reklama

Cudné i vyzývavé společnice babího léta

Jiřinková rodina je velice rozvětvená, chlubí se tolika bratranci a strýčky v těch nejroztodivnějších variantách barev a tvarů, že člověk kolikrát nechce věřit, že se pořád jedná o druh Dahlia

No uznejte sami. Jednoduše kvetoucí zakrslá nebo vysoká má květy s jednoduchým prstencem květních lístků a žlutým terčovitým středem. Květní lístky stočené do rourky mají pomponky. Jednoduchý květ, který je doplněn ještě jedním prstencem (okružím) kvítků stejné nebo jiné barvy, je typický pro okružovité.  Jednoduše kvetoucí minimignonka vytváří nízké kulaté keříčky, vysoké do 30 cm, které kvetou celé léto. Balky se chlubí kulovitými květy v průměru 7 – 10 cm, zatímco typ fimbra má konce květních lístků roztřepené. Plnokvěté kaktusovité jiřinky jsou typické květními lístky paprskově úzce stočenými, špičatými, někdy s dopředu zahnutými konci. Pokud se vám líbí dvoubarevné, příčně pruhované květní lístky, vybírejte mezi orchidejovitými, neboli safari. Královny v říši jiřinek jsou dekorační typy s hustými, plnými květy dosahujících až 35 cm. Méně známé jsou sasankovité, nízkého nebo vysokého vzrůstu. Vyznačují se širokými okvětními lístky a středem vyplněným trubičkovitými lístky nahuštěnými vedle sebe. Další novinkou jsou plnokvěté minijiřinky rostoucí v nízkých keřících a krásně kvetoucí až do podzimu.

Dopřejte si krásu

Kolik je variant, tolik také způsobů využití. Celé léto a část podzimu budou zdobit okrasné květináče, mísy, ty nižší lemovat záhony, dekorační se vyniknou jako působivý solitér. Na větších plochách se zase uplatní jejich barevnost. Hodí se k řezu, protože ve váze vydrží velice dlouho. Pokud hledáte materiál na sušená aranžmá, jiřinky dobře poslouží. K sušení se hodí především pomponky všech barev s výjimkou bílé, protože ta při sušení hnědne. Sušíme zavěšené květem dolů, nikoli ve svazcích, ale jednotlivě, v tmavé, suché a teplé místnosti. Za vlhka rychle podléhají plísni. Správně usušené si uchovají sytou barvu a krásně se kombinují se stříbrnými i zelenými trávami.

Velká letní fotogalerie

Cudné i vyzývavé společnice babího léta
Cudné i vyzývavé společnice babího léta (Zdroj: )
Cudné i vyzývavé společnice babího léta
Cudné i vyzývavé společnice babího léta (Zdroj: )
Cudné i vyzývavé společnice babího léta
Cudné i vyzývavé společnice babího léta (Zdroj: )

Jiřiny dobře porostou na slunném stanovišti, kde i bohatě kvetou. Hlízy i řízkované rostliny  vysazujeme v polovině května do kypré a vyhnojené půdy na vzdálenost asi 50 cm dle odrůdy. Pokud zaštípneme vrcholek, získáme bohatě rozvětvenou rostlinu. Během léta můžeme několikrát přihnojit, později se vyhýbáme dusíkatým hnojivům.  K docílení velkých květů důsledně vyštipujeme postranní poupata. Rostliny vyššího vzrůstu budou vděčné za oporu. Po prvním mrazu odřízneme stonek ve výši 10 cm a hlízy vykopeme. Oschlé a očištěné uchováme v bezmrazé a větrané místnosti.

Kdysi tančila na jiřinkovém plese Barunka Panklová, vy se můžete krásou jiřin pokochat tento víkend na Národní výstavě jiřin na zámku v Pardubicích.

Jindřiška Kodičková

foto Jindřiška Kodičkov

Publikováno: 4. 9. 2007, Autor: