Jaro začíná pomalu a nenápadně klepat na dveře. Samozřejmě, že to v únoru na zahradě ještě na žádné pořádné setí, sázení a okopávání není, ale na lenošení taky ne. Pro jara nedočkavé zahrádkáře máme 3 rady, co mohou dělat: chránit rašící rostliny před sněhem, provádět zimní řez jabloní a hrušní a postupně už připravovat zeleninové záhony.
Na zahrádce už sice začínají vykukovat první sněženky a otužilci krokusy, čemeřice, bergénie, vilíny či lýkovce, den se prodlužuje a slunce se chvílemi snaží nás pořádně ohřát, ale občas mrzne, až praští, a nemůžeme se divit ani náhlým přívalům sněhu.
1. Ochrana stromů a dřevin
Střídání teplot ohrožuje časně rašící rostliny. První teplejší sluneční paprsky jsou zrádné, dřeviny jsou přesvědčené, že přichází teplo a začínají rašit. Ochranný obal proto necháme na stromech co možná nejdéle, než mrazy poleví a rostlina může pokračovat v růstu. Nyní pouze zkontrolujeme, zda je ochranný obal dostatečně pevný a nepoškozený a správně stromky chrání. Budou-li i nadále převládat mrazivé dny, můžeme ho ještě posílit netkanou textilií. Pozor na tmavé barvy, ty pohlcují sluneční paprsky a nadmíru rostlinu ohřívají. Ideální je bílá. Při sněhové nadílce setřásáme sníh z větví okrasných dřevin a keřů; v době příznivého počasí je důkladně prolejeme. Pokud nám to dovolí počasí, přihnojíme rozleželým kompostem ovocné stromy a keře.

2. Zimní řez jabloní a hrušní
V období vegetačního klidu, což je od začátku prosince do počátku proudění mízy, obvykle do poloviny března, se provádí zimní řez jádrovin. Důvodů je hned několik. Řezem odstraňujeme poškozené a odumřelé větve, výhony napadené chorobami, prosvětlíme korunu a podpoříme nový růst. Průklest musíme stihnout do rašení. Výhodou zimního řezu je lepší přehled a lehčí určení, kterou větev je třeba odstranit, jelikož strom je bez listí. Odstraňujeme výhony směrující kolmo do koruny, výhony, které se křižují, dále výhony slabé, napadené nebo vlky.

3. Příprava na pěstování zeleniny
Při oblevě už začneme upravovat skleník – vyčistíme ho, odstraníme všechny organické zbytky, umyjeme sklo a vyměníme popraskané části. Máme-li vyhřívaný skleník, vyséváme a vysazujeme první jarní zeleninu. Připravujeme také sazenice zeleniny pro jarní sázení do volné půdy. Za příznivého počasí koncem měsíce můžeme začít s jarní přípravou záhonů pro zeleninu. Ošetříme zeleninu přezimující na záhonu (např. kadeřávek, růžičková kapusta, pórek). Přeložíme nebo překopeme kompost.

Publikováno: 7. 2. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce