reklama

Svět muškátů: 5 tipů, jak vypěstovat nejkrásnější pelargonie

Pelargonie (Pelargonium) neboli česky muškáty jsou skutečné perly našich balkonů, teras, oken i zahrad. Když na ně v létě svítí sluníčko, nádherně kvetou, když do nich věje vítr, příjemně voní. Máme pro vás 5 tipů a rad, jak muškáty pěstovat.

i (Zdroj: istock.com)
Muškáty jsou letní ozdobou zahrad, oken i balkonů

U nás se pěstují převážně pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum) známé jako převislé muškáty a pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) neboli vzpřímené muškáty. Mají velmi podobné nároky na světlo, teplo, vláhu i výživu.

1. Muškáty milují slunce 

Pelargoniím svědčí plné slunce, snášejí i jižně orientované polohy. Rostliny chráníme před deštěm a nezaléváme je na list – výrazně tak prodloužíme trvanlivost květů. Odstraňováním odkvetlých květů podpoříme další násadu květů.

Pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum) známé jako převislé muškáty
i (Zdroj: istock.com)
Pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum) známé jako převislé muškáty

2. Muškáty umí hospodařit s vodou

Obecnou vlastností, kterou pelargonie disponují, je velmi dobré hospodaření s vodou. Ve své domovině, v tropických a subtropických oblastech, jsou muškáty nuceny šetřit vláhou, a proto s ní umí dobře hospodařit. Stonky i listy jsou schopny udržet určitou zásobu vody. Muškáty tedy dobře snášejí přestávky v zálivce a jako balkonové rostliny nejsou rozhodně tak choulostivé jako třeba petúnie. Na trvale suchých stanovištích ovšem pelargonie nenarostou a nekvetou tak, jako v přiměřeně vlhkém substrátu. Při přemokření muškáty zahnívají, trpí chorobami (zejména šedou plísní pelargonií) a málo kvetou. Zaléváme vždy ke kořenům!

3. Přiměřená výživa muškátů

V přehnojené, příliš živné zemině rostliny velmi bujně rostou, zpravidla však hůře kvetou, snadněji zahnívají, trpí houbovými chorobami a častěji je napadají škůdci. V příliš chudé zemině naopak zakrňují a špatně narůstají, i když relativně dobře kvetou. Hnojení muškátů velmi úzce souvisí s použitým substrátem pro jejich pěstování. Pokud používáme vlastní, smíchaný z kvalitního kompostu, substrátu na pelargonie, perlitu a písku (poměr 3 : 2 : 1 : 1), nemusíme přihnojovat příliš často. Přihnojujeme se zálivkou jednou za dva týdny.

Pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) neboli vzpřímené muškáty
i (Zdroj: istock.com)
Pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) neboli vzpřímené muškáty

4. Přezimování muškátů

V našich klimatických podmínkách nemají muškáty šanci přezimovat venku. I malé a krátkodobé poškození mrazem vede obvykle k nenapravitelným následkům pro rostliny, které obvykle hynou. Základem pro muškáty v zimě je jejich umístění do bezmrazé světlé místnosti. Skleník, pokud není temperovaný, není vhodný pro přezimování muškátů. Někteří pěstitelé tvrdí, že je lépe rostliny vyjmout z květináčů a skladovat zabalené v papíru s trochou zeminy. Většinou se pelargonie nechávají i v zimě v nádobách. Ideální teplota pro přezimování je asi 10 ˚C, zálivku omezíme na minimum, zaléváme podle stavu substrátu zlehka 1 až 2krát měsíčně, aby muškáty nenapadla hniloba.

5. Muškáty na jaře

Začátkem března zkontrolujeme stav přezimovaných pelargonií, zkrátíme výhony a zdravé přesadíme do nového substrátu. Pro dosažení bohatého květenství platí jedna zásada: nikdy nepěstujeme muškáty dva roky ve stejném substrátu! U muškátů převislých je vhodné každoročně pěstovat nové rostliny – dříve a bohatěji kvetou než staré rostliny.

Zdroj informací: ceskestavby.cz

Publikováno: 9. 3. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce