reklama

Brusnice brusinka: Bojovnice i ochránkyně v jednom

Červené drobné plody a tmavozelené lesklé lístky brusnice brusinky (Vaccinium vitis-idaea) vnikajícím přírodním a hlavně spolehlivým dezinfekčním účinkem na močové cesty, takže pokud vás začne trápit časté nutkání na toaletu, určitě sáhněte po nich. Ovšem nejúčinnější jsou jako prevence. Lidově se ji říká kyselinka, kalinka i červená borůvka.

Brusnice brusinka je plazivý keřík dorůstající do výšky až 25 cm. Na zelených ojíněných větvičkách rostou 10 až 25 mm vejčité listy. Květu je bílá přes narůžovělou do růžova. Kvete od května do července bílými nebo růžovými květy. Nahořklé a nakyslé plody – brusinkové bobule jsou nejprve zelené, pak bílé a nakonec červené o průměru 5 až 8 mm. Dozrávají v srpnu až říjnu. Roste v kyselých, na minerály chudých půdách, na svazích kopců a hor jehličnatých lesů, na vřesovištích i rašeliništích.

Brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea)
i (Zdroj: istock.com)
Brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea)

Jak se brusnice brusinka pěstuje

Brusnice brusinka není na pěstování nijak náročná. Vysazuje se na jaře nebo na podzim. Má ráda polostín a kyselou půdu (rašelinu). Dobře se jí daří i v květináči, kde je ale nutné hlídat vlhkost, jelikož velmi špatně snáší přelití – začnou odumírat nové výhonky a posléze i celá rostlina.

Sběr, sušení, skladování

Brusnice brusinka patří k bylinám, u kterých se využívají jak plody, tak listy. Plody se zásadně nepoužívají čerstvé! Sbírají se sytě červeně zbarvené, ale na pohmat musí být pevné. Listy se sbírají od konce léta do prvních mrazíků.

Plody se suší při teplotě 40 °C nebo zavařují. Listy se suší ve stínu. Sušená droga je svěže tmavě zelená s nevýraznou vůní a hořkou, svíravou chutí.

Sušené plody i listy uskladňujte na suchém místě při pokojové teplotě, nejlépe ve tmě. Zavařenina vydrží i několik let; nekazí se, neboť v plodech je přirozený konzervační prostředek kyselina benzoová.

Brusinková zavařenina vydrží i několik let
i (Zdroj: istock.com)
Brusinková zavařenina vydrží i několik let

Proč a jak brusnice brusinka pomáhá

Brusnice brusinka patří mezi nejsilnější rostlinné antioxidanty (srovnatelné jsou např. borůvkyostružiny a česnek). Konzumace pomáhá snižovat pravděpodobnost onemocnění srdce a oběhového systému. Chcete-li být věčně mladí, neodpírejte si brusinky. Díky množství antioxidantů pomáhají předejít předčasnému stárnutí.

Brusinka vyniká močopudnými a antiseptickými účinky, proto se uplatňuje jako významný pomocník při zánětech močových cest a močového měchýře. Své uplatnění má při průjmových a žlučníkových problémech. Jako podpůrný prostředek je možné brusinku využít při léčbě cukrovky, jelikož přispívá ke snížení hladiny cukru v krvi. Brusinky je ideální užívat především jako prevenci při opakovaných zánětech močových cest, samovolném úniku moči nebo problémech s prostatou. Brusinky, ovšem bez jakéhokoli přidaného cukru, pomáhají při prevenci tvorby zubního kazu.

Na co si dávat pozor: Užívání brusnice brusinky by se mělo omezit na dobu dvou měsíců, a to maximálně dvakrát ročně. Nesmí se užívat při těžkých poruchách jater a ledvin.

Prima tipy

Brusnice brusinka 3
i (Zdroj: istock.com)
Brusnice brusinka 3

Nálev na čištění močových cest

Zhruba 3  lžíce sušených brusinkových listů zalijte 500 ml vroucí vody. Nechte asi 15 minut vyluhovat v přikryté nádobě. Sceďte. Toto množství popíjejte během dne jako třítýdenní kúru.

Macerát na posílení močového měchýře 

Asi 15 g najemno nakrájených čerstvých listů zalijte 500 ml vody a 15 ml vinného nebo jablečného octa. Nechte přes noc při pokojové teplotě vyluhovat. Scedťe a pijte několikrát denně. Užívejte maximálně měsíc.

Publikováno: 13. 2. 2019, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová