reklama

Údržba zahradní techniky před zimou

Blíží se konec zahradnické sezony a je čas zazimovat zahradní techniku. Pro ty z vás, kteří používají elektrické stroje, nebo máte zahradnické techniky málo, to bude lehký úkol, který vás nebude stát ani moc času. Ostatním doporučujeme sáhnout po tužce a papíru a sepsat si veškeré vybavení, které používáte. Snažte se věnovat strojům dostatečnou péči a zazimování nepodceňte.

i (Zdroj: archiv redakce)
Údržba zahradní techniky před zimou

Než se pustíte do zazimování či případných oprav, zhodnoťte, jestli není daná práce nad vaše technické vědomosti. U většiny elektrických zahradních strojů je zimní údržba jednoduchá a zařízení je koncipováno tak, aby ji zvládl i naprostý laik.

U strojů, které mají benzinový motor, je už údržba těžší a mnohdy se bez servisu neobejdete. Podívejte se proto ve vašem okolí, jestli právě značka vaší techniky nenabízí posezonní servis. Ve většině případů servis nabízí i slevu na opotřebované díly nebo na koupi příslušenství či jiného stroje v případě, že je diagnostika techniky špatná.

Co zvládne laik?

Jak jsme zmínili výše, stroje s elektrickým pohonem mají jednodušší posezonní servis a mnohdy je stačí jenom dobře umýt a očistit. Není nutné řešit provozní kapaliny nebo seřízení běhu motoru jako u benzinových motorů. Při čistění pouze dbejte na správné použití čisticích přípravků na dané materiály a nechte stroj pořádně oschnout, než jej uklidíte. Po vyčištění zkontrolujte správné dotáhnutí šroubů, vrutů a jiných spojovacích materiálů, všechny povolené šrouby a ostatní součástky s citem dotáhněte a zkontrolujte, jestli je spoj v pořádku a zda materiály k sobě správně lícují.

Broušení nožů či řetězů ponechte raději na odborníkovi, který vám může také doporučit výměnu v případě, že je čepel nože či řetěz již velmi poškozen. Špatné nabroušení vede nejenom k horší práci stroje, ale také hrozí zničení motoru v případě jeho veliké zátěže.

Benzinové motory mají náročnější servis

Náročnější a těžší jsou na údržbu stroje s benzinovým motorem. I v tomto případě je nutné všechny součásti řádně a pečlivě omýt a nechat oschnout. Zkontrolujte šrouby a vruty a v případě povolení je dotáhněte. Broušení nožů a řetězů i v tomto případě nechte raději na odborníkovi, který by se měl o vše postarat.

Dále je nezbytné vyčistit vzduchový filtr. Většinu filtrů stačí profouknout vzduchem. V případě většího zanesení zjistěte, jestli lze daný typ filtru propláchnout ve vodě nebo přímo vyprat.

Před vylitím provozních kapalin ještě zkontrolujte běh motoru a jeho otáčky. Zde určitě zvažte návštěvu autorizovaného servisu, kde mají technici více zkušeností a v případě problému navrhnou několik způsobů řešení.

Po kontrole motoru vypusťte všechny provozní kapaliny. Většina přístrojů má vypouštění provozních kapalin jednoduše vyřešeno a není třeba vymýšlet vlastní postupy. U ostatních můžete přidat do benzinu směs proti zmrznutí a olej nechte vyměnit odborníka. Při čištění i při vypouštění dbejte na povolené naklápění přístroje. Při větším náklonu mohou některé provozní kapaliny vytéct a ušpinit někdy i důležité součásti stroje.

Na co si dát pozor?

V neposlední řadě nezapomeňte na bezpečností prvky. Zkontrolujte pevnost lanek, řemenů a jiných součástek celého mechanismu. U sekaček s pojezdem zkontrolujte pojezdové převody a řemen. Podívejte se také do manuálu, kde je celý postup údržby zapsán, a zkontrolujte správnost jednotlivých kroků údržby.

U běžné zahradní techniky, jako jsou sekačky, plotostřihy či křovinořezy, se setkáte spíše se stejnou údržbou bez ohledu na značku. Přesto přistupujte k servisu operativně. Mnoho výrobců dnes přichází s různými vylepšeními, která mají práci se strojem ulehčit a v drtivé většině případů se jedná i o patentované řešení, které jiný výrobce nemůže nabízet, a údržba je následně v tomto ohledu odlišná od ostatní techniky jiných výrobců.

Pokud používáte pro práci na zahradě větší stroje jako například traktůrek nebo rider, je návštěva autorizovaného servisu spíše nutná. To platí i o přístrojích, které jste zakoupili nově v dané sezoně a je vhodné provést první seřízení a kontrolu správného chodu jednotlivých součástí.

Text: Jan Vrbata
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 27. 10. 2016, Autor: