reklama

Dlužicha: Nenáročná trvalka s barevnými listy

Každý, kdo rád ohromuje krásou své zahrady, neměl by zapomenout vysadit dlužichu. S pěstováním této skromné trvalky s okrasnými listy nám poradil odborník z Botanické zahrady hl. m. Prahy Petr Hanzelka.

Současný sortiment dlužich nabízí několik desítek, ne-li stovek odrůd, které vynikají mimořádnou pestrostí a barevností listů. Najdou se odrůdy citronově žluté, oranžové, růžové, červené, vínové… Barev je opravdu nepřeberné množství, a i samotná barva se během stárnutí listu mění. Jejich výhoda navíc spočívá v tom, že dekorativnost listů přetrvává po celý rok.

Barevné listy dlužichy
i (Zdroj: Prima FTV)
Barevné listy dlužichy

Odrůdy s okrasným listem jsou typicky podrostové trvalky, takže jim vyhovuje například stanoviště pod vzrostlými stromy, ať už okrasnými, či ovocnými. Mají rády polostinná až stinná místa, popřípadě se dají použít na severní strany budov, kde nesvítí polední slunce, což se týká především odrůd se žlutým či oranžovým listem, které by mohl sluneční žár popálit. Dlužichy se hodí do výsadby s druhy, které mají podobné pěstitelské nároky. Můžeme je kombinovat například s kakostem, ostřicí či dalšími druhy trav, které tolerují prostředí podrostu, dále s bohyškou nebo floxy alias plamenkami.

Dlužichy potřebují občas zmladit, tedy ostříhat
i (Zdroj: Prima FTV)
Dlužichy potřebují občas zmladit, tedy ostříhat

Po výsadbě vypadají dlužichy většinou dobře zhruba pět šest let v závislosti na odrůdě. Po této době se začne stonek prodlužovat, spodní část začne ztrácet listy a vytvoří se jakýsi holý kmínek. Pak nezbývá, než vzít zahradnické nůžky a celý stonek odstřihnout. Rostlinu však nemusíme vyhazovat, neboť z vrcholové části se dá obvykle vyrobit několik řízků. Odstřihneme tedy zkrácené výhony, odstraníme největší listy a necháme zakořenit. Jakmile v květináčku pořádně prokoření, lze je vysadit do záhonu. Mezi jednotlivými rostlinami se doporučuje nechávat rozestup zhruba třicet centimetrů.

Ostříhané vrcholky necháme zakořenit
i (Zdroj: Prima FTV)
Ostříhané vrcholky necháme zakořenit

Publikováno: 20. 2. 2019, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký