reklama

5 rad, jak správně probudit trávník po zimě a připravit zahradu na jaro

S prvními jarními pracemi na zahradě příliš nespěchejte, i když se už nemůžete dočkat. Počkejte, až teploty opravdu vystoupají výrazněji nad nulu, a půda tedy bude mít šanci rozmrznout. Kdybyste se snažili vše uspěchat, můžete zejména trávníku nenapravitelně uškodit. Zdravého zeleného trávníku dosáhnete vhodnou péčí i správným načasováním jednotlivých prací. Není to žádná věda, stačí se jen držet několika dobrých rad, jak správně probudit trávník po zimě a připravit zahradu na jaro.

1. Trávník po zimě: terénní úpravy

Začátek jara a vegetačního období je ideální pro úpravu nerovností terénu, které brání dokonalému vzhledu zahrady, ale také její snadné údržbě. Vhodné je tak začít s výplní jednotlivých prohlubní a nerovností půdou, která by měla mít podobnou kvalitu jako půda stávající. Toto období je i vhodnou příležitostí k dalším potřebným terénním úpravám.

Trávník po zimě: začátek jara je ideální pro úpravu nerovností terénu
i (Zdroj: istock.com)
Trávník po zimě: začátek jara je ideální pro úpravu nerovností terénu

2. Trávník po zimě: příprava sekačky

Před prvním použitím sekačky na trávu zkontrolujte především ostrost nožů, vyměňte svíčky a doplňte, případně vyměňte, provozní kapaliny. „Pozor zejména u benzínových sekaček, které mimo sezonu nepoužíváte. U nich je nutné vypustit starý benzín a před prvním použitím doplnit benzín nový. Moderní paliva totiž obsahují biologické složky, které jsou nestabilní, vážou na sebe vodu, gelovatí, a ucpávají pak palivový systém. Pokud necháte v sekačce stát benzín několik měsíců, může se na jaře stát, že biologické složky reagující se vzdušnou vlhkostí úplně ucpou karburátor a bude nutné jej složitě mechanicky vyčistit,“ doporučuje Petr Tichý, specialista společnosti Hecht.

Trávník po zimě: tříkolovou benzínovou sekačku s pojezdem je prakticky nemožné při použití na zahradě převrhnout
i (Zdroj: archiv Hecht)
Trávník po zimě: tříkolovou benzínovou sekačku s pojezdem je prakticky nemožné při použití na zahradě převrhnout

3. Trávník po zimě: první sekání trávy 

První jarní sekání by mělo být důkladné a trávník by měl mít začátkem jara délku zhruba 3 cm. Pokud jste váš trávník dostatečně zkrátili již na podzim, je to v pořádku. Pokud ne, pak jej posekejte zhruba na tuto délku hned s příchodem jara. Výhodou je, že na moderních sekačkách si můžete délku trávníku pohodlně a snadno nastavit.

Trávník po zimě: elektrický provzdušňovač trávník pohodlně zbaví nánosů staré trávy, mechu a listí.
i (Zdroj: archiv Hecht)
Trávník po zimě: elektrický provzdušňovač trávník pohodlně zbaví nánosů staré trávy, mechu a listí.

4. Trávník po zimě: provzdušnění 

Aby byl váš trávník zdravý, potřebuje mít mimo jiné také dostatečný přísun vzduchu, vláhy a živin. V průběhu roku se na půdě vytváří neprostupná krusta ze zhutnělých zbytků tlejících rostlin. Tato bariéra pak znemožňuje půdě i trávníku přijímat kyslík, vláhu a živiny. Vertikutátor neboli provzdušňovač tuto krustu prořeže, uvolní a vyčeše mechy a některé plevele. Zároveň prořeže travní výhonky a trávník bude houstnout. Na menší plochy trávníku pak můžete použít obyčejné železné hrábě. Provzdušněná půda je poté vhodným místem, kde mohou bez problému vyrůstat nová stébla trávy.

Trávník po zimě: když na trávníku objevíte holá místa, zasejte na ně travní směs
i (Zdroj: istock. com)
Trávník po zimě: když na trávníku objevíte holá místa, zasejte na ně travní směs

5. Trávník po zimě: výsev trávy na holá místa

Vyskytují-li se na trávníku holá místa, zasejte na ně travní směs. Půdu nejprve lehce prohrábněte a smíchejte ji s pískem. Pak teprve proveďte výsev a půdu uválejte nejlépe travním válcem. Poté tato místa vydatně zalijte. Pokud budete provádět výsev na větším prostoru, pomůže vám s pohodlným a rovnoměrným výsevem sypací vozík. Pamatujte ale, že na první setí by měla teplota půdy dosahovat alespoň 8 °C.

Publikováno: 26. 2. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce