reklama

Jaké jsou možnosti likvidace organického materiálu na zahradě?

Spolu s podzimem a blížící se zimou nás čeká zazimování zahrady. I přestože se nejedná o nic těžkého, stále mnoho zahradníků řeší problém s velkým množstvím různého organického materiálu, jako jsou větve, listí či zbytky zeleniny z užitkové zahrady. Jaké jsou možnosti zpracování organického materiálu ze zahrady a lze ho i vhodně na zahradě opět zužitkovat?

i (Zdroj: archiv redakce)
Jaké jsou možnosti likvidace organického materiálu na zahradě?

Jaké jsou možnosti zpracování větví?

Pokud se chystáte zakládat kompost na příští rok, můžete menší větve použít jako dobrý základ. Stačí je pouze nalámat na krátké například 1–1,5metrové pruty a ty uložit v tenké vrstvě na dno kompostéru. Na tyto větve lze dále ukládat další organický materiál, který bude díky dřevní hmotě lépe dýchat. Hromada nesmí být ale moc vysoká. Mnoho užitečných živočichů, kteří napomáhají rozkládat a provzdušňovat materiál se totiž nachází v zemi a při příliš vysoké vrstvě větví hrozí, že budou mít problémy se do kompostu dostat.

Větve můžeme také dobře zpracovat pomocí štěpkovače či drtiče. Štěpku lze následně dobře použít na topení v kamnech. Oproti tomu drť lze dobře použít na mulčování záhonů či na kompost, kam se hodí hlavně materiály drobné struktury, aby nedocházelo k tlení hmoty, které je pro správné kompostování nežádoucí.

Buďte kreativní!

Mnohé větve můžete také využít na různé okrasné nebo haťové plůtky. Stačí, když si pruty o větším průměru ukotvíte do země a dáte tak budoucímu plůtku tvar. Následně jimi propletete ještě v syrovém stavu pevné dlouhé pruty.

Dlouhé pruty si můžete také ponechat a příští rok z nich vytvořit oporu pro rajčata, papriky a či jinou zeleninu. Můžete je také využít na stavbu opěrné konstrukce na fazole nebo hrášek. Fantazii se meze nekladou.

Co dělat se spadaným listím?

Mnoho zahrádkářů dává velké množství spadaného listí na kompost nebo ho pálí. V obou případech se jedná o nevhodné zpracování. Pokud chcete listí dávat na kompost, musíte ho před tím rozsekat na drobné části a narušit tím tak jeho strukturu.

Dobře vám tak poslouží zahradní vysavač s integrovaným drtičem. Ten nejen listí, ale také drobné větvičky a jiný materiál najemno nadrtí a vy tak můžete tuto hmotu lépe kompostovat. Určitě je vhodné zakoupit model, který obsahuje injektor. Ten zabrání drobným živočichům, aby se dostali do drticího ústrojí. Automaticky je „pošle“ do sběrného vaku mimo drticí nože.

Listí lze také dobře použít na mulčování okrasných záhonů nebo na přikrytí okrasných rostlin a keřů proti mrazu.

Lze dobře kompostovat tak velké množství syrového materiálu?

Při podzimním úklidu zahrady je většinou nutné zpracovat velké množství syrového materiálu. Jak moc je to možné či nikoliv, záleží hlavně na velikosti vašeho kompostu a také na tom, jestli máte nějaká hospodářská zvířata, která by vám se zpracováním mohla dobře pomoci.

Při kompostování je nutné držet se mnohých zásad, aby vše probíhalo správně a nedocházelo k nežádoucímu procesu tlení.

Je třeba si také uvědomit, že v zimě se proces kompostování velmi zpomalí, až zastaví, a tak není možné kompostovat organickou hmotu stejně jako v teplejších obdobích. Určitě pomůže listí a jiné organické části nadrtit na malé kousky, čímž mnohé procesy výrazně urychlíte. Hmotu se také snažte co nejvíce rozprostřít po celém kompostu, zlepšíte tak jeho vzdušnost, která povede k rychlejšímu rozkladu organického materiálu.

Text: Jan Vrbata

Publikováno: 11. 10. 2017, Autor: