reklama

Ostruhatka: Nepříliš známá kráska, která dokáže vykvést jako jedna z prvních letniček

Ostruhatka byla neprávem dlouho opomíjená letnička, která si teprve v posledních letech získává své obdivovatele. Bylo to trochu nespravedlivé, protože tahle krasavice dokáže vykvést už na konci května a v plném květu vydrží po celé léto až do prvních mrazíků.

Ostruhatka (Diascia)

Kouzelná letnička pochází z jižní Afriky, kde najdeme dalších asi 70 druhů rodu Diascia. Ve své domovině roste jako trvalka, ale v našich podmínkách se pěstuje pouze jako letnička a nejlépe jí to sluší na balkonech v závěsných nádobách.

Ostruhatka vytváří bohatě rozvětvené keříky s tenkými, řídce olistěnými stonky, které jsou zakončeny stejně tak řídkým hroznem květů. Šlechtěné odrůdy a hybridy vykvétají v bílé, žluté, růžové, oranžové, červené i fialové barvě, ale květy mohou být dokonce i dvoubarevné nebo kropenaté.

Kouzelná letnička pochází z jižní Afriky
Kouzelná letnička pochází z jižní Afriky (Zdroj: istockphoto.com)

Velkou předností ostruhatky je dlouhá doba kvetení. Semena se vysévají koncem února nebo počátkem března do vytápěného skleníku nebo doma za okno. Ke zdárnému klíčení vyžaduje teplotu okolo 18 °C. Asi za měsíc jsou malé semenáčky připravené k přepíchání do květináčů nebo sadbovačů. Do balkonových truhlíků je vysazujeme v druhé polovině května, kdy už nehrozí mrazíky. Jednou týdně ostruhatku přihnojujeme hnojivem pro balkonové květiny. Rostlinky velmi rychle rostou a záhy i vykvétají, při dobré péči kvetou už na konci května. Pro bohatší rozvětvení keříku a velké množství květů se doporučuje vrcholy větviček občas zastřihnout. Rostlina velmi brzy obrazí a nasadí další poupata.

Velkou předností ostruhatky je dlouhá doba kvetení
Velkou předností ostruhatky je dlouhá doba kvetení (Zdroj: istockphoto.com)

Ostruhatka má ráda umístění na plném slunci, v polostínu kvete mnohem méně. Vyžaduje lehkou, hlinitopísčitou a dobře propustnou půdu. Těžké půdy jí nesvědčí. Vyžaduje střední až slabší zálivku. Naopak je citlivá na vlhké počasí, které může způsobit menší růst a hnilobu.

Ostruhatka vytváří bohatě rozvětvené keříky
Ostruhatka vytváří bohatě rozvětvené keříky (Zdroj: istockphoto.com)

Ostruhatku je možné nechat přezimovat v bezmrazé místnosti, ale příliš se tento způsob pěstování nedoporučuje. Rostlinky často napadá plíseň šedá, a tak je mnohem jednodušší, každoroční pěstování ze semene.

Publikováno: 22. 2. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce