reklama

Jak pěstovat petrklíče: Jaro doma v zimě a na zahradě v létě

Prvosenka jarní (Primula vulgaris) neboli primule či petrklíč patří k prvním jarním květům. V zimě ji můžeme pěstovat jako pokojovku v bytě, v létě pak na balkoně nebo na zahradě. Když umíme veselé a hravé petrklíče pěstovat, dokážou nás teď v mrazivých dnech naladit na jaro. Víme, jak petrklíče pěstovat doma i na zahradě i jaké si koupit, aby dlouho vydržely krásné.

Původní a dříve nejrozšířenější byly prvosenky jarní (Primula vulgaris) s jednoduchými žlutými květy. Dnes nám dělají radost stále krásnější a výraznější barevné odstíny bílé, oranžové, růžové, červené, modré či modrofialové s nařasenými plnými nebo poloplnými květy, některé druhy jsou jednobarevné, jiné vícebarevné.

Prvosenka jarní (Primula vulgaris) neboli primule či petrklíč patří k prvním jarním květům
i (Zdroj: istock.com)
Prvosenka jarní (Primula vulgaris) neboli primule či petrklíč patří k prvním jarním květům

Pěstování petrklíčů v bytě  

Petrklíče pěstujeme v bytě jako hrnkové květiny. Při správné péči vydrží zdravá rostlinka, kterou si teď v zimě koupíme, v bytě zhruba jeden měsíc svěží. Každý květ kvete zhruba 5 dní, ale průběžně dorůstají stále nové květy, proto si v obchodě vybereme rostlinu, která teprve začíná kvést. Umístíme ji na chladnější místo (okolo 15 °C) s dostatečným světlem, ale rozhodně ne na přímé slunce. Optimální je okenní parapet v nevytápěné místnosti. Pokud ji přesto použijeme pro dekoraci vytápěných prostor, snažíme se ji dávat do chladnějších částí domácnosti alespoň přes noc. Zaléváme opatrně do misky, nesnáší stálé přemokření, ovšem je potřeba nenechat zeminu v květináči nikdy vyschnout. Petrklíčům svědčí vlhké prostředí, proto je možné do misky pod květináč rozložit pár kamínků. V období květu přihnojujeme jednou za 14 dní slabým roztokem organického hnojiva. Odkvetlé květní stonky a zažloutlé listy pravidelně odštipujeme; rostlinka bude stále znovu nakvétat a dlouho dobře vypadat.

Jak pěstovat petrklíče v bytě
i (Zdroj: istock.com)
Jak pěstovat petrklíče v bytě

Jak petrklíče vybírat v obchodě

Vybíráte si petrklíč v květináči v obchodě? Nejdůležitější je, aby byla rostlina silná a zdravá. Všímáme si nejen pevnosti květů, ale také poupat pod nimi a dáváme pozor, aby se listech ani na substrátu nevyskytovaly skvrny – známky plísní nebo houbovitých chorob. Listy by měly pokrývat celý květináč, aby nebyla vidět zemina.

Jak petrklíče vybírat v obchodě
i (Zdroj: istock.com)
Jak petrklíče vybírat v obchodě

Pěstování petrklíčů na zahradě 

Když petrklíče doma odkvetou (už nenasazují další poupata), umístíme je do chladu, mírníme zálivku a jakmile to počasí dovolí, přesadíme je ven do zahrady na záhon, kde příští jaro vykvetou. Před výsadbou rostliny dobře zalijeme, aby se urychlilo zakořenění. Pak je opatrně z květináče vyjmeme, vložíme do jamky 13–15 cm hluboké a zahrneme vyzrálým kompostem. Ještě vydatně zavlažíme. Na zahradě vypadají prvosenky jarní krásně v trvalkových záhonech, na skalkách, v blízkosti jezírek. Neprospívá jim suché a příliš slunečné stanoviště. Půda je potřeba výživná, neuškodí, pokud se občas přihnojí. Po přesazení rostlinky většinou zaschnou, ale koncem léta a začátkem podzimu nás mohou mile překvapit novými květy. Běžně ale rozkvetou až během března příštího roku. Na zimu rostlinu chraňte chvojím.

Jak pěstovat petrklíče na zahradě
i (Zdroj: pixabay.com)
Jak pěstovat petrklíče na zahradě

Publikováno: 29. 1. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce