První sluneční paprsky začínají nedočkavě klepat na dveře a pomaličku probouzet život v zahradě. Nastává čas, kdy se zahradníci vrátí ke svému milovanému zahradnickému náčiní. Jako jedny z prvních vezmou do rukou zahradnické nůžky. Jak správně provádět sestřih odkvetlých květenství trvalek, okrasných travin a polokeřů v zahradě se dozvíme od zahradní specialistky Markéty Zajíčkové.
Jaro je dle názoru mnohých odborníků na úpravu polokeřů a trvalek střihem lepší než podzim. Podzimní období je z hlediska údržby zahrady natolik náročné a je toho tolik, co je nezbytné udělat, že ponechat si trvalky až na jaro, pokud je to možné, je určitě výhodou.
Řez trvalek
Některým trvalkám to dokonce vyloženě prospívá, navíc to v zimním období přináší do zahrady určitou estetickou hodnotu. Klasickým příkladem může být rozchodník purpurový, u kterého když provedeme těsně nad povrchem řez, zjistíme, že jeho lodyha je celá dutá. Kdybychom ho ustřihli už na podzim, mohlo by do nich napršet, a celá rostlina pak uhnít. Důležité je však provádět řez v brzkém jarním období, protože již zároveň raší nové růžice a v okamžiku, kdy povyrostou, by se nám špatně stříhalo.

Střih travin
Stejným problémem trpí především trávy, které mají povětšinou dutá stébla, a proto i je střiháme až na jaře. Dalším problémem okrasných trav může být choulostivost vůči zimě, když však ponecháme celou rostlinu, dokáže se sama před mrazy ochránit. Výška řezu u trav by měla být přibližně 10 centimetrů. Opět je důležité stříhat ve správnou dobu, tedy když ještě nejsou nová stébla příliš vzrostlá.

Řez polokeřů
Velmi oblíbenou skupinou rostlin současných zahrad jsou polokeře, zvláště středomořského původu, které dnes najdeme téměř na každé zahradě. K nejčastěji pěstovaným druhům se řadí kupříkladu tymián. Pokud u něho neprovedeme řez včas, hrozí nebezpečí, že se veškerá čerstvá zelená hmota přesune na okraj rostliny a ve středu zůstane staré dřevo, na kterém se rostlinka pokouší znovu obrůst. Pomůžeme jí s tím tak, že jednotlivé kmínky asi o jednu třetinu zkrátíme. Kdybychom provedli razantnější řez, z úplně starého dřeva by rostlina obrážela špatně. To platí především u levandulí, které se ze starého dřeva nikdy nezmladí, a proto musíme při řezu nechat vždy dva až tři pupeny.

Podobně jako u okrasných trav hrozí u středomořských rostlin to, že v zimě namrznou. I u nich se proto vyplatí počkat s řezem na jaro, kdy odstraníme spolu se starými částmi i ty namrzlé. Seřezávání polokeřů je vlastně jakousi omlazovací kúrou, a je důležité ho dělat pravidelně, abychom docílili pravidelného kvetení a aby se rostlinky nezestařovaly a udržovaly si po dlouhá léta svůj kompaktní tvar.
Publikováno: 17. 2. 2019, Autor: Veronika Nováková , Profil autora: Veronika Nováková