reklama

Nevadlec, dekorativní letnička, která jen tak neuvadne

Celosie (Celosia), česky nevadlec, je nenáročná a velice dekorativní letnička, s níž hravě vytvoříme záhon v barvách duhy nebo jí osázíme květináče či truhlíky.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V březnu si ji můžeme předpěstovat ze semínek, sazenice vysazujeme ven nejdříve koncem května. V červenci a srpnu, kdy řada jiných okrasných květin už pomalu odkvétá, nevadlec květy jen překypuje. Celosie potřebuje hlavně teplé a slunné stanoviště chráněné před deštěm. Čím více tepla a slunce, tím lépe prospívá.

Nevadlec (Celosia) je nízká rostlina z čeledi laskavcovitých, původem z Indie a tropických oblastí Ameriky a Afriky. V Evropě se pěstuje ve třech základních formách: nevadlec hřebenitý (Celosia argentea), nevadlec latnatý (Celosia plumosa)  a nevadlec klasnatý (Celosia spicata). Tvoří bizarně tvarovaná květenství od tvaru kohoutího hřebenu po bohaté pyramidální klasy v růrných barvách. Dosahuje maximální výšky 30–40 cm. Nevadlec potřebuje hlavně teplé a slunné stanoviště (daří se mu i na přímém slunci) chráněné před deštěm. Čím více tepla a slunce, tím lépe. Půda by měla být humózní, rostlina nesnáší přemokření. 

Celosie (Celosia), česky nevadlec, je nenáročná letnička, která se hodí i na pěstování v nádobách
i (Zdroj: istock.com)
Celosie (Celosia), česky nevadlec, je nenáročná letnička, která se hodí i na pěstování v nádobách

Jak nevadlec předpěstovat

Nevadlec je třeba předpěstovat. Semena vyséváme v polovině března do pařeniště nebo výsevní misky, nezasypáváme, výsev na několik prvních dní přikryjeme průhlednou fólií, abychom klíčícím semenům zajistili vzdušnou vlhkost, teplota by měla být okolo 18 °C.  Rostlinky celosie vzejdou do týdne, malé semenáčky musíme včas přesadit do květináčků.

Sazenice vysazujeme až ve druhé polovině května, kdy již nehrozí ranní mrazíky, ve vzdálenosti 20-30 cm.
i (Zdroj: istock.com)
Sazenice vysazujeme až ve druhé polovině května, kdy již nehrozí ranní mrazíky, ve vzdálenosti 20-30 cm.

Jak nevadlec pěstovat

Ven sazenice vysazujeme až ve druhé polovině května, kdy již nehrozí ranní mrazíky, ve vzdálenosti 20–30 cm. Na trhu jsou v sezoně také běžně k mání cenově dostupné a již nakvetlé sazenice. S výsadbou tak lze začít na poslední chvíli a hned se můžete radovat ze záplavy výrazných květů. Svůj letní život zvládne celosie i bez přihnojování. Jak ale upozorňuje zkušený zahradník Jakub Urner, bez přihnojování (tekutými hnojivy, ideálně 1x týdně) nedosáhnou vaše rostliny tak sytých barev květů a nejspíš budou mít i zažloutlé listy. 

Nevadlec tvoří bizarně tvarovaná květenství od tvaru kohoutího hřebenu po bohaté pyramidální klasy
i (Zdroj: Jan Kundera)
Nevadlec tvoří bizarně tvarovaná květenství od tvaru kohoutího hřebenu po bohaté pyramidální klasy

Nevadlec je ideální letnička k sušení

Nevadlec je velice vhodná letnička k sušení. Dlouho si zachovává barvu i tvar. Z barevných kompaktních květů celosie se můžeme těšit i dlouho po sezoně, když je ustřihneme a necháme zavěšené květem dolů ve větrané místnosti dobře vysušit, nikdy ne na slunci! Vyniknou hlavně v aranžmá spolu s ostatními sušenými rostlinami. 

Publikováno: 26. 2. 2019, Autor: Zuzana Schneidewind, Profil autora: Zuzana Schneidewind