reklama

Krása okrasných trav v zahradě atraktivní i během zimy

Rostlin, které jsou krásné i během zimy, není zrovna moc. Zatímco některé z nich nás zaujmou pestrými barvami své kůry nebo plodů, okrasné trávy na celkovou působnost zahrady působí nikoliv svými barevnými odstíny, ale spíše svou jemnou vzdušnou texturou, kterou navíc oceníme hlavně ve chvíli, kdy na náš pozemek zavítají první mrazíky a sněhová pokrývka.

i (Zdroj: archiv redakce)
Krása okrasných trav v zahradě atraktivní i během zimy

Okrasné traviny jsou v současné době trend, který se skloňuje ve všech pádech. Najdou své uplatnění jak v přírodních, lesních či prérijních zahradách, tak i na „zelené“ střeše, kde si vybrané druhy hravě poradí i s extrémními podmínkami.

V jejich sortimentu lze najít opravdové obry dosahující výšky i více jak 3 metry, tak i úplné trpaslíky tvořící jemné koberce. Poradí si s plným slunce a extrémním suchem, ale některé trávy snesou i zamokřenou studenou půdu.

Prostě a jednoduše, pro každou zahradu a do každých podmínek najdete vhodný druh okrasné trávy.

Kde je použít

Často nás lákají některé výrazné vzrůstné druhy trav, které dosahují výšky i okolo 4 metrů, ale ty se většinou hodí jako mohutná dominantní solitéra, kterou jen těžko budete kombinovat s jinými rostlinami.

Poměrně dost by si taková rostlina konkurovala i s některými dřevinami, proto je nutné ji vysadit na dostatečně velké stanoviště. Jako solitéra se skvěle hodí například ozdobnice čínské (Miscanthus sinensis) dostupné v mnoha kultivarech, které se liší nejen výslednou výškou, ale také barvou listu a květenství.

Vzrůstnější traviny lze také využít jako dočasnou živou stěnu, která z kompozice vypadne na jaře, tedy v době, kdy již raší nové listy a ty staré musíme odstranit.

Jistě jste někdy slyšeli o prérijních trvalkových záhonech. Právě pro tyto výsadby se traviny hodí skvěle, protože jak již samotný název napovídá, nezbytnou součástí prérijního trvalkového společenstva jsou právě trávy. Dají se skvěle vysadit na plné slunce vedle okrasných trvalek, kterým příjemně sekundují svou krásně jemnou texturou.

Některé traviny se také používají do zahrad smyslů, kde hendikepovaní lidé ocení příjemnou hru listů ve větru, které vydávají příjemné zvuky. Některé stínomilné rostliny oceňující stín nebo polostín výborně nahradí klasický lesní podrost pod vzrostlými dřevinami.

Péče o okrasné trávy

Údržba travin není nijak náročná. Většina druhů nenáročných na doplňování živin do půdy, nevyžadují ani každoroční přihnojování. Náročnější jsou pouze ty, které vyžadují humózní nebo živné půdy, což jsou mnohdy stínomilné traviny.

Co vás ale bude každý rok jistě čekat, je sestříhnutí suchých listů a květenství v předjaří, kdy začínají rašit mladé listy. Některé expanzivní traviny s podzemními výběžky jako je například lalang válcovitý (Imperata cylindrica)) je třeba každý rok obrýpnout nebo jim hned při výsadbě dopřejte dostatek místa, pak není nutné tuto proceduru opakovat každý rok.

Okrasné trávy do různých podmínek

  • Carex comans –ostřice chocholatá – svěží polostín, slunce až polostín
  • Carex muskingumensis – ostřice muskingumenská – vlhká půda, slunce až stín
  • Deschampsia caespitosa – metlice trsnatá – suchá až svěží půda, slunce, polostín i stín
  • Festuca amethystima – kostřava ametystová – chudá propustná půda, slunné stanoviště
  • Festuca ovina – kostřava ovčí – chudá propustná půda, slunce
  • Hakonechloa macra – rákosovka japonská – svěží půda, stín, polostín
  • Imperata cylindrica – lalang válcovitý – svěží půda, polostín, slunce s dobrou zálivkou
  • Luzua nivea – bika sněžná – suchá i humózní půda, polostín až stín
  • Luzula sylvatica – bika lesní – humózní půda, stín
  • Miscanthus sinensis – ozdobnice čínská – svěží a na živiny bohatá půda, slunce či mírný polostín
  • Molinia arundinacea – bezkolenec rákosovitý – svěží na živiny bohatá půda, slunce nebo polostín
  • Panicum virgatum – proso prutnaté – živná půda, slunce až mírný polostín
  • Pennisetum alopecuroides – dochan psárkovitý – svěží půda, slunce
  • Sesleria albicans –pěchava vápnomilná – propustná půda, slunce
  • Spodipogon sibiricus – šedovous sibiřský – suchá i vodou dobře zásobená půda, slunce
  • Stipa capitata – kavyl vláskovitý – suchá půda, slunce

 Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 15. 11. 2016, Autor: