reklama

Jak vypěstovat mangold, zdravou zeleninu plnou vitaminů

Mangold u nás nepatří k nejoblíbenějším, i když se jedná o zdravou listovou zeleninu plnou vitaminů s mnohostranným využitím v kuchyni. Tak bychom to měli rychle napravit, co říkáte? Vybrat si můžete buď mangold listový, který vytváří mnoho hladkých nebo zkadeřených listů, nebo řapíkový, známý i pod názvem chřestový – ten má mohutné, podélně rýhované řapíky. A klidně zkuste pěstovat oba dva, poradíme vám, jak na to.

Mangold se vysévá podle toho, ve kterém období ho chcete sklízet. Pro jarní sklizeň se semena vysévají přímo na záhon od konce března do května, pro podzimní a jarní sklizeň v druhé polovině léta. Schopné přezimovat jsou však i rostliny z jarního výsevu.

Jak mangold vysévat

Na rýčem prokypřenou a hráběmi uhlazenou plochu vysévejte semena zhruba 5 cm od sebe, do hloubky kolem 3 cm. Sejte je do řádků asi 30 cm od sebe, u řapíkového typu až 50 cm. Pokud se vám podařilo vysít jej hustě, po vyklíčení mladé rostlinky vyjednoťte tak, aby u listového typu byly ve sponu 30 x 20 cm a u řapíkatého typu ve sponu 50 x 30 cm. Vyjednocené rostliny můžete vysadit na novou plochu.

Jak mangold vysévat
i (Zdroj: istock.com)
Jak mangold vysévat

Jak mangold pěstovat

Záhon udržujte bez plevelů, pravidelně ho kypřete a zalévejte, ale nepřemokřujte. Během vegetace potřebuje přihnojování dusíkatým či plným hnojivem. Mangold skvěle prospívá v blízkosti cibule, salátu nebo keříčkových fazolí. Můžete ho pěstovat i vedle šalvěje, tymiánu, máty, kopru či česneku. Ovšem rozhodně nepatří na záhon po červené řepě a ostatních kořenových zeleninách.

Jak mangold pěstovat
i (Zdroj: istock.com)
Jak mangold pěstovat

Jak mangold sklízet

Už za několik týdnů jsou listy mangoldu vhodné ke konzumaci. Odřezávejte je postupně. Z metru čtverečního takto můžete během sezony sklidit dva až tři kilogramy zelené hmoty. Při správné péči sklízíte až do srpna. Pak začnou rostliny vybíhat do květu. Tato vyvíjející se květenství pravidelně odstraňujte, aby rostliny věnovaly všechnu energii tvorbě listů, nikoli květů. Mangold se kvetením neuvěřitelně rychle vyčerpává, což vede k úplnému zastavení tvorby olistění. 

Jak mangold sklízet
i (Zdroj: istock.com)
Jak mangold sklízet

Odrůdy mangoldu

Na trhu není moc odrůd mangoldu, ale všechny jsou odolné vůči chorobám i proti škůdcům. Bright yellow F1 je křehký, velmi výnosný hybridní řapíkatý mangold, který vytváří svěže zelené listy se šťavnatými žlutými řapíky, listy a stonky lze sklízet průběžně, jak narůstají. Dá se pěstovat v truhlících a velkých květináčích. 

Mangold odrůda Bright yellow F1
i (Zdroj: archiv Semo)
Mangold odrůda Bright yellow F1

Listová odrůda lahůdkového mangoldu s tmavozelenými listy Perpetual Spinach (Gator) poskytuje několik sklizní, pro první ponechejte list do výšky 15 cm. Rostliny obrůstají, pro kuchyňské zpracování jsou chutné velmi mladé listy z dalších sklizní. Nahrazuje špenát, zejména v letních měsících.

Mangold odrůda Perpetual Spinach (Gator)
i (Zdroj: archiv Semo)
Mangold odrůda Perpetual Spinach (Gator)

Atraktivní raný mangold Rhubar Charb s červenými řapíky pro sklizeň listů i řapíků. Má tmavě červené stonky a sytě zelené listy, které jsou velké a zvlněné, rostlina je robustní a rychle roste. Listy a stonky lze sklízet průběžně za zhruba 55 dnů od výsevu.

Mangold odrůda Rhubar Charb
i (Zdroj: archiv Semo)
Mangold odrůda Rhubar Charb

Mangold Směs barev je určena pro ty, kdo se nemohou rozhodnout. Směs barevných odrůd listového mangoldu velmi odolných k vybíhání do květu. Vzhledem k neustálému dorůstání poskytuje pravidelný sběr po celý rok. Semena jednotlivých odrůd jsou barevně odlišena.

Mangold, směs barevných odrůd
i (Zdroj: archiv Semo)
Mangold, směs barevných odrůd

Publikováno: 20. 3. 2019, Autor: Marta Pawlicová , Profil autora: Marta Pawlicová