reklama

Zahrada v únoru: 3 rady pro jara nedočkavé zahrádkáře

Jaro začíná pomalu a nenápadně klepat na dveře. Samozřejmě, že to v únoru na zahradě ještě na žádné pořádné setí, sázení a okopávání není, ale na lenošení taky ne. Pro jara nedočkavé zahrádkáře máme 3 rady, co mohou dělat: chránit rašící rostliny před sněhem, provádět zimní řez jabloní a hrušní a postupně už připravovat zeleninové záhony.

Na zahrádce už sice začínají vykukovat první sněženky a otužilci krokusy, čemeřice, bergénie, vilíny či lýkovce, den se prodlužuje a slunce se chvílemi snaží nás pořádně ohřát, ale občas mrzne, až praští, a nemůžeme se divit ani náhlým přívalům sněhu. 

1. Ochrana stromů a dřevin

Střídání teplot ohrožuje časně rašící rostliny. První teplejší sluneční paprsky jsou zrádné, dřeviny jsou přesvědčené, že přichází teplo a začínají rašit. Ochranný obal proto necháme na stromech co možná nejdéle, než mrazy poleví a rostlina může pokračovat v růstu. Nyní pouze zkontrolujeme, zda je ochranný obal dostatečně pevný a nepoškozený a správně stromky chrání. Budou-li i nadále převládat mrazivé dny, můžeme ho ještě posílit netkanou textilií. Pozor na tmavé barvy, ty pohlcují sluneční paprsky a nadmíru rostlinu ohřívají. Ideální je bílá. Při sněhové nadílce setřásáme sníh z větví okrasných dřevin a keřů; v době příznivého počasí je důkladně prolejeme. Pokud nám to dovolí počasí, přihnojíme rozleželým kompostem ovocné stromy a keře.

Zahrada v únoru: při sněhové nadílce setřásáme sníh z větví okrasných dřevin a keřů
i (Zdroj: istock.com)
Zahrada v únoru: při sněhové nadílce setřásáme sníh z větví okrasných dřevin a keřů

2. Zimní řez jabloní a hrušní

V období vegetačního klidu, což je od začátku prosince do počátku proudění mízy, obvykle do poloviny března, se provádí zimní řez jádrovin. Důvodů je hned několik. Řezem odstraňujeme poškozené a odumřelé větve, výhony napadené chorobami, prosvětlíme korunu a podpoříme nový růst. Průklest musíme stihnout do rašení. Výhodou zimního řezu je lepší přehled a lehčí určení, kterou větev je třeba odstranit, jelikož strom je bez listí. Odstraňujeme výhony směrující kolmo do koruny, výhony, které se křižují, dále výhony slabé, napadené nebo vlky.

Zahrada v únoru: v období vegetačního klidu se provádí zimní řez jádrovin
i (Zdroj: istock.com)
Zahrada v únoru: v období vegetačního klidu se provádí zimní řez jádrovin

3. Příprava na pěstování zeleniny

Při oblevě už začneme upravovat skleník – vyčistíme ho, odstraníme všechny organické zbytky, umyjeme sklo a vyměníme popraskané části. Máme-li vyhřívaný skleník, vyséváme a vysazujeme první jarní zeleninu. Připravujeme také sazenice zeleniny pro jarní sázení do volné půdy. Za příznivého počasí koncem měsíce můžeme začít s jarní přípravou záhonů pro zeleninu. Ošetříme zeleninu přezimující na záhonu (např. kadeřávek, růžičková kapusta, pórek). Přeložíme nebo překopeme kompost.

Zahrada v únoru: máme-li vyhřívaný skleník, vyséváme a vysazujeme první jarní zeleninu
i (Zdroj: istock.com)
Zahrada v únoru: máme-li vyhřívaný skleník, vyséváme a vysazujeme první jarní zeleninu

Publikováno: 7. 2. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce