Jaké počasí má být v březnu podle lidové meteorologie? Jako na houpačce. Přestože se už oficiálně ujímá vlády jaro, zima se své vlády vzdává jen velmi nerada. Za dobu měření meteorologické observatoře v pražském Klementinu byly v březnu naměřeny teploty v rozmezí od zhruba od –27 °C až do +22 °C. Rozdíl téměř 50 °C je tedy dostatečně výmluvný! Jaké asi bude počasí v březnu nám mohou naznačit lidová meteorologie a pranostiky. A taky prozradíme, kdy bude v roce 2019 první jarní den.
Pro březen je typické proměnlivé počasí. Březen, za kamna vlezem - lidová pranostika naznačuje, že třetí měsíc v roce je ještě chladný s možností krátkodobých výrazných ochlazení, přesto průměrné březnové teploty kolem +3 °C už signalizují příchod jara. Letošní březen by měl být teplotně mírně nadprůměrný a srážkově průměrný. Ve vyšších polohách ještě může padat sníh, v nížinách bude spíše pršet, ale sníh může překvapit i tady. Jaro se ale už o svá práva začne hlásit!

Počasí v březnu: matějská obleva
První březnová dekáda by měla být podle lidové meteorologie ještě ve znamení matějské oblevy. Pro toto období bývá typický nárůst teplot, tání sněhu a ledu, což je někdy provázeno i povodněmi. Neméně typickým projevem bývá inverzní ráz počasí a z toho plynoucí zhoršené rozptylové podmínky, kvůli kterým se především ve městech špatně dýchá. A co nám naznačují lidové pranostiky: Jak je 1. března, takové bude celé jaro. Svatá Kunhuta (3. 3.) - o chlup stoupne teplota. O svatém Tomáši (7. 3.) sníh bředne na kaši. Mrzne-li na den Čtyřiceti mučedníků (10. 3.), přijde ještě čtyřicet ranních mrazíků.
Počasí v březnu: řehořská zima
Na přelomu první a druhé březnové dekády pak relativně vysoké teploty obvykle klesají a ke slovu přichází řehořská zima (Řehoř 12. března). Výjimečné přitom nejsou ani poměrně intenzivní sněhové přeháňky, ale mělo by to být poslední období s typicky zimními projevy. A co nám naznačují lidové pranostiky: Na svatého Řehoře čáp letí přes moře, žába hubu otevře, ledy plují do moře, šelma sedlák, který neoře. Mrzne-li na svatou Gertrudu (17. 3.), bude mrznout ještě celý měsíc. Pěkný den na svatého Josefa (19. 3.) zvěstuje dobrý rok, prší-li nebo padá sníh, bude mokro a neúroda. Na svatého Jáchyma (20. 3.) u nás zima končívá.

Počasí v březnu: mariánské jaro
V poslední březnové dekádě se pak s poměrně vysokou pravděpodobností dostavuje mariánské jaro (Marián 25. března). Sem spadá i začátek astronomického jara, po kterém jsou následující dny již delší než noci. A právě během mariánského jara končívají i ty nejtužší a nejmrazivější zimy, což potvrzují zdokumentované záznamy z Klementina. Je to období, ve kterém už začíná v teplejších níže položených oblastech ČR tzv. vegetační jaro, což znamená, že průměrné teploty vystupují nad 5 °C. Z jižních krajů se k nám už vrací špaček, drozd, červenka, konipas a někdy i vlaštovka a kukačka. A co nám naznačují lidové pranostiky: Panny Marie zvěstování (25. 3.) - vlaštoviček přivítání. Jaké počasí je na svatého Ruprechta (27. 3.), takové bude i v červenci. O svaté Balbíně (31. 3.) je už u nás po zimě.
První jarní den 2019
Letos začíná astronomické jaro (jarní rovnodennost) 20. března ve 22 hodin a 58 minut. Jarní rovnodennost je okamžik, kdy Slunce vstoupí do znamení Berana. Jarní rovnodenností končí zima, která na severní polokouli trvá 89 dní a začíná jaro v trvání 92 dnů.
Publikováno: 3. 3. 2019, Autor: Jaroslav Beran , Profil autora: Jaroslav Beran