reklama

Jak pěstovat atraktivní madagaskarský barvínek neboli katarant růžový

Madagaskarský barvínek - katarant růžový nebo katarantus růžový či barvínkovec růžový - je ideální rostlinou na slunnou terasu či balkon do truhlíků a závěsných nádob, libuje si na zídkách nebo v záhonech, kam celý den svítí slunce. Ostatně víc se dozvíte v našem videu.

Katarantus růžový (Catharanthus roseus) nebo také barvínkovec růžový či katarant růžový je nízká, stálezelená rostlina původem ze slunného ostrova Madagaskar; je exotickým příbuzným našeho barvínku.Můžete ho pěstovat jako pokojovou nebo přenosnou rostlinu, případně i zahradní letničku.

Jak pěstovat madagaskarský barvínek

Dekorativní madagaskarský barvínek nesnese mráz, takže ven ho dejte až v půli května, kdy pomine nebezpečí mrazíků.Daří se mu i v polostínu, ale když je na přímém světle, tak mnohem bohatěji kvete a lépe prospívá. Rostliny kvetou růžově až fialově od jara až do pozdního podzimu. Odkvetlé květy nemusíte venku odstraňovat, jednoduše je odnese vítr. Bohatě větvený keřík má listy vstřícné, oválné až vejčité, lesklé, dlouhé 2,5 - 9 centimetrů tmavě zelené barvy se světlou střední osou. Neobtěžují ho žádní škůdci ani houbovité choroby, jedině snad mšice ho umí pozlobit. Má rád kyprou, dobře propustnou a mírně kyselou zeminu a jednou za dva týdny dávku tekutého hnojiva. Kataranty přezimují při teplotě 12 - 18 °C a omezené zálivce. Chcete-li si je namnožit, začátkem jara odeberte z přezimujících rostlin vrcholové řízky. Když kořeny začnou tvořit kořenový bal, přesaďte je. 

Katarantus růžový (Catharanthus roseus) nebo také barvínkovec růžový či katarant růžový
i (Zdroj: Jan Kundera)
Katarantus růžový (Catharanthus roseus) nebo také barvínkovec růžový či katarant růžový

 

Publikováno: 19. 3. 2019, Autor: Zuzana Schneidewind , Profil autora: Zuzana Schneidewind

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.