reklama

Podlehněte kouzlu anglických zahrad

Anglická zahrada tvoří svébytný zahradní styl, pro který je typická celá řada prvků. Ačkoli jsou v Anglii přeci jenom trochu odlišné klimatické podmínky, věřte, že i v České republice může vzniknout zajímavá zahrada v anglickém stylu. Pojďte se inspirovat některými zahradními prvky, které by v této zelené oáze rozhodně neměly chybět!

i (Zdroj: archiv redakce)
Podlehněte kouzlu anglických zahrad

Pokud chcete pochopit styl anglických zahrad, bude asi nejlepší se vydat přímo do Anglie na návštěvu některých z historických i moderních zahrad. Pravda je, že Angličané mají zahradničení tak nějak v krvi, nehledě na to, že jim do karet hrají klimatické podmínky. Mírná zima a celoročně poměrně vysoká vlhkost vzduchu jsou skvělým předpokladem pro úspěch v zahradničení.

V České republice jsou ovšem podmínky zcela jiné. Zimy máme poměrně tuhé, nehledě na časté holomrazy. Léto máme poměrně horké a hlavně suché, což bujné vegetaci příliš nesvědčí. Přesto lze i v našich podmínkách vytvořit zahradu inspirovanou anglickým stylem.

Nejde nám o kopírování

Při tvorbě zahrad rozhodně nechceme nabádat, abychom nutně kopírovali krásu pravých anglických zahrad, v našich podmínkách to totiž ani do nejmenších detailů nepůjde, přesto se můžeme tímto svébytným stylem inspirovat.

Než se vydáte za zahradním architektem, který vám bude pomáhat s přetvořením vaší zahrady, ujasněte si, v čem pro vás tento styl spočívá. Žádná anglická zahrada není stejná, každá je originál a tak by to mělo i zůstat.

Inspiraci je vždy nejlepší hledat samozřejmě přímo u zdroje, to znamená přímo v Anglii. Pokud tam ale nemáte cestu, doporučujeme studium některých knih přímo od anglických autorů, kteří se zabývají zahradním designem. Stejně jako japonské nebo čínské zahrady mají i ty anglické svérázný styl, který se musí nejdřív perfektně pochopit, aby výsledná zahrada nepůsobila spíše jako karikatura originálu.

Anglická zahrada v českých podmínkách?

Při návštěvě některé z anglických zahrad na vás dýchne nevšední kouzlo přírodního stylu kombinovaného s perfektním zahradním uměním. Angličané mají doslova zelené prsty, co vysadí, to jim roste pod rukama.

Typickým znakem těchto zahradních děl je také citlivá práce s ohraničením prostoru. U některých zahrad ani neexistují ploty, které by pozemky nějak opticky zmenšovaly nebo bránily pohledům do zahrady nebo naopak z nich do volné krajiny nebo do města. Právě ploty totiž mnohdy stojí na vině, proč i sebelepší česká zahrada ve finále příliš nevynikne.

Na anglických zahradách pak samozřejmě každého překvapí perfektní trávník, tomu totiž mírná zima a časté deště v Anglii perfektně sedí. V České republice budete s perfektním trávníkem poněkud bojovat. S letním suchem a vysokými teplotami si tento vegetační prvek příliš nerozumí.

V Anglii se daří i méně mrazuvzdorným druhům, se kterými v našich podmínkách neuspějeme, a právě i v tomto směru nelze anglickou zahradu zcela kopírovat, pouze se jí můžeme inspirovat. S čím ovšem nebude naopak žádný problém, jsou bujně rostoucí květinové záhony, které se dají snadno přizpůsobit každým podmínkám.

Angličané jsou mistři v řezu

Úspěch anglických zahrad spočívá v perfektně propracovaném zahradním konceptu a hlavně v citu, s jakým jsou vytvářeny mnohdy po desítky i stovky let.

V téměř každé anglické zahradě najdete tvarované živé ploty, mohutné stěny nebo dokonce figury, které vyžadují pravidelnou péči. Angličané si na tvarovací řez doslova potrpí a je nutno dodat, že právě tyto dřeviny dodávají poměrně přírodnímu stylu anglických zahrad formální podtext, který jim ovšem sedí.

Na tvorbu živých plotů i figur se zde nejčastěji používají tisy červené (Taxus baccata) nebo pomalu rostoucí zimostrázy vždyzelené (Buxus sempervirens), které nejčastěji plní funkci zelené „hranice“ ohraničující okraj květinových a mnohdy i zeleninových záhonů.

Kouzlo anglických zahrad

Každý zahradní styl má typické prvky, podle nichž ho spolehlivě poznáme. V anglické zahradě jich najdete nespočet, pojďme se společně podívat na jejich přehled.

  • absence vysokých plotů – mnohdy jsou nahrazeny pouze živým plotem, v historických zahradách se setkáte s ha-ha příkopy umožňujícími nerušené výhledy do volné krajiny
  • pozvolné terénní úpravy co nejvíce napodobující volnou přírodu
  • tvarované dřeviny
  • trvalkové výsadby s celoročním efektem
  • květnaté louky s vysokým stupněm autoregulace
  • různé typy vodních prvků – časté jsou fontány různých stylů

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 20. 12. 2017, Autor: