reklama

Jak pečovat o trávník

Péče o trávník je celoroční záležitost. Začínáme s ní na jaře a končíme až na podzim, než napadne první sníh. Správně provedené a pečlivě načasované práce se rychle odrazí na dobrém zdravotním stavu ve formě sytě zeleného a hustého koberce. Jak pečovat o trávník, aby se stal chloubou naší zahrady?

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Jak pečovat o trávník?

Jak pečovat o trávník na jaře

Péče o trávník se zahajuje ihned po odtátí sněhu v březnu, když plocha oschne. Začínáme nejprve prořezáním. Speciálními hráběmi pracujeme jen na malých plochách, větší obshospodaříme za pomocí vertikutátoru, stroje vybaveného otočným válcem v pracovní skříni. Nejmenší modely používají systém výměnných nástrojů. Jedním z nich je hřídel, opatřená ocelovými břity. Za vysokých pracovních otáček čepele vnikají mělce do travního koberce, kypří povrch mezi stébly a vyčesávají nečistoty. Menší množství hmoty sbíráme do standartně dodávaného sběracího vaku. Když na podzim zapomeneme provzdušnit, pak je nečistot velké množství a ty musíme odklidit odhrabáním. Vzniklý odpad uložíme do kompostu a proložíme hlínou.

Hrabání trávníku
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Na jaře je potřeba trávník shrabat

Opravujeme holá místa

Po jarním vyčištění trávníku následuje oprava holých míst. Ty vznikají pod stromy nebo tam, kde ponecháme listí přes zimu. K větším opravám míst přistupujeme i tehdy, pokud trávník zasáhne plíseň sněžná. Je to houbová choroba, které se daří především tam, kde dlouho ležel na ploše sníh. Všechny holá místa opravíme vyplněním kvalitní zahradní hlínou, kompostem, listovkou nebo odklizenými krtinci. Řádně uhrabeme železnými hráběmi, dosejeme travní směsí a udusáme lopatou nebo zahradním válcem. Opravy provádíme až tehdy, když teplota vzduchu v noci neklesá pod 5°C. Případné přízemní mrazíky mohou slabá a ještě nevyvinutá stébla trav poškodit.  Opravená místa zaléváme, abychom podpořili růst.

Vložení drnu do díry v trávníku
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Holá místa na trávníku dosejeme nebo zde vysadíme drn z jiné části zahrady

Hnojení od jara do podzimu

Zjara, nejlépe týden po provedení vertikutace, trávníku dodáváme první živiny. Můžeme použít prosítovaný rozleželý kompost, který rozhodíme po ploše. Umělá hnojiva granulovaného typu použijeme v době dešťů, kdy nehrozí nárazové uvolnění živin a popálení koberce. Speciální trávníková hnojiva jsou pro pěstěné trávníky parkového typu nejlepší volbou. Živiny totiž uvolňují postupně, takže trávník nebude trpět jejich nedostatkem. V místech, kde roste mech, rozhodíme kromě hnojiva i mletý vápenec. Případně použijeme vápno, které je v boji proti mechu účinnější. Na podzim, kdy trávník upadá do zimního spánku, hnojíme jen kompostem.

Hnojení trávníku
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Trávníku dodáte živiny hnojením

Ostrý nůž pro kvalitní sečení

Pro úpravu trávníku během sezony nejčastěji používáme rotační travní sekačku. To je stroj, vybavený rotujícím nožem na vertikální hřídeli. Před každým zahájením sečení se přesvědčíme, zda ostří není tupé. Ostrý nůž klade při kosení výrazně menší odpor, navíc řez je čistý. Otupená čepel trhá konce stébel, což se projevuje jejich zažloutnutím.  Velmi kvalitní řez poskytuje sekačka vřetenová. Jde o zařízení s žacím válcem, který stříhá stébla proti přítlačné čepeli. Jedinou nevýhodou této technologie je náročná údržba, daná nutností pravidelného broušení a seřízení přítlaku tak, aby střih byl kvalitní. Kromě klasických ručně poháněných vřetenovek existují také benzinové a akumulátorové typy.

Sekání trávníku
i (Zdroj: Depositphotos.com)
U rotační sekačky věnujte péči nejen motoru, ale i nabroušení čepele

Módní záležitostí je mulčování, bezodpadové sečení. Jde o tvarovanou zarážku ve vyhazovacím kanálu stroje, kdy je porost nasekána a vracen zpět do právníku. Technologie je použitelná pouze tehdy, když trávník zkracujeme o jednu třetinu výšky. Při nižším nastavení sečení je množství sečené hmoty větší a dochází k zahnívání. Na kyselých půdách při čaastém využití mulčování narůstá mech.

Před zimním spánkem

Z trávníku odstraníme listí a ostatní nečistoty. Provedeme provzdušnění, které zvládne vertikutátor s výměnnými válci. Na podzim namontujeme do stroje válec s pružnými hrabicemi. Dojde k odstranění mechu a travní plsti. Veškerou vyhrabanou hmotu sesbíráme sekačkou nebo zahradním traktorem, přičemž porost pokosíme maximálně na výšku pěti centimetrů. Po rozhození kompostu je připraven na zimu.

Na plevele bez postřiků

Likvidaci nezvaných hostů z trávníku v podobě plevelů provádíme  mechanickou cestou. Pro tyto účely existuje ruční vyrývač plevele, který pomůže tyto rostliny odstranit bez námahy. V případě silného zaplevelení musíme celý trávník zlikvidovat a založit znovu. K potlačení úporných plevelů nikdy nepoužíváme chemické prostředky. Obsahují mnoho sloučenin, škodících nejen hmyzu, ale i vodním organismům. Jejich rozklad trvá velmi dlouhou dobu a dostávají se také do vody pitné. Nepoužívání herbicidů je jedním ze základních kamenu přírodních zahrad, které jsou krásné na pohled, ale nepoškozené přehnaným konáním člověka.

Postřik proti plevelům
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Postřiky proti plevelům škodí více, než se na první pohled může zdát

 

Publikováno: 2. 4. 2019, Autor: Jaromír Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček