reklama

Jaro u vás doma: dopřejte si květinový doping

Schopnost potěšit, uklidnit, inspirovat, to je jen krátký výčet pozitiv, kterými květiny ovlivňují naši psychiku. Jsou zde pro naši radost a dobrou náladu.Zejména na jaře je spoustu možností jak si provonět byt květinami.

Květiny vnášejí do našeho života vzrušení, nabíjí energií. A věřte nebo ne, umí rozzářit i vaše domovy. Navíc krásně a svěže voní.

A jaké květiny na jaře vybrat? Máme pro vás TIP

Snad každý z nás má své oblíbené jarní květiny. Zkuste třeba narcisy, pryskyřičkníky, tulipány neb anemonky, nebo hyacinty… Přinášíme několik tipů na jarní kombinace.

Hyacinty

Hyacint má mezi početnými vonnými květinami významné místo. Jeho vůně je sladká, silná, a přesto jaksi jemná. Ti, kdo znají cibule hyacintu vědí, jak poznat barvu květu i u zeleného poupěte. Z bílé cibulky vyroste bílý květ, z načervenalé červený a z modré modrý. Velmi prosté.

Tulipán

Tulipány jsou nejznámější jarní květiny, které byt naplní svěžestí probouzející se přírody. Vybírat lze z řady pastelových i zářivých barev, přičemž nejoblíbenější jsou žluté. V závislosti na zvoleném odstínu získává kytice v mžiku jiný ráz – růžové tulipány vyberte pro chvíle rozjímání, z červených a žlutých čerpejte energii.

Velká inspirativní fotogalerie jarních dekorací

Narcis – voňavý klenot jara

Křehké, voňavé jsou květy narcisů. V sortimentu najdeme většinou žlutou barvu, v malém množství se můžeme setkat s oranžovými a bílými narcisy. Výrazně vonné, žluté narcisy, byly vždy spojeny s Velikonocemi, ale vy se z nich  můžete těšit po celé jaro.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

Pryskyřník – milý kvítek

Malinkatá růžička nebo hlávka zelí – tak by se dal při troše fantazie popsat květ pryskyřníku, jehož barvy bývají žluté, bílé, růžové, červené, stejně tak i lososové nebo oranžové. V symbolické řeči květin znamená, že obdarovaný je považován za „osobu mnoha vnad“. Pokud tedy dostanete kytici s pryskyřníky, můžete se nechat obletovat!

A náš TIP na ARANŽMÁ z jarních cibulovin?

Tentokrát budeme pracovat s hyacinty,ale použít můžete  jakékoli jarní květiny. Podle typu interiéru zasadíme kvetoucí hyacinty do různých nádob. Nejlépe vyniknou ale ve skleněných nádobách. Cibuli opatrně vyjmete z květníčku a oklepejte zeminu, tak aby vám zbyly jen bíle kořínky. Takto očištěnou cibuli umístěte do skleněné nádoby (vazy, skleničky, misky atp.)  a zasypete bud barevnými kamínky či oblázky.

Pokud je váš interiér spíš v rustikálním stylu, zvolte tradiční obal, třeba proutěný kosiček, zdobenou vazu.

Vůně hyacintu je velice intenzivní a dokáže provonět celou místnost, pokud vám přijde v bytě moc intenzivní zasaďte hyacinty do venkovního truhlíku nebo květináče a umístěte je ven na balkon, terasu, nebo ho můžete zasadit rovnou do záhonu.

A jak o ně pečovat? Ve skleněných nádobách pravidelně měnit vodu, stačí jí jen tolik aby kořínky zůstaly pod vodou (ne cibule).

A co s hyacinty po odkvětu?
Hyacint  kvete zhruba 3 týdny, vykvétá při teplotě 16 až 20 °C  Při vyšších teplotách ale pokvete kratší dobu, pokud se chcete z jeho květenství těšit delší dobu, umístěte ho do chladnější místnosti, nebo ven.

Text a foto: Hana Marková, www.poetica.cz

Publikováno: 19. 3. 2009, Autor: