reklama

Lobelka: Jak při výsevu semínek bohatě kvetoucí letničky postupovat

I když je venku nevlídno a padající sněhové vločky příchod jara ani vzdáleně nepřipomínají, je nejvyšší čas začít s domácím předpěstováním letniček, které mají dlouhou dobu klíčení. Mezi takové patří bohatě kvetoucí lobelka. Jak při výsevu semínek lobelky postupovat?

Lobelka (Lobelia erinus) je bohatě kvetoucí polštářovitá letnička, vhodná do okenních truhlíků, závěsných nádob i na květinové záhony. Dobře roste na slunci, ale prospívá i v polostínu, vyžaduje lehčí humózní půdu, přiměřenou a pravidelnou zálivku. Jen opatrně s hnojením, po přehnojení dusíkem kvete pozdě a velmi málo.

Lobelka (Lobelia erinus), odrůda Crystal Palace
i (Zdroj: archiv Semo)
Lobelka (Lobelia erinus), odrůda Crystal Palace

Jednotlivé odrůdy mají kompaktní nebo převislý růst. Lobelka Crystal Palace je kompaktní, asi 15 cm vysoká bohatě kvetoucí letnička s tmavě modrými květy, listy jsou v úžlabí bronzové barvy a přecházejí do zelené. Lobelka bílá je kompaktní, 15–20 cm vysoká, lobelka Cascade červená je převislý kultivar s výrazně červenými květy s bílým okem, který tvoří výhony až 25 cm.

Lobelka (Lobelia erinus) bílá
i (Zdroj: archiv Semo)
Lobelka (Lobelia erinus) bílá

Jak při výsevu semínek lobelky postupovat

  • Před výsevem se vyplatí provést zkoušku klíčivosti. Vezmeme vzorek deseti semínek, dáme je na navlhčenou vatu či buničinu a podle toho, kolik jich vzejde, spočítáme klíčivost. Vzejde-li 6 semen z 10 (a méně), máme 60% klíčivost a v tomto případě koupíme raději nová.
  • Semínka lobelek jsou drobounká, opravdu miniaturní, proto je na předpěstování nejobtížnější výsev samotný. Musíme jednotlivé „štipečky“ semen rozhazovat tak, aby substrát pokryly co možná nejrovnoměrněji. Zkušení pěstitelé to zvládnou rovnou ze sáčku, pro začátečníky bývá snazší vzít vždy trošku semínek mezi prsty.
  • Mějme na paměti, že v lednu je ještě den krátký a intenzita slunečního záření velmi nízká, a proto dáme výsevy co nejblíže k oknu a zároveň do tepla (minimálně 20 °C).
  • Semínka pouze lehce přitlačíme k substrátu, aby dobře přijímala vlhkost, ale vůbec je nezasypáváme, ponecháme je na povrchu. Udržujeme teplotu nad 20 °C.
  • Povrch substrátu udržujeme stále mírně vlhký, nejlépe rosením. Pomocí rozprašovače zavlažujeme i drobounké vzcházející rostlinky. Vyhýbáme se prudkému zalévání, které by mohlo malé rostlinky zničit.
  • Klíčení uspíší mikroklima, které vytvoří pokojový miniskleník nebo sadbovač s krytem, jakých je dnes v zahradnických potřebách velký výběr, nebo překrytí perforovanou fólií.
  • V únoru už je dobré výsevům „přisvětlovat“ zářivkou s denním spektrem, která zajistí pěkné silné sazeničky, které se nevytahují za světlem. Jak světla přibývá, sazeničky umístíme na okno orientované na jihovýchod či jihozápad, bez záclon a s dobře vyčištěnými skly.

Publikováno: 23. 1. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce