reklama

Ostruhatka: Nepříliš známá kráska, která dokáže vykvést jako jedna z prvních letniček

Ostruhatka byla neprávem dlouho opomíjená letnička, která si teprve v posledních letech získává své obdivovatele. Bylo to trochu nespravedlivé, protože tahle krasavice dokáže vykvést už na konci května a v plném květu vydrží po celé léto až do prvních mrazíků.

Ostruhatka (Diascia)

Kouzelná letnička pochází z jižní Afriky, kde najdeme dalších asi 70 druhů rodu Diascia. Ve své domovině roste jako trvalka, ale v našich podmínkách se pěstuje pouze jako letnička a nejlépe jí to sluší na balkonech v závěsných nádobách.

Ostruhatka vytváří bohatě rozvětvené keříky s tenkými, řídce olistěnými stonky, které jsou zakončeny stejně tak řídkým hroznem květů. Šlechtěné odrůdy a hybridy vykvétají v bílé, žluté, růžové, oranžové, červené i fialové barvě, ale květy mohou být dokonce i dvoubarevné nebo kropenaté.

Kouzelná letnička pochází z jižní Afriky
i (Zdroj: istockphoto.com)
Kouzelná letnička pochází z jižní Afriky

Velkou předností ostruhatky je dlouhá doba kvetení. Semena se vysévají koncem února nebo počátkem března do vytápěného skleníku nebo doma za okno. Ke zdárnému klíčení vyžaduje teplotu okolo 18 °C. Asi za měsíc jsou malé semenáčky připravené k přepíchání do květináčů nebo sadbovačů. Do balkonových truhlíků je vysazujeme v druhé polovině května, kdy už nehrozí mrazíky. Jednou týdně ostruhatku přihnojujeme hnojivem pro balkonové květiny. Rostlinky velmi rychle rostou a záhy i vykvétají, při dobré péči kvetou už na konci května. Pro bohatší rozvětvení keříku a velké množství květů se doporučuje vrcholy větviček občas zastřihnout. Rostlina velmi brzy obrazí a nasadí další poupata.

Velkou předností ostruhatky je dlouhá doba kvetení
i (Zdroj: istockphoto.com)
Velkou předností ostruhatky je dlouhá doba kvetení

Ostruhatka má ráda umístění na plném slunci, v polostínu kvete mnohem méně. Vyžaduje lehkou, hlinitopísčitou a dobře propustnou půdu. Těžké půdy jí nesvědčí. Vyžaduje střední až slabší zálivku. Naopak je citlivá na vlhké počasí, které může způsobit menší růst a hnilobu.

Ostruhatka vytváří bohatě rozvětvené keříky
i (Zdroj: istockphoto.com)
Ostruhatka vytváří bohatě rozvětvené keříky

Ostruhatku je možné nechat přezimovat v bezmrazé místnosti, ale příliš se tento způsob pěstování nedoporučuje. Rostlinky často napadá plíseň šedá, a tak je mnohem jednodušší, každoroční pěstování ze semene.

Publikováno: 22. 2. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce