reklama

Houpací síť: Připravte se na slunečné jarní dny

Cítíte také ten pomalý kolébavý pohyb houpací sítě, někde v tichém koutku zahrady, teplý vánek a to, jak se vám pomalu klíží oči… Začněte plést už dnes, ať jste připraveni na jaro! Lektorka pletení houpacích sítí Jitka Červená nám prozradí, jak na to.

Kdysi bývala houpací síť nezbytným vybavením kajuty námořníků, kterým sloužila jako lůžko na spaní. Dnes si ji lidé pořizují spíše jako příjemný prostředek relaxace. Proměňme svůj dětský sen ve skutečnost a upleťme si tu nejbáječnější – totiž svou vlastní – houpací síť. Dříve, než se pustíme do pletení, je třeba si rozmyslet, komu bude houpací sítě určena. Zda dětem, nebo dospělým, protože na tom závisí její délka i šíře, a potažmo množství spotřebovaného materiálu.

Houpací síť: Připravte se na slunečné jarní dny
i (Zdroj: Prima FTV)
Houpací síť: Připravte se na slunečné jarní dny

Materiál na houpací síť

K upletení houpací sítě pro dospělého člověka potřebujeme asi 300 metrů polypropylenové šňůry. Výhoda tohoto materiálu spočívá v tom, že je odolný vůči všem rozmarům počasí, a tak může houpací síť zůstat venku po celý rok. Pokud vyrobíme síť i s dřevěnou rozpěrou, zajistí nám to výrazně pohodlnější ležení. V síti pro dva lidi by měla mít dřevěná tyč délku 90 cm, pro jednoho stačí 70 cm. Abychom se mohli pustit do pletení houpací sítě, potřebuje také člunek, na který se šňůra navíjí, a dřívko, které určuje velikost ok.

Houpací síť: co budete potřebovat
i (Zdroj: Prima FTV)
Houpací síť: co budete potřebovat

Začínáme plést

Začneme tím, že si šňůru navineme na člunek. Poté uděláme velké oko, které zavěsíme na nějaké vyvýšené místo zhruba v úrovni našich ramen, abychom ho mohli pevně utahovat. Je dobré mít kolem sebe dostatek prostoru, abychom mohli využít veškerou svou sílu. Dřívko přiložíme k základovému oku tak, že uzlík, kterým je uzavřeno, bude umístěn na horní hraně. Provázek přidržujeme palcem a zbytek necháme padat dolů mezi malíčkem a prsteníčkem. Nyní vložíme zespoda do dlaně, ve které máme dřívko, pletací člunek a necháme ho ležet, přes jeho špičku zezadu obtočíme provázek a necháme být. Člunek provlékneme naším prvním velkým okem. Provázek vrátíme zpátky a přehodíme přes člunek. Tím nám vznikne základ uzlu. Teprve nyní protáhneme člunek nahoru, přidržíme dřívko zbylými prsty a začneme utahovat. Přitom pohybujeme prsty tak, aby uzel vyskočil nahoru. Pokud vyrábíme jednomístnou síť, měla by mít první řada asi třicet ok, u dvojmístné jednou tolik, tedy šedesát.

Houpací síť: jak začít s vyplétáním
i (Zdroj: Prima FTV)
Houpací síť: jak začít s vyplétáním

Výroba jedné takové sítě zabere třeba i několik dnů. To, že je síť hotová, poznáme podle toho, že když dáme ruku, ve které držíme jeden konec sítě, nad hlavu, dosahuje až k zemi. Pak už stačí jen najít ten správný kout v zahradě a síť zavěsit. Je to sice pracné, ale výsledek stojí zato!

Publikováno: 22. 1. 2019, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký