reklama

I pokojové rostliny je třeba připravit na zimu

Světlo vzduch a voda, tři nejdůležitější atributy pro růst a spokojenost všech rostlin. Pokud některý z těchto prvků rostlině schází, nedaří se jí dobře a strádá. A nyní na podzim je nejaktuálnější právě úbytek světla. V bytě nám sice květiny sněhem nezapadají, ale chlad a zima za okny jim také nejsou lhostejné.

Domovem většiny pokojových rostlin jsou tropy nebo subtropy, kde by za přibližně stejných podmínek vegetovaly dobře v průběhu celého roku. U nás však zimním spánkem přečkat nevlídné období nemohou, a tak jim celodenní šero může připravit obzvlášť nepříjemné období.

Především je nutné rostlinám na podzim omezit hnojení. Během temného období roku stejně rostliny nedokážou živiny uvolněné z hnojení využít.

Předpokládejme, že během října nejpozději jste přenesli letněné pokojové rostliny zpět do bytu. Pečlivě je tedy prohlédněte, zda je nenapadl nějaký škůdce či choroba. Škůdce, který se může objevit i ve formě houbové choroby, se může vyskytnout například v půdě. To je důvodem k přesazení rostliny. Pokud byste objevili známky plísně či hniloby i na kořenech, vykoupejte je před zasazením v silném roztoku heřmánku, roztoku hypermanganu anebo alespoň ve vlažné vodě.

I pokojové rostliny je třeba připravit na zimu
i (Zdroj: archiv redakce)
I pokojové rostliny je třeba připravit na zimu

Rostlinám, které stály přes léto uprostřed místnosti, můžete zvýšit příděl světla tak, že je přenesete blíž k oknu. V kuchyni nebo v obývacím pokoji se udržuje stálá teplota, ne však na nevytápěných chodbách nebo ve verandách. Rostliny, které jsou zde zvyklé přebývat, se touto dobou spokojí s menším množstvím zálivky. Výjimkou je asparágus, který potřebuje   dostatečnou zálivku i během zimního období. Chladno svědčí mnohem více než vytápěný pokoj například pokojovým listopadkám. Pokud chcete mít jejich půvab neustále na očích, přeneste je do chladných prostor alespoň ihned poté, co odkvetou.

Velká inspirativní galerie rostlin

Některé rostliny, například zmijovce nebo gloriózy, na podzim zatahují. Do jara lze jejich hlízy uchovávat na suchém, temném místě zabalené v novinách (glorióza) nebo v květináči bez zálivky (zmijovec). Teplota by se při jejich zimním odpočinku měla pohybovat mezi 15 až 18°C.

I pokojové rostliny je třeba připravit na zimu
i (Zdroj: archiv redakce)
I pokojové rostliny je třeba připravit na zimu

Krásná a velmi nápadné aechmea, podobně jako všechny broméliovité rostliny, během zimy poměrně strádá, a to především nedostatkem světla. Měla by být nyní postavena co nejblíže světlu, ne však na jižním okně, protože přímé slunce je pro ni stejně nebezpečné jako tma.  Pozor také na rostliny panašované, to jsou ty s bílo-zelenými listy. Jim také škodí nedostatek světla. Na příliš stinném místě vyblednou a žíhání ztrácí. Patří k nim například hedera, šeflera, kroton.

Pokud se vám podaří zajistit tyto podmínky pro pěstování vaši pokojových rostlin, jistě vám udělají radost v nové sezoně svým bohatým a zdravým růstem. Pěstitelům pokojových rostlin a nejen jim můžeme doporučit náš další článek: „Květiny chtějí také hezky bydlet“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: visoflora.com, newplants.tripod.com, wisteriaandcowparsley.com, lcmplus.blogspot.com,  growingontheedge.net, reptileforums.co.uk, blogs.extension.org,  gardeninpeace.blogspot.com, onlineplantguide.com, lonelyplanet.com, lightofthehome.blogspot.com, publicdomainpictures.net

Publikováno: 31. 10. 2012, Autor: