architekt je schopen navrhovat zahrady v různých stylech, většinou se zaměřuje tak na dva až tři styly, ale ani to není pravidlo.

Jak a kde najít schopného architekta? Asi nejlepší je vycházet z referencí vašich známých, kteří s odborníkem mají zkušenosti. Pokud nikoho takového ve svém okolí nemáte, bude ideální si pečlivě projít internetové stránky různých projekčních kanceláří, na kterých najdete i bohatou fotodokumentaci. Už ta může o architektech mnohé vypovědět.

Před první konzultací se rozhodněte, jak chcete zahradu pojmout. Berte v úvahu, že i na tu největší zahradu se nevejde úplně vše. Navíc i zde platí, že v jednoduchosti je krása, proto si na papír sepište, jaké prvky jsou pro vás důležité a o jaké byste měli zájem, pokud by to plocha vaší zahrady dovolovala. Stejně tak si připravte podklady pro projekt. Nejlépe poslouží digitální zaměření od geodetů. Pokud tento podklad nevlastníte, je možné, že ho bude zahradní architekt vyžadovat, což bývá častý případ u pozemků s větším množstvím stávající vegetace, kterou bude třeba zachovat nebo tehdy, pokud je na zahradě více stavebních objektů.

Berte v úvahu časovou náročnost

Při plánování zahrady se mnohdy necháme unést krásnými představami o dokonalé zahradě, ale krása většinou něco stojí. V případě zahrady je to hlavně čas a mnohdy i finance, které je třeba zainvestovat do hnojiv, postřiků, substrátů, stavebních materiálů a samozřejmě také do rostlin či jiných prvků.

Vypracujte si jednoduchý časový plán, který vám ukáže, kolik času můžete své zahradě věnovat týdně. Zahrada by vás měla těšit, ale pokud ji nebudete zvládat, může pro vás být spíše na obtíž.

Cena projektu

Finanční náklady na projekt se mohou lišit podle vašich nároků, velikosti pozemku nebo také tehdy, pokud má architekt vypracovat detailnější výkresy například některých zahradních prvků. Technické výkresy a další podklady tak mohou cenu výrazně navýšit. Projekt středně velké zahrady vás většinou vyjde tak okolo 25 000 Kč, ale pokud bude třeba řešit složitější terénní úpravy nebo budete vyžadovat výkresy vodních prvků, teras nebo jiných staveb, počítejte i s několika násobky této ceny, která může některé majitelé pozemků rychle odradit.

Některé práce na zahradě si jsou schopni mnozí zahrádkáři udělat opravdu sami, takže mohou odborníka oslovit jen kvůli projekci některých prvků. Stále více lidí oslovuje architekty také kvůli plánování trvalkových záhonů nebo střešních zahrad. Tyto zjednodušené projekty vyjdou pak jen na několik tisíc korun.

Foto a text: Lucie Peukertová
Úvodní foto: Shutterstock.com

Publikováno: 29. 1. 2018, Autor: