reklama

Pořiďte si tabák! Jak pěstovat nádhernou, nenáročnou letničku

Okrasný tabák se u nás pěstuje jako letnička. Rod Nicotiana má zhruba 60 známých druhů, pocházejících většinou z tropických oblastí. Vděčná, nenáročná a nádherně kvetoucí letnička se určitě stane ozdobou zahrady, terasy, balkonu i okenních truhlíků. Jak okrasný tabák pěstovat nám poradí zahradník Jakub Urner.

Tabák, rostlina rodu Nicotiana se do Evropy dostala spolu s bramborami a rajčaty v 15. století. Tabák dlouho sloužil ryze k praktickým účelům, než se ho chopili šlechtitelé a vypěstovali tabáky okrasné, které umí rozzářit terasy, parapety i záhony. Snad jediné mínus okrasných tabáků je, že jsou jedovaté. Podle druhu nasazují květy většinou od července až do prvních podzimních mrazíků. Jsou odolné i proti vysokým teplotám. Z barev si můžete vybrat od bílé přes růžovou, červenou, žlutou až po zelenkavou. Asi nejzajímavějším druhem pěstovaným u nás je kříženec Nicotiana x sanderae. Dosahuje výšky jednoho metru, rozrůstá se doširoka a vyniká velkými nápadnými květy, které se otevírají až na noc a pronikavou vůní vábí noční motýly. Nejvyšší je pak Nicotiana silvestris, dosahující 1,5 metru. Má nápadně aromatické bílé květy a větší listy. V květináči ho můžete zkusit i přezimovat. Podle velikosti zvoleného druhu vysazujte tabáky do záhonu 30 až 50 centimetrů daleko od sebe. Rostlinám se dobře daří i v nádobách. Například odrůda Rosa Gnom je dokonce ideální i na skalky, dorůstá se totiž výšky pouhých 25 centimetrů. 

Pořiďte si tabák: z barev si můžete vybrat od bílé přes růžovou, červenou, žlutou až po zelenkavou
i (Zdroj: istock.com)
Pořiďte si tabák: z barev si můžete vybrat od bílé přes růžovou, červenou, žlutou až po zelenkavou

Jak okrasný tabák pěstovat

Okrasnému tabáku vždy dopřejte k růstu slunné místo chráněné před větrem. Libuje si v humózní a do hloubky zryté půdě. I když jde o nenáročnou letničku, vyžaduje pravidelnou zálivku, půdu nesmíte nechat vyschnout!  Růst květů se dá podpořit hnojením jednou týdně. Na záhonech si vystačíte s kompostem, pro pěstované v nádobách jsou tu hnojiva pro kvetoucí rostliny. Pozor ale na ta dusíkatá! Ta v případě tabáků podporují naopak růst listů a květy brzdí.

Jak pěstovat a množit okrasný tabák
i (Zdroj: istock.com)
Jak pěstovat a množit okrasný tabák

Jak okrasný tabák množit

Okrasný tabák se většinou množí výsevem semínek od února do března při teplotě okolo 20 °C. Maličká semínka pravidelně zasejte do řádků nebo pouze rozhoďte a jen lehce přimáčkněte. Výsev zasypejte jemnou vrstvou kvalitní zeminy nebo písku. Během dvou týdnů semena vyklíčí. Když mají rostlinky alespoň dva pravé lístky, přepíchejte je. Nebo si můžete už vzrostlé sazeničky koupit a zasadit. Další možností je množení z odnoží - jednoduše odřízněte část stonku s květy, dejte do vázy s vodou, kde většinou už po pár dnech pustí kořeny.

Publikováno: 15. 2. 2019, Autor: Zuzana Schneidewind , Profil autora: Zuzana Schneidewind