reklama

I krmení ptáků na zahradě má svá pravidla

Pokud patříte mezi zahrádkáře, kteří během zimy nezapomínají na užitečné ptactvo, právě nastal čas na dokrmování. Pojďme se podívat na to, jak těmto užitečným živočichům dopřát ve správné míře a v jakém termínu.

i (Zdroj: archiv redakce)
I krmení ptáků na zahradě má svá pravidla

V internetových obchodech nebo v zahradnických centrech je k dostání bohatý sortiment krmiv určených pro krmení ptactva, ale některé potraviny najdete i doma nebo si je můžete vyrobit v domácích podmínkách.

Při krmení děláme ovšem celou řadu chyb, kterých bychom se měli vyvarovat. V první řadě je nutné dodržet smysluplný termín dokrmování. Ačkoliv je krmení ptáků lákavé i během sezony, začněte s ním až ve chvíli, kdy teploty klesají pod bod mrazu nebo ve chvíli, kdy napadne sněhová nadílka a ptáci tak nemají volný přístup k přirozené potravě. S dokrmováním tedy všeobecně můžeme začít koncem října nebo v listopadu a končíme s ním většinou koncem března, kdy už jsou ptáci schopni získávat potravu z přírody.

Proč to s dokrmováním moc nepřehánět?

Všeho moc škodí, což platí i v tomto případě. Někteří přepečliví zahrádkáři opeřencům dopřávají i během léta například lojovými koulemi, ale tento přístup je nejen zcela zbytečný, ale mnohdy i škodlivý.

Ptáci musí být schopni si během příznivého období shánět potravu sami, pokud jim ale neustále přidáváme krmivo do krmítka, naučí se na to a v přírodě už nehledají. Tímto tématem se zabývají i některé vědecké studie, které zjistily, že se umělým dokrmováním v nevhodnou dobu u některých ptáků opožďuje zpěv, což se projevuje na neschopnosti si najít partnerku. Ptactvo dokrmujte tedy opravdu pouze v době, kdy nemá k přirozené potravě přístup, jinak mu spíše uškodíte.

Přirozené zdroje potravy

Dokrmování nemusí probíhat pouze zakoupenými směsmi nebo lojovými koulemi, vhodné jsou především přirozené zdroje potravy. Berte ovšem v úvahu, že na zahradu zavítají plodožraví, zrnožraví i hmyzožraví ptáci, proto by měla být potrava pestrá.

Ptákům nabídněte například dřeviny, které na svých větvích drží plody dlouho do zimy. Smlsnou si například na plodech kaliny obecné (Viburnum opulus), brslenu evropském (Euonymus europaeus), temnoplodce černoplodého (Aronia melanocarpa) nebo také na bobulích dřišťálu (Berberis).

Zrnožraví ptáci ocení například semeníky okrasných trvalek a letniček, které ponecháte ve výsadbách přes zimu. Kromě semen zde hmyzožravé druhy najdou i hmyz, který zde hledá úkryt.

Co do krmítek určitě nedávejte

Mnozí z nás do krmítek dávají i potraviny zcela nevhodné s tím, že si myslí, že ptáci mohou pozřít téměř vše. Určitě jim nedopřávejte potravinami s prošlou expirací, potraviny musí být čerstvé. Zapomeňte na žluklé ořechy nebo na pečivo. Naopak sáhněte po slunečnicových nebo lněných semenech nebo máku.

Výroba krmítek nejen pro děti

Různé typy krmítek či lákadel pro zimní krmení ptáků objevíte v celé řadě zahradnických obchodů nebo v internetových obchodech zaměřených na přírodní zahradničení. S výrobou pochoutek a krmítek si ovšem můžete vyhrát i sami s vašimi dětmi.

V domácích podmínkách jednoduše vyrobíte lojové koule, závěsné květináče naplněné lojem se semínky nebo třeba okrasnou formu krmítek, šišky jehličnatých stromů pomazané lojem nebo arašídovým máslem posypané směsí semen. Možností je opravdu mnoho.

Jednoduchou formu „krmítek“ také představují suché semeníky slunečnic či kusy loje zavěšené do korun stromů.

 Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 9. 11. 2016, Autor: