reklama

Jak se na zahradě zbavit myší a hrabošů bez chemie

Myši a hraboši jsou pohromou pro zahradu. Dokážou zatočit s úrodou, ale i v zimě ohlodávají kořeny stromů nebo nově vysazené stromky, a navíc roznášejí různé nemoci. Platí na ně sice běžně dostupné chemické přípravky, ty jsou ale jednak drahé, navíc mohou skýtat nebezpečí pro naše domácí mazlíčky, a ani je nechceme na svých zahrádkách používat kvůli kontaminaci půdy. Láďa Hruška navštívil pana Jana Štefana, který používá proti hrabavým hlodavcům vychytané, mechanické a osvědčené pasti, které si dokáže doma vyrobit každý.

Jak se zbavit myší a hrabošů bez chemie

První z nich je klasická pastička umístěná pod hrncem těsně vedle díry do země, odkud zvířata pravděpodobně vylézají. Hlodavci se cítí ve tmě pod zakrytou plochou bezpečně, navíc se pod hrncem drží teplo, které obzvlášť v zimě vyhledávají, a proto se zvyšuje šance, že se do pastičky chytnou. Zařízení ovšem bývají nastavena příliš citlivě na pohyb, takže se často zaklapnou dříve, než by bylo žádoucí. Je tedy nutno si s jejich nastavením trochu pohrát a poupravit ho.

Jan Štefan ukázal Láďovi Hruškovi své pasti proti myším a hrabošům
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Jan Štefan ukázal Láďovi Hruškovi své pasti proti myším a hrabošům

Druhá nástraha funguje na podobném principu. V místech, kde pozorujeme, že by mohly vést podzemní chodbičky, vykopeme díru do země a umístíme do ní kbelík z poloviny naplněný vodou. Vedle něj vyrobíme hrazdičku, z níž bude zavěšený kousek chleba tak, aby visel zhruba uprostřed nad kyblíkem. V jeho horní části umístíme kulatý klacík tak, aby se protáčel, když na něj hlodavec vstoupí. Tím pádem ztratí rovnováhu a spadne do vody, kde se utopí. Celý systém je opět zakrytý starým hrncem nebo bedničkou, aby se pod ním drželo teplo a tma, které vzbuzují ve škůdcích pocit bezpečí. Tím se účinně zbavíte myší a hrabošů.

Publikováno: 27. 2. 2019, Autor: Láďa Hruška, Profil autora: Láďa Hruška

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.