reklama

Zimní zahrada – v souznění s přírodou po celý rok

Na venkovních zahrádkách už si na podzim a přes zimu neposedíte, máte-li ale rodinný dům, nabízí se možnost pořídit si zimní zahradu. Její využití je velmi různorodé – od pěstování rostlin, posezení s rodinou či přáteli, po sledování noční oblohy. A co je nejdůležitější, v zimní zahradě budete mít blíž k přírodě v každém ročním období.

Zimní zahrada může nejen za nepříznivého počasí dobře posloužit jako oáza klidu, využít ji můžete jako jídelnu pod širým nebem a dobře splní i funkci původní – bude se v ní dařit zeleni všeho druhu.
Díky tomu, že jsou zimní zahrady prosklené i svrchu, nabízejí kromě výhledu na nebe větší množství tepla a světla. Základem úspěchu je dobře navržený a realizovaný projekt. Podle odborníků jsou náklady na výstavbu zimní zahrady o 30 procent vyšší než náklady na stavbu zděné místnosti se střechou a okny. Pokud se tedy pro ni rozhodnete, měli byste zvolit kvalitní provedení a materiály.

Vsaďte na kvalitní provedení

Zimní zahrada na celý rok, nebo jen na sezonu? Než se stavbou zimní zahrady začnete, měli byste si ujasnit, zda ji chcete využívat pro celoroční pobyt, nebo jen sezonně. Pro dosažení maximálního komfortu by zimní zahrada měla splňovat několik základních kritérií. Jedním z nich je, že by uvnitř nemělo být horko ani zima. Pokud je opláštěná shrnovacími dveřmi, lze ji využít i v létě jako venkovní posezení. Důležitou součástí zimní zahrady je také kvalitní izolační skleněná výplň nebo vytápění, které se často řeší podlahovým topením.

Zimní zahrady se nejčastěji stavějí z hliníku, a to proto, že vydrží, je lehký, pevný a nenáročný na údržbu. Dřevo je oproti hliníku náročnější na údržbu. Zapomenout by se nemělo ani na kvalitní okenní výplně a jejich zastínění. Odborníci doporučují pořídit si vnější sklo kalené a vnitřní bezpečnostní. O ještě větší komfort se postarají moderní technologie. Teplotní a dešťová čidla mohou řídit otevírání a zavírání oken, žaluzie a vytápění už můžete s klidem ovládat na dálku pomocí mobilu nebo internetu.

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie

Zimní zahrada – v souznění s přírodou po celý rok
Zimní zahrada – v souznění s přírodou po celý rok (Zdroj: )
Zimní zahrada – v souznění s přírodou po celý rok
Zimní zahrada – v souznění s přírodou po celý rok (Zdroj: )
Zimní zahrada – v souznění s přírodou po celý rok
Zimní zahrada – v souznění s přírodou po celý rok (Zdroj: )

Se zimní zahradou se vyplatí počítat už při plánování stavby domu, nicméně dostavět ji můžete i dodatečně. Ať už se rozhodnete jakkoli, svěřte své plány raději do rukou odborníků. Ti vám pomůžou s výběrem vhodné konstrukce, která odolá rozmarům počasí, navíc bude dobře vypadat a pořídíte ji za rozumnou cenu.

Co byste měli vědět o zimní zahradě?

•    Měla by být prosklená, abyste si připadali jako na terase.
•    Měla by být orientovaná na jih – v zimních měsících ji slunce dokáže lépe prohřát.
•    Nosná konstrukce by měla být ze stejného materiálu jako okenní rámy.
•    Zimní zahrada může být v přízemí a navazovat na klasickou zahradu, vytvořit se ale dá i v patře.

 

Zimní zahrada

 

Text a foto: OKNOPLAST

Publikováno: 30. 10. 2012, Autor: