reklama

Pěstujeme bez chemie: 7 bylin, které chrání zeleninu před škůdci

Jak mít zdravou zahradu bez chemie? Využijte schopnosti bylin už svou vůní odpuzovat škůdce, a tak je použít jako spolehlivou biologickou ochranu. Bylinky jsou dobří partneři i ochránci zeleniny a některé dokonce zvyšují úrodu a zlepšují chuť i plodů. Představujeme 7 bylin, které přirozeně chrání zeleninu před škůdci.

1. Bazalka si nejvíc rozumí s rajčaty

Bazalka pravá (Ocimum basilicum) si skvěle rozumí s rajčaty a pomáhá je chránit před plísněmi. Na každé dvě sazenice rajčat zasaďte jednu bazalku. Aromatická bylina také významně zlepšuje růst rostlin i chuť plodů.  Na záhoně odpuzuje komáry a mušky. Podobně příznivě působí i na cukety a okurky.

Bazalka pravá (Ocimum basilicum) si rozumí především s rajčaty
Bazalka pravá (Ocimum basilicum) si rozumí především s rajčaty (Zdroj: archiv Semo)

2. Heřmánek chrání cibuli i červenou řepu

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) je aromatická bylinka, která se hodí na lemování zeleninových záhonů, chrání před škůdci především cibuli, pórek, fazole, hrách, salát, mangold, červenou řepu, špenát a celer.

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) chrání cibuli i řepu
Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) chrání cibuli i řepu (Zdroj: pixabay.com a archiv Semo)

3. Lichořeřišnice prospívá nejen kedlubnám

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) odpuzuje mšice, housenky, slimáky, mravence a myši. Tam, kde roste, se rychleji zbavíte obtěžujícho pýru plazivého. Lichořešnice je spolehlivá ochránkyně kedluben, zelí, brambor nebo brokolice. Na lichořeřišnici si rádi pochutnávají plzáci, je proto prozíravé vysadit ji k cuketám nebo dýním, mezi listovou zeleninu nebo špenát. Pokud ji zasadíte do skleníku, pomůže odpuzovat molice. Postřik z listů odhání od zeleniny škodlivý hmyz.

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) prospívá kedlubnám
Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) prospívá kedlubnám (Zdroj: archiv Semo a istock.com)

4. Měsíček je ideální partner brambor 

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) dezinfikuje půdu a odpuzuje háďátko, proto je ideálním partnerem pro brambory. Odpuzuje mšice, housenky, slimáky i mravence, zabraňuje růstu plevelů a zároveň chrání před plísněmi rajčata a okurky.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) ochrání brambory
Měsíček lékařský (Calendula officinalis) ochrání brambory (Zdroj: pixabay.com)

5. Pažitka prospívá mrkvi či okurkám

Pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum) je vhodná na pěstování s mrkví, ale i s cibulí, košťálovinami, salátem, okurkami a celerem. Pokud bude lemovat záhony, zamezí napadení zeleniny padlím. Kromě toho chrání jahodníky před plísní šedou. Pažitka chrání také růže před černou skvrnitostí.

Pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum) prospívá mrkvi
Pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum) prospívá mrkvi (Zdroj: pixabay.com)

6. Saturejka pomáhá zelí i hrášku

Saturejka zahradní (Satureja hortensis) spolu se šalvějí lékařskou (Salvia officinalis) odpuzuje běláska zelného, a proto spolehlivě chrání hlávkové zelí, květák, brokolici a další brukvovité rostliny. Pomáhá také ochránit saláty před mšicemi i mravenci. Ve společnosti saturejky se dobře daří fazolím a hrášku.

Saturejka zahradní (Satureja hortensis) se hodí k hrášku
Saturejka zahradní (Satureja hortensis) se hodí k hrášku (Zdroj: archiv Semo)

7. Tymián ochrání saláty

Tymián obecný (Thymus vulgaris) jako obruba zeleninového záhonu odradí od hostiny slimáky a plže. Nejlépe si rozumí s hlávkovými a listovými saláty, špenátem, květákem, hlávkovým zelím a kapustou.

Tymián obecný (Thymus vulgaris) ochrání hlávkový salát
Tymián obecný (Thymus vulgaris) ochrání hlávkový salát (Zdroj: archiv Semo)

 

 

Publikováno: 12. 3. 2019, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová