reklama

Vypěstujte si vlastní granátová jablíčka

Ovoce opředené tajemstvím a legendami, šťáva a zrníčka lahodné chuti, ale také plná zdraví, to jsou plody granátovníku obecného neboli marhaníku granátového. Ve velikosti našich jablek vám doma nenarostou, ale drobná jablíčka mít můžete.

Pokud se pro pěstování granátovníku rozhodnete, získáte především keř či stromek nevídané krásy, jehož květy vyzdobí v časném létě vaši zahradu nebo terasu. Pro naše klimatické podmínky musíte ovšem zvolit raději zakrslou vyšlechtěnou odrůdu Nana. Ze semínka granátového jablka dovezeného z Asie nebo Středomoří vám sice stromek také vyroste, jen těžko mu ale připravíte prostředí pro květ a plod.

Jde to i ze semínka
V každém případě jde o rostlinu teplých krajů, která nesnese naši zimu. Pokud ale máte k dispozici na zimu místnost, kde teplota nepřesahuje deset stupňů, můžete si granátovník obecný (Punica granatum) směle pořídit. Semínko stačí na den či dva namočit do vody, aby nakvasila dužina, která ho obklopuje. Pak ji sloupněte a jadérko zasaďte asi centimetr hluboko do substrátu pro subtropické rostliny. Pravidelně mírně zavlažujte, udržujte květináč v teplotě okolo dvaceti stupňů a brzy se dočkáte klíčku a mladé rostlinky. Roste poměrně rychle, po dvou až třech letech můžete začít zastřihovat a tvarovat korunku nebo keřovitý tvar. Takto pěstovaný stromek bude sice půvabnou zelenou dekorací letní terasy po mnoho desítek let, naroste do výšky až jednoho metru (v původní vlasti jsou granátovníky až čtyřmetrové stromy), nejspíše se ale květů nedočkáte.

Celý článek Vypěstujte si vlastní granátová jablíčka si můžete přečíst na Magazínu Zahrada

Publikováno: 30. 12. 2011, Autor: