Vzhledem ke stále se snižujícím se teplotám počítejte se včasným zazimováním závlahy. V těchto měsících už trávník tolik vody nepotřebuje. Nejenže díky nižším teplotám tak rychle neroste, ale také přibývá srážek a ubývá slunečných dnů. Závlahu určitě nemusíte nezbytně zazimovat hned na začátku říjnového měsíce, ale určitě s tím neotálejte do prvních mrazů.
Jak postupovat?
Při vypouštění vody ze systému postupujte vždy od místa přípojného bodu na vodu až k samotné trysce na postřikovači. Nejjednodušší zazimování váš čeká u systému, který je napojen na vodovodní řad. Zde stačí pouze otočit kulovým ventilem, který je vhodné zajistit proti nechtěnému otevření a pak už stačí zbylou vodu v potrubí jen vypustit vzduchem.
U systémů, které jsou zásobovány vodou z vrtu nebo jímky, je situace zazimování náročnější právě o čerpací prvky, které mají někdy i více různých možností zazimování podle doporučení výrobce.
Jak správně zazimovat čerpací techniku?
Zazimování čerpadla patří sice k tomu těžšímu úkonu v rámci zazimování závlahy, ale nejedná se o nic nezvladatelného. Nejdříve je třeba rozlišit, kde se čerpadlo nachází, a tedy i o jaký typ čerpadla se jedná.
Vertikální čerpadla jsou zavěšená v jímce, a tak nehrozí, že zamrznou. Je pouze nutné je odpojit od přívodu elektrického proudu a jak vodovodní potrubí, tak jistič čerpadla zabezpečit proti náhodnému uvedení do provozu. Někteří výrobci doporučují čerpadlo za zimu několikrát zapnout a nechat krátkou dobu běžet. Je proto vhodné mít pouze v rámci jímky okruh, který vám to umožní.
Horizontální čerpadla se musí zazimovat vždy tak, že se z nich minimálně vypustí voda. Dále záleží, zda je čerpadlo umístěné v místech, kde hrozí pokles teplot pod bod mrazu či nikoli. V případě rizika nízkých teplot je vhodné čerpadlo spíše demontovat než obalovat zateplovacím materiálem a umístit na bezpečné místo. Každé čerpadlo může mít postup zazimovaní odlišný, a tak se poraďte s instalační firmou nebo pročtěte přiložený manuál.
Dále pokračujeme se vzduchem
Pokud máme čerpací techniku vyřešenou, připojte kompresor na poslední nezámrzné místo a začněte vyfukovat vodu z potrubí. Tlak vzduchu volte mezi
3–3,5 baru. Závlahu vypouštějte do té doby, dokud bude z trysek stříkat voda. Nenechte nic náhodě a celý proces vypouštění proveďte pečlivě, jinak hrozí zamrznutí vody v potrubí a jeho následné prasknutí. Věřte, že poškozené potrubí nebo spoj se velmi špatně lokalizují a mnohdy stojí oprava nejen mnoho peněz, ale hlavně také času.
Nezapomeňte na hlavní sestavu
Nutné je vypustit i hlavní sestavu závlahového systému, která většinou obsahuje nějaký typ filtrace, expanzní nádobu a další nezbytné prvky pro správné fungování vodárny a celého systému.
Pokud máte sestavu umístěnou v zahradním domku nebo na jiném místě, kde mohou teploty klesnout velmi nízko, určitě nic nezkazíte zabalením mosazných armatur do textilií či jiných materiálů, které ji lépe ochrání před případným prasknutím.
Jak zazimovat čidla a ovládací jednotku?
Dešťová čidla sklopte tak, aby do nich nenatekla voda a zabalte do nepromokavého materiálu. Dobře zabalené čidlo přežije zimu bez úhony a na jaře vás nepřekvapí jeho prasklé součásti.
Závlahový systém může mít i další typy čidel jako čidla na hlídání hladin, průtoku nebo tlaku. Určitě je vhodné ze všech součástí, které musejí být zavodněné, vodu řádně vypustit. Pokud necháte elektroniku čidel pod proudem, nic se nestane, naopak bude procházející elektrický proud elektroniku udržovat na přijatelné teplotě. Musí ovšem dojít vždy k zabezpečení čidla proti spínání či jiné jeho funkci, která není u zazimovaného systému žádoucí.
V případě ovládací jednotky využijte její funkce na uložení programu a uložte jej. I přesto si ovšem na papír vše poznamenejte, může se stát cokoli a na jaře pak budete muset řešit, jaké bylo to správné nastavení závlahového cyklu pro váš trávník.
Dále přepněte jednotku do režimu OFF a nechte pod proudem kvůli temperování. Všechny baterie, které máte v čidlech a jednotce, na zimu vyjměte. U bateriových jednotek demontujte jednotku včetně cívek a otvory po cívkách zaslepte, aby se do nich nedostala voda.
Text: Jan Vrbata
Publikováno: 17. 10. 2017, Autor: