reklama

Je poslední šance na provedení vertikutace

Během října byste měli dokončit na své zahradě některé práce. Mezi ně patří určitě vertikutace, kterou známe pod pojmem prořez. Pokud máte větší trávník, určitě si zapůjčte výkonný vertikutátor, který tuto jinak poměrně fyzicky náročnou práci odvede za vás a navíc v adekvátní kvalitě. Podzimní vertikutace z trávníku odstraní mech a odumřelou hmotu, takže se do půdy lépe dostane vzduch i voda s rozpuštěnými živinami. Na podzim provedenou vertikutaci oceníte hlavně na jaře, kdy se trávník dostane mnohem rychleji opět do kondice.

i (Zdroj: archiv redakce)
Je poslední šance na provedení vertikutace

Prořez trávníku je u zahrádkářů stále oblíbenější metoda, jak udržet okrasný zelený koberec v dobré kondici. Tento postup se ovšem rozhodně nehodí pro extenzivní typy porostů, kde hrají důležitou roli kvetoucí byliny. Právě vertikutace zatočí nejen s mechem a suchou trávou, která společně tvoří plsť, ale také s přízemními růžicemi těchto „plevelů“. Jednoduše by se tedy dalo říci, že se hodí pouze pro ten trávník, v němž udržujeme porost kulturních trav bez plevelů.

Kdy je tedy správný termín pro její provedení? Do vertikutace se obvykle pouštíme již během září, ale s čistým svědomím ji lze provést i v říjnu. V pozdějším období to může být již komplikované, protože během listopadu jsou již znatelnější výkyvy teplot a trávník se mnohdy nestihne do zimy zregenerovat.

Vertikutace se přeci jen trochu podepíše na vzhledových vlastnostech, ale pokud je provedena ještě ve správném termínu, trávník se rychle dá do pořádku.

Jak se provádí

I při vertikutaci se často dělají začátečnické chyby, ačkoliv je důležitý přesný postup. Malé trávníky nebo plochy nedostupné pro techniku se prořezávají většinou jen pomocí vertikutačních hrábí, které mají ostré zatočené nože. Těmi se z porostu perfektně vyhrabe odumřelá hmota a mírně se poškodí i mělký kořenový systém trav. O ten se ovšem nebojte, trávy na toto poranění zareagují rychlým odnožováním nebo rozrůstáním trsů.

Větší celistvé plochy vertikutujte pokud možno vertikutačním strojem. Vzhledem k ceně kvalitních modelů je lepší si ho půjčovat v půjčovnách zahradní techniky, ale i zde buďte obezřetní. Nenechte se zlákat nízkou cenou výpůjčného u málo výkonných strojů. Bude se vám s nimi špatně pracovat a výsledek navíc nebude valný. Vybírejte raději stroje s noži nebo s cepovým ústrojím. Málo výkonné vertikutátory mívají ústrojí vybavené drátky, které ovšem z porostu neodstraní tolik plsti.

Vertikutaci vždy provádíme ve dvou na sebe kolmých směrech. Pokud je trávník zanedbaný nebo hodně plstnatý, pak je dobré zařadit ještě jeden směr. Po každém směru vyhrabejte uvolněnou hmotu švédskými hráběmi. Pokud máte v trávníku zabudovaný automatický závlahový systém, pak je třeba okraje a místa s uloženými postřikovači zvertikutovat ručními hráběmi, aby nedošlo k poškození trysek.

Podzimní výživa pro trávník

Po vyhrabání plsti švédskými hráběmi je třeba trávník pečlivě pohnojit. Raději upřednostněte pomalu rozpustné hnojivo určené přímo pro podzimní aplikaci. Má zcela jiné zastoupení živin než to určené pro jarní nebo letní hnojení. Poté plochu pečlivě zalijte, aby granulky klesly co nejvíce k půdnímu povrchu a aby se trávník dočkal první dávky živin.

Důvody, proč děláme vertikutaci

Někteří majitelé okrasného trávníku se domnívají, že prořez není nutný, ale věřte, že je velký rozdíl, pokud se tento postup provede a nikoliv. Kvalitně prořezaný trávník totiž na jaře bude mít sytě zelenou barvu a mnohem rychleji nastoupí do vegetace.

Důvodů, proč vertikutaci děláme, je poměrně dost. Častou chůzí po porostu zhutňujeme horní vrstvu půdy, takže se na povrchu vytváří pro vzduch a vodu neprostupná krusta. Právě ta se noži pěkně naruší. Stejně tak se naruší i kořeny a přízemní listové růžice plevelů, takže mnohdy není třeba tolik zasahovat postřiky proti plevelům.

V trávníku se během roku navíc hromadí odumřelá hmota nejen samotných trav, ale také mech a hmota plevelů, která opět vytváří špatně propustnou vrstvu a navíc bývá zdrojem houbových chorob.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 4. 10. 2017, Autor: