reklama

Jarní sestřih polokeřů, travin a trvalek

První sluneční paprsky začínají nedočkavě klepat na dveře a pomaličku probouzet život v zahradě. Nastává čas, kdy se zahradníci vrátí ke svému milovanému zahradnickému náčiní. Jako jedny z prvních vezmou do rukou zahradnické nůžky. Jak správně provádět sestřih odkvetlých květenství trvalek, okrasných travin a polokeřů v zahradě se dozvíme od zahradní specialistky Markéty Zajíčkové.

Jaro je dle názoru mnohých odborníků na úpravu polokeřů a trvalek střihem lepší než podzim. Podzimní období je z hlediska údržby zahrady natolik náročné a je toho tolik, co je nezbytné udělat, že ponechat si trvalky až na jaro, pokud je to možné, je určitě výhodou.

Řez trvalek

Některým trvalkám to dokonce vyloženě prospívá, navíc to v zimním období přináší do zahrady určitou estetickou hodnotu. Klasickým příkladem může být rozchodník purpurový, u kterého když provedeme těsně nad povrchem řez, zjistíme, že jeho lodyha je celá dutá. Kdybychom ho ustřihli už na podzim, mohlo by do nich napršet, a celá rostlina pak uhnít. Důležité je však provádět řez v brzkém jarním období, protože již zároveň raší nové růžice a v okamžiku, kdy povyrostou, by se nám špatně stříhalo.

Řez trvalek
i (Zdroj: Prima FTV)
Řez trvalek

Střih travin

Stejným problémem trpí především trávy, které mají povětšinou dutá stébla, a proto i je střiháme až na jaře. Dalším problémem okrasných trav může být choulostivost vůči zimě, když však ponecháme celou rostlinu, dokáže se sama před mrazy ochránit. Výška řezu u trav by měla být přibližně 10 centimetrů. Opět je důležité stříhat ve správnou dobu, tedy když ještě nejsou nová stébla příliš vzrostlá.

Střih travin
i (Zdroj: Prima FTV)
Střih travin

Řez polokeřů

Velmi oblíbenou skupinou rostlin současných zahrad jsou polokeře, zvláště středomořského původu, které dnes najdeme téměř na každé zahradě. K nejčastěji pěstovaným druhům se řadí kupříkladu tymián. Pokud u něho neprovedeme řez včas, hrozí nebezpečí, že se veškerá čerstvá zelená hmota přesune na okraj rostliny a ve středu zůstane staré dřevo, na kterém se rostlinka pokouší znovu obrůst. Pomůžeme jí s tím tak, že jednotlivé kmínky asi o jednu třetinu zkrátíme. Kdybychom provedli razantnější řez, z úplně starého dřeva by rostlina obrážela špatně. To platí především u levandulí, které se ze starého dřeva nikdy nezmladí, a proto musíme při řezu nechat vždy dva až tři pupeny.

Řez polokeřů
i (Zdroj: Prima FTV)
Řez polokeřů

Podobně jako u okrasných trav hrozí u středomořských rostlin to, že v zimě namrznou. I u nich se proto vyplatí počkat s řezem na jaro, kdy odstraníme spolu se starými částmi i ty namrzlé. Seřezávání polokeřů je vlastně jakousi omlazovací kúrou, a je důležité ho dělat pravidelně, abychom docílili pravidelného kvetení a aby se rostlinky nezestařovaly a udržovaly si po dlouhá léta svůj kompaktní tvar.

Publikováno: 17. 2. 2019, Autor: Veronika Nováková , Profil autora: Veronika Nováková