reklama

„Vánoční hvězda“ i po Vánocích a i v létě!

Vánoční hvězda se stala v posledních letech nezbytným doplňkem vánoční výzdoby a o letošních svátcích tomu nebylo jinak. Není divu, její barva i tvar přímo navozují vánoční atmosféru a snad ani neexistuje květinářství, které by ji před svátky nemělo v nabídce. Kde se vůbec vzala? A může vám krášlit byt i v létě? Jistě že ano!

Vánoční hvězda pochází z Mexika a k původu její rudé barvy se dokonce váže legenda. Královna Aztéků si květinu oblíbila a byla jí neustále obklopena. Když ji ale podvedl její milovaný, puklo jí srdce a krev zbarvila květ rostliny, kterou měla tak ráda, doruda.

Dnes existuje vánoční hvězdaneboli poinsettie i v mnoha jiných odstínech, trendem je bílá a světle zelená nebo žlutá, dá se koupit i lososová nebo žíhaná. Nejoblíbenější ale stále zůstává krvavě rudá.

Nepřehlédněte – Velká galerie vánočních dekorací

„Vánoční hvězda“ i po Vánocích a i v létě!
„Vánoční hvězda“ i po Vánocích a i v létě! (Zdroj: )
„Vánoční hvězda“ i po Vánocích a i v létě!
„Vánoční hvězda“ i po Vánocích a i v létě! (Zdroj: )
„Vánoční hvězda“ i po Vánocích a i v létě!
„Vánoční hvězda“ i po Vánocích a i v létě! (Zdroj: )

Zkuste jí dát šanci i teď, po svátcích

Mnoho lidí ji hned po Vánocích vyhazuje, jedná se totiž o rostlinu krátkodobou, po které zahradníci chtějí, aby kvetla o Vánocích, a proto potřebuje speciální podmínky k životu. Není ale výjimkou, pokud u někoho na návštěvě objevíte vánoční hvězdu i v létě. A známý nemusí být zrovna vynikající zahradník.

Nebojte se a rostlinu zalévejte a starejte se o ni jako o ty ostatní, není totiž vyloučeno, že právě vaše vánoční hvězda vydrží i do příštích Vánoc, i když nejste kdovíjaký odborník. Nedivte se ale, pokud shodou náhod vykvete v létě a v zimě pak zůstane zarputile zelená. I to se může stát.

Teplo a světlo jsou pro ni to pravé

Vánoční hvězda má ráda jasné světlo a teplotu nad dvacet stupňů. Zalévání je nejlepší dvakrát týdně. Pokud začne barevné lístky shazovat, dává vám jasný signál, že potřebuje vodu. Kromě toho má ráda i vlhký vzduch, sucho jí spíše škodí.

Podle odborníků je po Vánocích nejlepší rostlinu ostříhat, nechat jí zhruba pět výhonků a přesadit ji. Ostříhané části můžete nechat zakořenit a vypěstovat tak vlastní rostlinky. Nebuďte netrpěliví, kořínky pouští většinou až po třech týdnech. Nebojte se v létě rostlinu posadit na zahradu nebo na balkon.

Tak zase za rok?

Chcete-li, aby vykvetla znovu na Vánoce, od léta ji každé dva týdny přihnojujte a od října ji začněte připravovat na zimu. Kraťte jí den – deset hodin světla a dost. Rostlinu odpoledne přesouvejte do tmavé místnosti nebo ji jednoduše přikryjte krabicí. Pokud to tak neuděláte, mnohdy se sice dočkáte bujných listů a větvení, barva se ale mezi zelení neobjeví.

Pokud nebudete úspěšní, nedělejte si s tím hlavu. Vánoční hvězda je náročná rostlina a nikdy není zaručeno, že vám vydrží i přesto, že se o ni budete ukázkově starat. Někdy ale překvapivě vydrží, aniž byste to od ní čekali, proto ji zbytečně nevyhazujte, má-li se stále k světu.

Další inspirace ve článku Jak vybrat osvětlení podle Feng šuej
Redakce Living.cz

Publikováno: 7. 1. 2010, Autor: