reklama

Pokojové rostliny v zimě – jak na ně?

Zima se blíží a kromě toho, že bylo třeba uklidit choulostivější rostliny z balkonů a zahrad a přemístit je do tepla, je vhodné postarat se i o rostliny v bytě. Sušší vzduch a teplo na ně působí jinak než v letních měsících, přesto ale péče o pokojové rostliny v zimě není nikterak složitá. Stačí jen vědět, jak na to.

Je nejjednodušší zapamatovat si dvě zásady. Nehnojit. Nepřesazovat. Pokud tyto dvě zásady přes zimu dodržíte, můžete tytéž rostliny pěstovat i příští rok. Hnojení a přesazování jim uškodí zejména proto, že pokojové rostliny v zimě téměř nerostou. Zásadním důvodem je světlo, kterého je přes den ve srovnání s letními měsíci o polovinu méně.

Pro pokojové rostliny v zimě  méně vody než v teplejších měsících

Pozor musíme dávat i na zalévání. Pokojové rostliny v zimě rozhodně nepotřebují tolik vody jako v jiných ročních obdobích, zaléváme je v podstatě jen proto, aby neuschly. Dávejte proto pozor na přelití, rostliny by v zimě mohly velice rychle uhynout.

Výjimku samozřejmě tvoří rostliny, které vodu zbožňují. Patří mezi ně především bahenní rostliny jako je například kala, která kolem květináče potřebuje další nádobu, do které vodu nalijeme.

Velká inspirativní galerie rostlin

Pokojové rostliny v zimě – jak na ně?
Pokojové rostliny v zimě – jak na ně? (Zdroj: )
Pokojové rostliny v zimě – jak na ně?
Pokojové rostliny v zimě – jak na ně? (Zdroj: )
Pokojové rostliny v zimě – jak na ně?
Pokojové rostliny v zimě – jak na ně? (Zdroj: )

Pokojové rostliny v zimě: světlo a teplo

Dávejte pozor i na světlo. Pokud rostliny přemístíte na teplejší místo, mějte na paměti, že kromě tepla rostlina potřebuje i světlo. Toho je v zimních měsících méně, proto rostliny rozhodně nedávejte do místností bez oken, do kterých světlo jen nenápadně proniká. Rostlina může začít chřadnout.

Pokud si všimnete, že rostlina začíná usychat, nemusí to být jen nedostatkem vody. Nejčastější příčinou je v zimě právě nedostatek světla a přemíra tepla. Přeneste ji nejlépe k oknu. Pokud však byla skoro ve tmě, mohla by se první dny „spálit“, proto se vyvarujte všeho, co jí může způsobit šok.

Jak na kaktusy

Samostatnou kapitolou jsou kaktusy. Těm škodí chlad v kombinaci s vlhkem. Kaktus sice můžete umístit do tepla, i když ani teploty pod nulou by mu neměly vadit, jelikož na poušti, kde původně rostl, teploty pod nulu každou noc klesají, nicméně nesmíte jej zalévat. Kaktus v zimě po zálivce začne růst a ztratí tak tvar. V zimě mu bohatě postačí několik kapek vody jednou za měsíc.

Ať už máte doma jakékoliv rostliny, řiďte se jejich potřebami. Pokud začnou vadnout, zalijte je. Pokud to nepomůže, přemístěte je na světlo a do tepla. Pokud si nebudete vědět rady, co s pokojovými rostlinami v zimě, nebojte se zeptat odborníků v květinářství.

Dalši inspirace ze světa rostlin ve článku Vertikální zahrady a fasády plné květin

Martina Tlachová
Foto: charlesandhudson.com, artificialtreesplants.com, image.rol.vn, cncstores.com, homedit.com, triaxisenergy.com

Publikováno: 27. 11. 2009, Autor: