reklama

Ředkvičky pro podzimní chroupání

V povědomí je máme spolu se salátem zafixované jako první jarní zeleninu, ale už málokdo by sázel na fakt, že jsou i vděčnou zeleninou podzimní. Ředkvička je totiž kultura, které rozhodně nevyhovují vysoké teploty. Od poloviny srpna ale už pomalu končí parné léto a teploty pro její pěstování začínají být opět příznivé.

Jak budeme postupovat

1. krok

Jestliže platí, že pro rané výsevy do volné půdy je vhodné vybírat slunná stanoviště, pak pro letní spíše zastíněná. Druhá polovina srpna a počátek září je vhodnou dobou pro výsevy pro podzimní pěstování ředkviček. Semínka sejeme do řádků 12-15 cm od sebe a do hloubky 1-2 cm. Osivo ředkviček je poměrně velké, takže není problém zasít ho na konečnou vzdálenost 3 až 4 cm od sebe. Nemusíme je pak jednotit. Pokud je vysejeme hustěji, je nutné je na vzdálenost 3 až 4 cm vyjednotit. Pokud je porost příliš hustý, rostou ředkvičky pomaleji a mají dříve sklon k vybíhání do květu.

Ředkvičky pro podzimní chroupání 1
i (Zdroj: Pixabay)
Ředkvičky pro podzimní chroupání 1

2. krok

Vegetační doba ředkviček je okolo 30-40 dnů. Pro plynulost sklizní je vhodné vysévat ji v týdenních intervalech. Ředkvičky musí růst rychle, pak jsou jemné a šťavnaté. Pokud rostou pomalu, mají sklon k dřevnatění. Nedostatek vláhy spolu s vysokou teplotou podporují vyšeptávání ředkviček, proto je důležité udržovat stejnoměrnou vlhkost, která vám zajistí bezvadnou vnitřní strukturu bulviček. Zaléváme je pravidelně, menšími dávkami, aby netrpěly plísněmi a podehníváním.

Ředkvičky pro podzimní chroupání 2
i (Zdroj: SEMO)
Ředkvičky pro podzimní chroupání 2

3. krok

Ředkvičku sklízíme probírkou, postupně jak dorůstá. Ředkvičky můžete sklízet až do pozdního podzimu, mladé rostliny snesou mrazy do -3 °C a starší až -6 °C.

Ředkvičky pro podzimní chroupání 3
i (Zdroj: Pixabay)
Ředkvičky pro podzimní chroupání 3

Odrůdy pro výsevy od 15. srpna

Pro první výsevy pro podzimní sklizně je to především velmi osvědčená odrůda Tercia s tmavě červenou, kulovitou až ploše kulovitou bulvičkou střední velikosti a jemnou, bílou dužninu. Vyniká odolností k praskání a vybíhání do květu.

Osvědčená odrůda Tercia
i (Zdroj: SEMO)
Osvědčená odrůda Tercia

Také Kvintara F1  je velmi raná univerzální ředkvička. Kulaté bulvičky jsou mohutné, tvarově i velikostně vysoce vyrovnané. Svítivě červená barva a jemná slupka je činí velmi atraktivními. Dužnina je bílá, jemná, velmi odolná k houbovatění. Odrůda je velmi odolná k praskání a vybíhání do květu.

Velmi raná odrůda Kvintara F1
i (Zdroj: SEMO)
Velmi raná odrůda Kvintara F1

Letním vedrům odolává i tetraploidní odrůda Kvarta, ředkvička typu „Máslová obří“. Tvoří velké kulovité bulvičky s tupě špičatou bází a matně bílou barvou dužniny. Kvarta má velmi vysokou odolnost proti praskání bulviček, vybíhání do květu i  houbovatění dužniny.

Tetraploidní odrůda Kvarta
i (Zdroj: SEMO)
Tetraploidní odrůda Kvarta

Odrůdy pro výsevy od 20. srpna

Kvinta je raná až poloraná odrůda. Větší  kulatá bulvička se svítivě červenou barvou a jemnou slupkou ji činí velmi atraktivní. Dužnina je bílá, jemná, velmi odolná k houbovatění. Je velmi odolná k praskání a vybíhání do květu.

Raná až poloraná odrůda Kvinta
i (Zdroj: SEMO)
Raná až poloraná odrůda Kvinta

Primara F1 je to velmi raná hybridní ředkvička se středně velkými až většími bulvičkami určena pro jarní přirychlování  a polní pěstování. Vzhledem k odolnosti k vybíhání je vhodná i pro podzimní pěstování. Optimální velikost bulviček je 4-5 cm, mají velmi intenzivní tmavě červené zabarvení, vynikající vnitřní struktury. Vzhledem k její ranosti ji můžeme vysévat až do poloviny září.

Velmi raná hybridní odrůda Primara F1
i (Zdroj: SEMO)
Velmi raná hybridní odrůda Primara F1

Odrůda Teko je  velmi raná, bulvička jasně červené barvy má jemný, nitkovitý kořen a bílou dužninu. Vyniká také odolností k vybíhání.

Velmi raná Odrůda Teko
i (Zdroj: SEMO)
Velmi raná Odrůda Teko

Odrůda pro výsevy od 1. září

Pro zářijové, tedy nejpozdnější možné výsevy se velice osvědčila odrůda Prima. Na jaro se doporučuje k rychlení a ranému polnímu pěstování, na podzim využijeme její intenzivní růst a krátkou vegetační dobu. Má středně velké bulvičky výborné chuti a lahodnou strukturu dužiny.

Velmi raná odrůda Prima
i (Zdroj: SEMO)
Velmi raná odrůda Prima

Prima tip: Choroby a škůdci ředkviček

Klíčem k úspěchu při pěstování podzimních ředkviček je zvládnutí dřebčíků a květilky. Brouci dřebčíků vyžírají typické otvory na listech a mohou nám vzcházející  porost úplně zničit. Larvy květilek tvoří chodbičky v bulvičkách a tímto je znehodnocují. Rostlina se napadení květilkou brání tvorbou hořčin, jinak sladká dužina kořene se tím stává téměř nepoživatelnou. Zachytit nálet květilky v letních měsících je prakticky nemožné. Proto se doporučuje pěstovat ředkvičky pod netkanou textilií, která mechanicky zabrání muškám květilek v nakladení vajíček a také brání požeru dřebčíků. Z chemické ochrany je u ředkviček proti dřebčíkům povolen přípravek Decis 15EW a Karate se ZEON technologií 5 CS. Je však nutné dodržovat předepsanou ochrannou lhůtu. 

Praskání bulviček
i (Zdroj: SEMO)
Praskání bulviček

Praskání bulviček je způsobeno nepravidelným příjmem vody (při deštích po suchém období). Rostliny pravidelně zaléváme menšími dávkami vody. Pravidelná zálivka také zabraňuje napadení ředkviček dřepčíkem. 

Publikováno: 10. 2. 2019, Autor: Jan Prášil , Profil autora: Jan Prášil