reklama

Představujeme tři zajímavé rostliny, které pomáhají s hubnutím

Chcete zúčtovat s přebytečnými kilogramy přírodní cestou? Tak to pro vás máme tip na tři opravdu zajímavé rostliny napomáhající hubnutí. A vězte, že když chaluha bublinatá, svízel syřišťový a jasan ztepilý spojí svoje síly, úspěch se zaručeně dostaví. Vyzkoušíte naši naprosto unikátní redukční čajovou kúru?

1. rostlina na hubnutí: chaluha bublinatá zrychluje metabolismus

První rostlinou je hnědá mořská řasa chaluha bublinatá (Fucus vesiculosus) s kožovitými, vidličkovitě rozvětvenými pásy a drsnou střední žilkou, která díky vysokému obsahu jódu povzbuzuje činnost štítné žlázy a tím výrazně zrychluje metabolismus. Chaluha stimuluje činnost trávicích enzymů, čímž přispívá ke snižování tělesné hmotnosti. Kromě jódu obsahuje chaluha množství dalších minerálů, vitaminů a stopových prvků, jako je betakaroten, brom, draslík, hořčík, vápník, železo, měď, fosfor, chrom, zinek, mangan, selen nebo křemík. Chaluha bublinatá také podporuje růst vlasů, zdravé klouby a pomáhá upravit vysoký krevní tlak. Užívá se nejčastěji ve formě čajových směsí (např. s fermentovaným čajem Puerh).  Dvě lžičky sušené chaluhy bublinaté přelijte 250 ml vroucí vody, nechte 15 minut vyluhovat a potom sceďte. Nálev se pije 3x denně po jídle. Další možnou formou je umletá řasa v podobě tablet, prodávaných po názvem Kelp. Jako nejúčinnější se jeví lihový výtažek z chaluhy, který si zachovává všechny potřebné látky v optimálním množství. Chaluha bublinatá není vhodná při hyperfunkci a autoimunitním zánětu štítné žlázy a v těhotenství.

1. rostlina na hubnutí: chaluha bublinatá (Fucus vesiculosus) zrychluje metabolismus
i (Zdroj: istock.com)
1. rostlina na hubnutí: chaluha bublinatá (Fucus vesiculosus) zrychluje metabolismus

2. rostlina na hubnutí: svízel syřišťový snižuje chuť k jídlu

Druhou bylinou je svízel syřišťový  (Galium verum). Tato rozšířená léčivka je právem nazývána lymfatickým koštětem. Čaj nebo tinktura ze svízele podporuje lymfatický systém, pomáhá při otocích a nadměrném zadržování vody v těle. Svízel syřišťový má zajímavou vlastnost, že snižuje chuť k jídlu, čehož se využívá právě při redukčních dietách. Svízelový nálev připravíte z 1 vrchovaté lžičky natě a 250 ml vroucí vody. Nechte 10–15 minut vyluhovat, sceďte a vypijte ráno a v poledne. Večer vzhledem k možnému silnějšímu močopudnému účinku již raději ne.

2. rostlina na hubnutí: svízel syřišťový (Galium verum) snižuje chuť k jídlu (Galium verum)
i (Zdroj: istock.com)
2. rostlina na hubnutí: svízel syřišťový (Galium verum) snižuje chuť k jídlu (Galium verum)

3. rostlina na hubnutí: jasan ztepilý má odkyselovací účinek

Do třetice bych rád upozornil na účinky jasanu ztepilého (Fraxinus excelsior). Listy jasanu se používají podobně jako nať svízele při zadržování vody v těle, revmatismu nebo dně. Ovšem pro nás je zajímavý odkyselovací močopudný účinek jasanu. Po zimním mlsání je tělo překyseleno. Tyto kyselé usazeniny pak způsobují bolestivé otoky kloubů a různé ledvinové problémy. Jasanový výtažek nebo čaj pomáhá rozpouštět a vyplavovat přebytečné kyselé usazeniny a soli ven z těla. Odkyselení by mělo být nedílnou součástí každé redukční kúry. Na přípravu čaje použijte jednu lžičku čerstvých nebo sušených listů, kterou přelijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut vyluhovat. Sceďte. Jasanový nálev pijte 2–3x denně asi půl hodiny před jídlem.

3. rostlina na hubnutí: jasan ztepilý (Fraxinus excelsior) má odkyselovací účinek
i (Zdroj: pixabay.com)
3. rostlina na hubnutí: jasan ztepilý (Fraxinus excelsior) má odkyselovací účinek

Recept na naprosto unikátní redukční kúru

Chaluhu bublinatou, svízel syřišťový a jasan ztepilý smíchejte dohromady rovným dílem (1 : 1 : 1). Získáte komplexně působící redukční čaj. Zarovnanou lžíci směsi zalijte 220 ml vroucí vody, nechte asi 15 minut vyluhovat, sceďte. Toto množství pijte 2–3x denně jako kúru po dobu 4–5 týdnů. Při očistných a redukčních bylinných kúrách nezapomeňte na dostatečný příjem tekutin, ideálně alespoň 2 litry čisté vody denně.

Publikováno: 10. 3. 2024, Autor: Martin Kolár , Profil autora: Martin Kolár

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.