reklama

Hrnkové květiny ve stylu Pláž ve městě

Nejkrásnější a nejzajímavější sbírky vždy odrážejí osobní vkus sběratele. Náš domov je možno přirovnat k truhle s poklady. Najdeme zde spoustu věcí, které jsou nám milé, blízké a či jinak nepostradatelné. A právě kombinací těchto věcí a zajímavých pokojových květin dosáhneme nádherného souznění v duchu květinového trendu pro letošní léto.

Truhla pokladů

Co nám doporučují designéři? Jedním ze způsobů, jak vybočit z řady, je vytvářet si svůj vlastní ráj neustálými obměnami sbírek suvenýrů s neopakovatelným kouzlem. Takové sbírky mohou být založené na jedné konkrétní barvě, například červené – zkombinujme červenou plechovku s červeně zbarvenou vázou, krabím krunýřem a několika červenými jablíčky. Tajemství spočívá v tom, příliš nenakupovat, ale stále hledat své vlastní poklady, nejraději ty s patinou, které obsahují kouzlo minulosti, mají svojí historii a třeba jsou poznamenané i nepřízní počasí. Pak mohou evokovat i představu, že byly vyvrženy na břeh moře.

Takové předměty jsou naprosto ideální pro vyjádření letního trendu Urban Beach. Z materiálů jsou vhodné plavené dřevo, staré větve, korek, provazy a staré barvené dřevo. Hezkou koláž však lze vytvořit i ze zajímavých předmětů nalezených ve městě, například tepaného železa, silných kusů barevného skla, korunkových uzávěrů, gumových pásů nebo hezké plechovky se zrezivělým okrajem. Předměty se svojí vlastní historií a příběhem jsou přeci jen mnohem zajímavější než dokonalé kusy přímo z výrobního pásu.

Tvrdohlavé rostliny

Rostliny, které jsou vhodné pro výzdobu interiérů v tomto trendu, mají svoji vlastní vůli. Kvetou a rostou, jak se jim zlíbí. Jejich dekorativní vzhled zdůrazníte použitím masivních květináčů. Nechte rostliny promluvit samy za sebe a dotvořte celkový dojem například pomocí suchých větviček naaranžovaných ve sklenici. Několik květináčů svázaných starým provazem a osázených různými travinami vytvoří obraz slunečné, ale větrné pláže.

Pučící láhev

Jatropha podagrica je rostlina, jejíž kyjovitě ztlustlý kmínek vzdáleně připomíná láhev. Pochází ze Střední Ameriky, tedy oblasti, kde jsou období sucha. Proto si musela najít cestu, jak přežít, a vytvořila si ve svém kmínku zásobárnu vody. Dá se říci, že i proto je ideální pro zapomnětlivé lidi, kteří občas své rostlinky zapomenou zalít. Jatropha má krásně tvarované trojlaločnaté listy, které mohou mít až 20 cm v průměru. Svědčí jí světlé stanoviště ve slunné místnosti, má ráda teplo. Teplota v místnosti by nikdy neměla klesnout pod 15 stupňů Celsia. Zalévejte ji jen mírně, aby kořeny nebyly trvale zamokřené. Jedině tak si budete moci dlouho vychutnávat krásu jejích červenooranžových květů. Na podzim začnou listy opadávat, tehdy omezte zálivku téměř úplně.
Až na jaře začnou listy rašit, můžeme ji opět začít zalévat.

Živé kameny

Objevitel této rostliny se ji v roce 1811 snažil v Jižní Africe sebrat, protože se domníval, že je to oblázek. Teprve poté mu došlo, že se jedná o rostlinu. Lithops („živý kámen“) má výborné ochranné zbarvení, kresba na jeho listech připomíná kamínky. Pokud se do nich zamilujeme, nebudeme moci s jejich sbíráním přestat a za chvíli budeme mít doma úžasnou sbírku. Nahrává tomu i skutečnost, že mají živé kameny malé rozměry, a tak si ani nevšimneme, jak rychle se sbírka rozšiřuje. Zkuste je obsypat drobnými kaménky nebo sutí, která bude mít stejnou barvu, jako živý kámen. Nejsnadněji se živé kameny ve své domovině objeví, pokud začnou kvést. Rostou na takových místech, kde se už jiné rostliny kvůli místním podmínkám nevyskytují.

Bylo by velmi složité najít v přírodě dva Lithopsy se stejnou kresbou. Lithops vytváří dvojici listů, které rostou pod zemí, pouze jejich vrchní část vyčnívá nad povrch. Tyto rostlinky snáší prostředí v našich bytech a nejlépe prospívají v mělkých miskách v lehké půdě s přídavkem štěrku. Ideální je jejich umístění na slunném stanovišti. Zalévejte až když substrát téměř vyschne! Zálivková voda by měla být měkká – nejlépe dešťová. Oproti kaktusům mají jiný životní cyklus. V zimě živé kameny rostou, středem dvojlistu se prodírá stvol budoucího květu, který s sebou nese i další listy.

Na konci zimy se ve štěrbině mezi listy objeví nové tělíčko. V tuto dobu se nesmí zalévat, protože v zimě probíhá přelévání živé hmoty ze starých listů do nových. Teprve když staré listy zmizí a uvidíme listy nové, je možné tyto zajímavé rostliny zalít. Na jaře a na podzim je nutno zalévat jednou za týden či s ještě delší periodou, vždy když je na rostlinkách vidět vysušení.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

Korálový mech

Nertera granadensis ´Astrid‘ svými poléhavými stonky a malými lístky brzy pokryje celý květináč. Po odkvětu poměrně nenápadných květů se objeví maličké, lesklé oranžové bobulky. Tato rostlina je neodolatelná, zejména pokud je na jednom místě více jejích exemplářů. To oranžové plody ještě lépe vyniknou a doslova z nich nelze spustit oči. Při správné péči se z její krásy můžeme těšit po několik měsíců. Vyžaduje umístění na světlém místě, avšak bez přímého slunce. Také teplota je velmi důležitá, ideální je okolo 20 stupňů Celsia. Preferuje světlé, vzdušné stanoviště a nejlépe prospívá, pokud udržujeme její kořenový bal neustále mírně vlhký. Nezalévejte shora, ale pod list nebo do misky. Více než 200 let byla Nertera rostlinou s oranžovými plody, nyní to už neplatí. Klasickou nerteru s oranžovými plody můžeme kombinovat s nerterou, kterou zdobí plody bílé. Rostlina má období vegetačního klidu od října do února, tehdy je nejlepší ji umístit do místnosti, kde je teplota okolo 16 stupňů.

Růžové zmatení

Tradescantia fluminensis ‚Quadricolor‘ má růžovozelené listy, které nejlépe vyniknou na pozadí jednobarevného květináče. Tradescantia je velmi nenáročnou rostlinou, která se vyznačuje rychlostí růstu. Hodí se proto i pro naprosté začátečníky nebo pro děti, které se tak mohou naučit základům péče o pokojové rostliny. Je to rostlina ideální do závěsných košíčků nebo může stát i na vyšším stolku, ze kterého se bude spouštět v barevných kaskádách.

Tradescantia pochází z tropických oblastí Ameriky, vyžaduje proto dostatek rozptýleného světla – čím více, tím jasnější barvy budou její listy mít. Má citlivé kořeny, proto je vhodnější častější zálivka než velké množství vody najednou.

Tropický keř

Keřovitý sukulent Crassula ovata ‚Horn Tree‘ je výjimečně nenáročná rostlina. Snáší suchý vzduch, půdu chudou na živiny, plné slunce i polostín, a dokonce i nepravidelnou zálivku, která se na jejím vzhledu neprojeví opadem listů ani jejich sesycháním. Zaléváme však raději častěji a málo, jen abychom udrželi substrát vlhký. Přes zimu zálivku podstatně omezíme nebo nezaléváme vůbec, vždy se orientujeme podle teploty stanoviště. Jediné, co Crassula opravdu nesnáší, jsou mokré kořeny. Ideální je její umístění na světlém místě. Je to mimořádně odolný druh pro suché byty a i pro pěstitele začátečníky. Přes léto jí vyhovuje pokojová teplota nebo je možné ji dokonce umístit ven, kde ji chráníme před deštěm. V zimě požaduje chladno, od listopadu do února teplotu mezi 10-15 °C.

Vášeň v srdci

Rhipsalis cassutha je bizarní rostlina, která nevypadá jako kaktus, ale přitom kaktusem je – pouze má místo trnů vlákna. Maličké bílé květy se objevují v zimě a na jaře se mění v bílé bobule. Dlouhé ozdobné, bohatě rozvětvené stonky jsou zelené po celý rok. Stonky mají v průměru dva až šest milimetrů. Rhipsalis cassutha preferuje teplé stanoviště s dostatkem nepřímého slunečního světla. Přespříliš přímého světla může způsobit zežloutnutí listů.

Tento kaktus roste při teplotě od 12 do 25 stupňů Celsia. Zalévejte jej dvakrát týdně. Pokud se stane, že ho během dovolené nikdo týden nezalije, neutrpí tím. Je to velmi odolná rostlina. Doporučujeme jej hnojit jednou měsíčně, aby měl lesklé, tmavě zelené stonky, které mohou dosáhnout délky až 1,8 metru.

Zdroj: Holandská květinářská kancelář

Publikováno: 21. 6. 2004, Autor: