reklama

Zamioculcas zamiifolia – oblíbená nenáročná pokojovka

Vzhled rostliny může být poněkud matoucí, co se týče zařazení, avšak rozhodně nás nenechává na pochybách, že se jedná o rostlinu exotickou. V našich podmínkách si mezi pokojovými rostlinami vydobyla své místo hlavně díky snadnému pěstování a celkové nenáročnosti a v neposlední řadě i díky velmi působivému vzhledu.

Podle názvu bychom spíše tipovali, že se bude jednat o rostlinu cykasovitou nebo zamiovitou, patří však mezi rostliny áronovité. Je tedy příbuzná nám velmi dobře známých kal, anturií a monstery. Místem původu zamijovce, což je český název této rostliny, je východní Afrika. Tam roste mezi sukulenty ve stinných lesích a horských svazích.

Zajímají vás pokojové květiny? Informujte se na forum.living.cz

Pěstitelé u nás si ji zamilovali díky její velké přizpůsobivosti různým bytovým podmínkám. Svým habitem působí spíše robustně, ale jedná se o středně vzrůstnou rostlinu, kterou můžete v prodejnách a zahradních centrech zakoupit v minimálně třech velikostech. Její krásné, hladké a lesklé kožovité listy vyrůstají z vodorovné tlusté hlízy. Jsou krásně tmavozelené. S rostlinou je třeba opatrně manipulovat, neboť při neopatrné manipulaci se listy snadno odlamují.

Rostlina je běžně vysazována do rašeliny, ale snese i jiné substráty, které nejsou příliš vysychavé. Zcela nevhodné je pro ni umístění na jižním nebo západním okně. Polední a odpolední úpal by jí mohl popálit listy, ty by nehezky zežloutly a později opadaly. Rostlina má ráda světlé místo, snese však i polostín nebo dokonce i stinné místo.

Rostlina toleruje i suchý vzduch, ale vždy bude lépe prospívat, pokud květináč s ní postavíme na misku s vodou, nebo alespoň navlhčenými oblázky či štěrkem. V létě vyžaduje pravidelnou zálivku, v zimě však zálivku omezíme. Rostlina si udržuje dostatek vláhy ve svých zhutnělých stoncích i listech, takže přelití by jí spíše uškodilo. Doporučené teploty v pokoji, kde zamioculcas pěstujeme, by se měla pohybovat v rozmezí  15 – 25°C. V období vegetace se jí zavděčíme přihnojením. Postačí běžné hnojivo na pokojové rostliny. Dopřejeme-li rostlině ve výživě vyšší obsah fosforu, můžeme se dočkat toho, že nám vykvete. Je to však pro rostlinu spíše neobvyklé a navíc květ nemá nijak působivý vzhled. Květ se objevuje mezi bázemi listů.

Zamioculcas lze množit poměrně úspěšně pomocí listových řízků. Dobře vyvinuté sukulentní listy necháme po uříznutí nejprve zaschnout a poté je položíme na suchý písek. Po nějaké době se na bázi listů začnou objevovat jemné kořínky, v té době písek navlhčíme. Po krátké době na spodní části listů začne vyrůstat nová rostlina. Tu opatrně vyjmeme z písku a zasadíme ji do písčitého substrátu. Pak ji pěstujeme již běžným způsobem výše popsaným.

Zamioculcas zamiifolia – oblíbená nenáročná pokojovka
i (Zdroj: archiv redakce)
Zamioculcas zamiifolia – oblíbená nenáročná pokojovka

Zajímáte-li se o pěstování pokojových rostlin a rádi byste získali nové typy na pěstování, nahlédněte do našich článků: „Pokojové rostliny místo návštěvy u lékaře“ a „Dekorace z pokojových květin“.

Velká inspirativní galerie rostlin

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: bulhufas.es, mgonline.com, taiwanplant.com, truthneverkills.blogspot.com, fotoocvetah.org, westcoastnurseries.com, diytrade.com, ruhr-uni-bochum.de, rossales.com, green-24.de

Publikováno: 23. 1. 2013, Autor: