reklama

V říjnu se postarejte o svůj trávník

Konec zahradnické sezony se neodvratně blíží a s ním přichází i další práce na zahradě, které ji udrží v dobré kondici. Ačkoliv se může zdát, že se okrasný trávník pomalu ale jistě připravuje na klidové období, určitě ani teď neusněte na vavřínech, protože pokud se chcete na jaře dočkat kvalitního zeleného koberce, je dobré na péči o trávník pamatovat již předešlý podzim.

i (Zdroj: archiv redakce)
V říjnu se postarejte o svůj trávník

Bez trávníku si zahradu prakticky ani neumíme představit, ale přiznejme si na rovinu, že se jedná o poměrně náročný vegetační prvek, který vyžaduje častou údržbu.

Travnaté plochy ale nelze házet do jednoho pytle, protože je obrovský rozdíl v nárocích na péči mezi květnatou loukou, květnatým trávníkem a trávníkem intenzivním okrasným.

V poslední skupině se najdou také poměrně propastné rozdíly. Zatímco jeden majitel okrasného trávníku si vystačí s bezplevelným stavem, dvěma vertikutacemi v roce, pravidelnou závlahou a hnojením třikrát během sezony, jiný majitel intenzivní travnaté plochy může provádět seč třeba i třikrát týdně, hnojení každý měsíc, ale tím údržba samozřejmě končit nemusí.

Pískování a aerifikace u těchto ploch představují naprostou samozřejmost, stejně tak detailní úpravy terénu. Vraťme se ale k běžnému okrasnému trávníku a k podzimní péči, která je před námi.

Bez seči to nepůjde

Okrasné trávníky většinou sečeme jednou až dvakrát týdně, záleží samozřejmě na roční době a na rychlosti růstu. Podzim bývá typický zvýšeným úhrnem srážek, takže trávník roste nějakou dobu intenzivněji až do té doby, než teploty trvale klesnou, pak se růst výrazně zpomalí.

I na podzim je důležité trávník pravidelně sekat, aby zůstal i nadále hustý. Poslední seč ovšem proveďte o jeden stupeň vyšší, trávník pak lépe přezimuje. Na podzim se také můžete pustit do úpravy okrajů, s čímž vám pomůže ořezávač okrajů, ale stejně tak postačí i rýč nebo dokonce ostrý nůž.

Provzdušnění jako příslib na jaro

Někteří zahrádkáři si vertikutaci známou také jako provzdušnění provádí svépomocí, pokud s ní ale začínáte, je dobré si o ní něco nastudovat nebo si pozvat odbornou firmu. Špatně provedená vertikutace je totiž spíše na škodu než k užitku, proto je třeba jí věnovat dostatek času.

Podstatou této činnosti na podzim je odstranění mechu a odumřelé hmoty trávy, která se zde během sezony nahromadila. Odumřelá hmota, plsť, může být zdrojem i různých houbových chorob, které se pak mohou rozvinout na jaře nebo už během zimy a napáchat mnoho škod.

Vertikutace se provádí buď s pomocí motorového vertikutátoru nebo ručními vertikutačními hráběmi s ocelovými hroty. Profesionální firmy obě techniky většinou spojují. Zatímco hráběmi se provzdušní okraje trávníku, okolí postřikovačů automatického závlahového systému nebo třeba pro stroj špatně přístupné plochy, stroj se postará o větší celky trávníku.

Prořez se provádí ve dvou na sebe kolmých směrech, pokud je ale trávník hodně zaplstěný nebo zahuštěný, je dobré provést ještě jeden směr. Po každé etapě je třeba z plochy vyhrabat co nejvíce odumřelé plochy plastovými švédskými hráběmi a jakmile je všechen odpad uklizen, začne se s další etapou.

Zahrádkáři často neví, jak mají stroj na vertikutaci nastavit. Výška nastavení nožů totiž určuje intenzitu vertikutace, která se liší případ od případu. U hustých a hodně zaplstěných trávníků si můžete dovolit hlubší vertikutaci. Vždy je nejlepší stroj nastavit a zkusit vertikutaci na malé ploše. Pokud stroj z porostu neodstraní moc plsti, nebojte se nože spustit níže.

Každá vertiktace se může výrazně lišit a je třeba při jejím provádění brát v úvahu celou řadu aspektů, co je ale společné pro prořez na všech zahradách, je nutnost hnojení. Trávník zbavený velkého množství odumřelé hmoty totiž potřebuje přísun živin optimálně v podobě pomalu rozpustného hnojiva určeného právě pro podzimní aplikaci. Podzimní hnojivo obsahuje vysoký podíl draslíku a přídavek hořčíku. Tyto prvky zpevní pletiva trav, která jsou pak mnohem více odolná nízkým teplotám během zimy.

Po každé vertikutaci je nutné trávník pečlivě zalít. Pokud máte na zahradě nainstalován automatický závlahový systém, stačí nechat proběhnout jeden závlahový cyklus. Pokud si říkáte, že je podzimní vertikutace zbytečná a že ji stačí provést pouze na jaře, věřte, že má své opodstatnění. Právě podzimní prořez poznáte na kvalitě trávníku na jaře, který bude mít tmavě zelenou barvu a bude mnohem více hustý a zapojený.

Padající zlato z korun stromů

Ačkoliv je listí skvělým materiálem pro zahradní kompost, trávník se s ním příliš nekamarádí. U okrasných trávníků je třeba listí pravidelně odstraňovat zvláště pokud je mokré. Trávník se pod ním totiž velice snadno zapaří, čímž se vytvoří výborné podmínky pro rozvoj houbových chorob, které mohou způsobit lokální i velkoplošné odumírání trávníku.

Listí hrabejte optimálně plastovými švédskými hráběmi, které se stejně dobře hodí pro odstranění plsti po vertikutaci. Nejen že jsou lehké a dobře se s nimi pracuje, ale trávník také pečlivě nakypří, takže se k rostlinám dostane vzduch.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 27. 9. 2016, Autor: