reklama

Sezóna letniček začíná! Pusťte se do pěstování aster, gazánií či hledíků

Hlavní přípravy na novou sezonu letniček se už odehrávají na okenních parapetech při předpěstování prvních sazeniček. Není nic snazšího než si letničky na zahradu, balkon, či terasu vypěstovat sami z osiva a pak se radovat z vlastní šikovnosti. Letničky nabízejí nekonečné množství barev, tvarů, výšek a vůní. Máte-li rádi afrikány, astry, gazánie, nestařec nebo hledíky, pusťte se do výsevu a my vám poradíme jak na to.

i (Zdroj: SEMO a.s.)
Předpěstujte si letničky s překrásnými květy (Zdroj: SEMO a.s.)

Začátek února je vhodná doba pro předpěstování letniček, jejichž semena dlouho klíčí a nedají se pěstovat z přímých venkovních výsevů. Mezi takové patří lobelka, petúnie, begonie, aksamitníky, gazánie, hledíky, astry... Než se pustíte do setí, vyzkoušejte klíčivost semínek letniček, především jestli máte starší nebo z vlastních zásob. Stačí dát pár semínek na misku vyloženou vlhkou buničinou a přiklopenou sklem či fólií, aby nevyschla. Pokud za dva až tři týdny vyklíčí alespoň tři čtvrtiny semen, má smysl s osivem dále pracovat. Pokud vyklíčí jen polovina, můžete je zkusit vysít hustěji. Je-li ovšem klíčivost menší než 50%, je lepší koupit nové.

Astra čínská (Callistepus chinensis)

Astra čínská (Callistepus chinensis), vzpřímeně rostoucí, větvená letnička je ideální zejména k řezu a k záhonovým výsadbám. Vyžaduje slunné stanoviště. Kvete zhruba od srpna až do zámrazu v mnoha barvách od bílé a žluté přes růžovou a fialovou až do modré až téměř černé. Květy jsou velice rozmanité – jehlicovité, jednoduché, plné, chryzantémokvěté, pomponkovité. Rostliny mohou být trpasličí, polovysoké a vysoké až 70 cm, které jsou ideální k řezu. Sazeničky aster se musí předpěstovat. Semínka vysévejte od února při teplotě 15 °C, optimální teplota pro předpěstování, které trvá 2 měsíce, je pak 12–15 °C.

Astra čínská (Callistepus chinensis) Blue Ribbon
i (Zdroj: SEMO a.s.)
Astra čínská (Callistepus chinensis) Blue Ribbon

Gazánie zářivá (Gazania rigens)

Gazánie zářivá (Gazania rigens) potřebuje plně osluněné a sušší stanoviště. V polostínu, na noc a za deště se květy zavírají. Sluší jí to v ucelených letničkových záhonech, ve skalce i truhlíku. Semena gazánií vysévejte do misek nebo truhlíků do velmi jemného substrátu. Pokud nemáte teplý skleník, dejte je zevnitř na okno. Semena gazánií klíčí velmi pomalu, proto je nutné dbát na stejnoměrnou vlhkost substrátu. Vysévejte začátkem února, optimální teplota pro předpěstování, které trvá až 3 měsíce, je 14–18 °C.

Gazánie zářivá (Gazania rigens) Daybreak Red Stripe
i (Zdroj: SEMO a.s.)
Gazánie zářivá (Gazania rigens) Daybreak Red Stripe

Hledík větší (Antirrhinum majus)

Hledík větší (Antirrhinum majus) je vzpřímená, na bázi větvená, rychle rostoucí letnička. Má kopinaté listy a klasy dvoupyských, různě zbarvených květů. Nízké odrůdy se používají do vegetačních nádob a na výsadbu do záhonů, vysoké k řezu. Semeno při výsevu nezasypávejte, pouze jemně zatlačte do prosátého substrátu. Vysévejte v únoru; optimální teplota pro předpěstování, které trvá 2 měsíce, je 10–15 °C.

Hledík větší (Antirrhinum majus) Golsmith
i (Zdroj: SEMO a.s.)
Hledík větší (Antirrhinum majus) Golsmith

Nestařec mexický (Ageratum houstonianum)

Nestařec mexický (Ageratum houstonianum) je rychle rostoucí trsnatá letnička keříčkovitého vzrůstu, které se hodí na záhonové výsadby, na obruby i do nádob. Má oválné, zašpičatělé listy a nahloučená květenství drobných květů. Daří se jí na slunci a ve výživné, dobře propustné půdě, která nesmí vyschnout. Semínka vysévejte v únoru, optimální teplota pro předpěstování, které trvá 2 až 3 měsíce, je 15–18 °C.

Nestařec mexický (Ageratum houstonianum) Tetra Blue Mink
i (Zdroj: SEMO a.s.)
Nestařec mexický (Ageratum houstonianum) Tetra Blue Mink

Aksamitník (Tagetes)

Aksamitník (Tagetes) nebo také afrikán je nenáročná letnička. Je to vděčná, nenáročná rostlina pro extrémně slunná nebo naopak mírně zastíněná stanoviště. Bohatě kvete celé léto až do prvních mrazíků. Odkvetlé květy zaštipujte, tím podpoříte nástup dalších květů. Vynikne na záhonu i v nádobách., Můžete si vybírat ze tří základních druhů. Aksamitník drobnokvětý (Tagetes tenuifolia) tvoří bohatě kvetoucí keříky obsypané drobnými kvítky i lístky. Kvete neúnavně až do mrazů, rostlina má drobné lístky i květy.

Aksamitník rozkladitý (Tagetes patula) Honeycomb
i (Zdroj: SEMO a.s.)
Aksamitník rozkladitý (Tagetes patula) Honeycomb

Nejrozšířenější je u nás aksamitník rozkladitý (Tagetes patula), charakteristický většími květy a vzrůstem okolo 20 cm. Aksamitník vzpřímený (Tagetes erecta) má velké květy, hodí se i k řezu, dorůstá do výšky až do 80 cm. Semínka aksamitníků můžete vysévat doma od února, od  března ve vyhřívaném skleníku. Optimální teplota pro předpěstování, které trvá 2–3 měsíce, je pak 12–16 °C. Dají se pěstovat také z přímých venkovních výsevů.

Zdroj informací: SEMO a.s.

Publikováno: 17. 2. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce