reklama

Monstera

V dnešním příspěvku se věnujeme jedné z poněkud tradičnějších pokojových rostlin, monsteře. Tato solitérní pokojová rostlina s působivými listy je velice vhodná i pro pěstiltele začátečníky, i protože se dožívá bez velké péče vysokého věku. Jaké podmínky dopřát této liáně, aby nám doma prospívala co nejlépe?

Monstera je jedna z majestátních pokojových rostlin a nutno říci, že i velmi oblíbených. Pokud jí dopřejete podmínky k růstu, vydrží i třicet let. Její vzdušné kořeny se objeví za skříněmi i několik metrů od stanoviště a rostlina dosáhne ke stropu místnosti.

–>

Monstera totiž pochází z tropických deštných pralesů, kde roste jako liána, která obývá tropické stromy. Vytváří mohutné vzdušné kořeny a vegetuje v polostínu, teplu a vlhku. Proto doma umístíme monsteru vždy na stanoviště, které je dostatečně světlé, ale osvětlené jen odraženým světlem.

Ideální teplota pro rostlinu je 21°C, ale rostlina je velmi tolerantní i k nižším teplotám. Samozřejmě to má vliv na její celkový vývoj. Zemina má být vlhká, ne přelitá. Rostlinu často rosíme. Přes léto můžeme monsteru bez obav nechat venku v polostínu, přímé slunce by ji spálilo. Neuškodí jí dešťová voda.

Od poloviny října do února se dostavuje klidová (odpočinková) doba rostliny, a to musíme respektovat. Teplotu snížíme pod 21°C, přestaneme hnojit a snížíme zálivku. Rosení omezovat nemusíme. Pozorně sledujeme, zda rostlina nežloutne, jak vidíte na následující fotografii, což bývá následkem sucha, či netmavne až do černé barvy, což se projevuje při přemokření rostliny. Na příliš tmavém stanovišti mohou být problémy s nerozdělováním listů, nebo rostlina příliš řídne. Totéž se týká nedostatku živin.

Velká inspirativní galerie rostlin

Přesazování provádíme zásadně na jaře nebo v létě, a to každé dva roky. Zvlášť opatrně zacházíme se vzdušnými kořeny, abychom je nezranili. Substrát má být kyprý, humózní s pH okolo 6. Výhodné jsou hotové substráty, které jsou k dostání pro různé typy rostlin.
Množení rostliny je velmi snadné, provádí se vrcholovými řízky se založenými vzdušnými kořeny. Řízky uložíme do sklenice s vodou.

Lidé často zaměňují filodendron s monsterou. Monstera deliciosa je velmi podobná s Philodendron selloum. Obě rostliny mají podobné laločnaté listy. Oba druhy mají v mladším věku nedělené listové čepele a typický tvar listů se objevuje až s přibývajícím věkem. Rozdílem mezi oběma druhy je listová pochva, která obaluje mladé listy, a ta u filodendronu velmi brzy zaschne a upadne, kdežto u monstery zůstane trvalou součástí listového řapíku.

Typický tvar listu, její dekorativnost a nenáročnost předurčují monsteru k velmi širokému využití nejen doma, ale i v kancelářích, obytných halách, chodbách a zimních zahradách. Vegetuje i nepovšimnuta, nepřesazována a nehnojena. Dokladem toho je moje rostlina, která se mnou začínala umístěna na psacím stole před třiceti lety. Nikdy jsem ji nehnojil a její vzdušné kořeny si nalezly škvíry za skříní i psacím stolem. Rostlina později musela vzhledem ke své velikosti na stoleček u země a tam zůstala dalších dvacet let. Vyvázána ke stěně byla naprosto nepřemistitelná až do chvíle stěhování narůstající rodiny.

Sledujte od počátku vývoj vzdušných kořenů a nenechte je plazit po zemi a za skříněmi. Dokud jsou ještě mladé, tvarujte je poblíž rostliny a poté je přivažte ke kmínku. Jejich konce zapustěte do zeminy. Velmi tím rostlině prospějete.

Publikováno: 3. 3. 2003, Autor: