reklama

Rostlinné insekticidy aneb Na co působí puškvorec, zběhovec a pelyněk

Na zahradách, ale i v domácnostech se neustále potýkáme při pěstování rostlin s jejich škůdci a nemocemi. Nezakročíme-li proti nim včas, můžeme očekávat minimálně zredukování úrody, ale často i celé její zničení. Bohužel šlechtěné rostliny si nezachovaly schopnost vytvářet si vlastní obranné látky. Což ovšem neplatí o rostlinách planých a právě díky těmto druhům si můžeme při léčbě rostlin a hubení jejich škůdců poradit i bez zásahu chemickými prostředky.

i (Zdroj: archiv redakce)
Rostlinné insekticidy aneb Na co působí puškvorec, zběhovec a pelyněk

Z kterých rostlin se dají připravit rostlinné insekticidy

Nechcete-li si svou zahradu či byt zamořit synteticky vyráběnými insekticidy, které jsou bohužel stále nejprodávanějšími, vsaďte na některé z planých rostlin, jako jsou například pelyněk, puškvorec, zběhovec, vratič, kopřiva, mateřídouška nebo routa a vyrobte si z nich extrakty pro domácí použití.

Stejně tak dobře vám mohou posloužit i další byliny jako koriandr, levandule, bazalka, šanta, majoránka, dobromysl, rozmarýna, šalvěj nebo aksamitník. Komerční podobu mezi prvními získaly botanické insekticidy, jako je extrakt z tabáku, chryzantém a ryanie a také rostlinné oleje.

Jak je to s obsahem účinných látek s insekticidními účinky

Obsah biologicky účinných látek se může lišit v závislosti na průběhu počasí, výživě rostlin, způsobu a času sběru, ale i na rostlinném druhu či kultivaru.  Na různé škůdce tak mohou odlišně působit i extrakty ze stejného rostlinného druhu.

Vždy je dobré nejprve vytipovat vhodné rostlinné druhy, u nichž bude biologická účinnost co nejvyšší, anebo vytvořit různé směsi bylin pro extrakci. Vždy než začnete vlastní rostlinný insekticid používat, vyzkoušejte jeho účinnost nejprve na malém množství částí rostlin, abyste zabránili fytotoxicitě. Nicméně k té dochází opravdu jen velmi zřídka.

Extrakt z puškvorce obecného

Puškvorec si můžete snadno vypěstovat sami. Máte-li zahradní jezírko či rybníček, bude se mu tam dařit na břehu v písčito-hlinité zóně. V Asii je již dlouhé desítky let využíván puškvorec nejen v lidovém léčitelství, ale i k ochraně potravin před skladištními škůdci.

Z puškvorce se běžně využívá oddenek, jehož silice po rozemnutí mají nejen antibakteriální, ale i fungicidní účinky. Oddenek sušíme ve tmě a před použitím jej najemno roztlučeme. Můžeme jej také umlít na prach, ale vždy se snažíme jej používat čerstvý, neboť dlouhým skladováním ztrácí na účinnosti.

Postřik z něj účinkuje proti molicím, mšicím a sviluškám. Esenciální olej z puškvorce využijete na skladištní mouchy a pavouky a v bytě si s ním můžete provonět místnosti a zároveň se díky němu zbavíte i plísní.

Rostlinné insekticidy aneb Na co působí puškvorec, zběhovec a pelyněk
Rostlinné insekticidy aneb Na co působí puškvorec, zběhovec a pelyněk (Zdroj: )
Rostlinné insekticidy aneb Na co působí puškvorec, zběhovec a pelyněk
Rostlinné insekticidy aneb Na co působí puškvorec, zběhovec a pelyněk (Zdroj: )
Rostlinné insekticidy aneb Na co působí puškvorec, zběhovec a pelyněk
Rostlinné insekticidy aneb Na co působí puškvorec, zběhovec a pelyněk (Zdroj: )

Zběhovce mají protipožerové a repelentní účinky

K výrobě extraktů využíváme tři druhy zběhovců – jedná se o zběhovec plazivý, zběhovec lesní a zběhovec jehlancovitý. Pro kýžené účinky se sbírají nadzemní části kvetoucích rostlin. Sběr se provádí nejlépe v dopoledních anebo večerních hodinách.

Rostliny jsou natolik odolné, že nevyžadují žádnou speciální péči, spokojí se s polostínem a mírným vlhkem. Nasušené části rostlin skladujeme v papírových nebo plátěných sáčcích.

Zběhovce obsahují doslova celou řadu účinných látek, především triterpenoidy, terpeny a fytoekdysteroidy vykazující silný antifidantní účinek (protipožerový). Jako repelent účinkují rovněž na celou řadu odlišných druhů hmyzu. Extrakt ze zběhovce se využívá na hubení mšic, mandelinky bramborové a také na housenky běláska zelného. Postřik je dobré několikrát opakovat.

Sušeným pelyňkem proti molům šatním

K hubení hmyzu přírodní cestou můžeme využít nejen pelyněk pravý, ale i pelyněk brotan, pelyněk černobýl nebo pelyněk roční. Všechny se dobře sbírají ve volné přírodě.

Potřebujeme-li zabojovat proti molům šatním, připravíme si kromě nahrubo nasekaného usušeného pelyňku ještě sušenou levanduli lékařskou a dobromysl. Vše smícháme v poměru 2 : 1 : 1 a touto sušenou směsí naplníme malé plátěné pytlíčky. Ty pak ukládáme rovnoměrně mezi prádlo. Naprosto stejné polštářky můžeme využít také ve spížích a skříních, kde jsme objevili potravinové škůdce.

Potřebujeme-li se na zahradě zbavit mšic nebo bělásků, případně molic nebo svilušek, tak využijeme spíše předem připravený extrakt. Ten získáme z 250 g sušeného pelyňku, který necháme macerovat v 1,5 litru 40- až 50% etanolu po dobu 48 hodin. Macerát smícháme s 30 ml rostlinného oleje a 20 ml tekutého mýdla, řádně promícháme a před použitím zředíme vodou na 10% roztok. Ideálně postřik používáme nejlépe časně ráno anebo až navečer.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 29. 11. 2017, Autor: