reklama

Jarní péče o trávník: 3 tipy, jak na vertikutaci neboli provzdušnění

Kdo chce mít kvalitní trávník, musí o něj správně pečovat a nestačí jen pravidelné sečení. V sezoně je samozřejmostí zálivka v době sucha i hnojení a zbavování se plevelů. Ideálně na přelomu března a dubna je důležitá také správná vertikutace neboli provzdušnění. Máme pro vás 3 tipy, jak při jarní vertikutaci postupovat, aby se váš trávník po zimě mohl pořádně nadechnout.

Na půdě pod trávníkem se usazují části odumřelých rostlin a plevelů, zbytky po sečení a mechy, které vytvářejí nepropustnou vrstvu. „Tato plsť brání pronikání vzduchu, živin a vlhkosti do půdy a také způsobí, že trávník zakoření jen v této mělké vrstvě. Kořeny se rozrůstají mělce, pouze do šířky, při suchém období snadno vyschnou a to způsobuje trávníku problémy. Žloutne, hyne a snadněji jej napadají choroby či plísně,“ vysvětluje Petr Tichý ze společnosti Hecht a pokračuje: „Pokud tedy chcete mít na zahradě kvalitní trávník, nezbývá nic jiného než se této plsti pravidelně zbavovat. Obecně se doporučuje trávník provzdušnit 2x do roka. Do půdy pak může lépe pronikat vzduch i vlhkost a prořezání trávníku podpoří jeho odnožování, a tím i omlazení. Nebojte se toho, že těsně po vertikutaci bude váš trávník vypadat na první pohled zuboženě. Velice rychle se vzpamatuje a zhoustne.“

Vertikutátor by měl být nastaven tak, aby nože prořezávaly maximálně 2–3 mm vrchní vrstvy půdy
i (Zdroj: archiv Hecht)
Vertikutátor by měl být nastaven tak, aby nože prořezávaly maximálně 2–3 mm vrchní vrstvy půdy

1. Správné načasování vertikutace

Hlavní termín vertikutace je na konci března nebo začátkem dubna, podruhé by se trávník měl provzdušnit na přelomu srpna a září. Termín zvolte podle aktuálního počasí. Pokud vlastníte vertikutátor, ve kterém lze použít drátkový válec, můžete váš trávník pročesat i mimo doporučené termíny. Zbavíte jej tak průběžně nečistot, mechu a uschlých zbytků a bude prospívat o poznání lépe. Po vertikutaci je vhodné trávník přihnojit, doporučuje se provést i dosev a pískování. Nezapomeňte jej také důkladně zavlažit.

2. Pozor na suchou nebo podmáčenou půdu

Trávník provzdušňujte, když je půda vlhká. Pokud by byla příliš vysušená, nedocházelo by k dobrému prořezávání, a navíc by se zbytečně tupily nože vertikutátoru. Výsledek práce by pak nestál za moc. Stejně tak ale nesmí být trávník podmáčený, protože by mohlo docházet k jeho vytrhávání. Vertikutátor by měl být nastaven tak, aby nože prořezávaly maximálně 2–3 mm vrchní vrstvy půdy. Hluboký prořez trávníku nesvědčí a dochází také k rychlému opotřebení nožů a nadměrné zátěži motoru stroje.

3. Práce s vertikutátorem

Vertikutátorem neboli provzdušňovačem pečlivě prořežte celou plochu trávníku. Většina strojů je vybavena košem, do kterého je sbírán vyřezaný a vyčesaný odpad. Koše však bývají zpravidla menší a načechraným odpadem se rychle plní. Pokud tedy vertikutátor umožní provádět práci bezpečně bez koše, můžete následně odpad sebrat pomocí zahradní sekačky. Její nože jej jemně podrtí a koš se bude plnit několikanásobně pomaleji. Vyčesané zbytky můžete také vyhrabat hráběmi.

Publikováno: 14. 3. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce