reklama

Březen, na zahradu „vlezem“

Při pohledu na kvetoucí loňské letničky, zelené trávníky a do toho přikvétající sněženky, bledule, krokusy, prvosenky, rašící hyacinty, tulipány a růže, se ptám, jaký že měsíc se to vlastně píše?

Podle kalendáře březen, ale příroda to trochu zamotala. A také tomu se musí přizpůsobit naše jarní práce. Pokud jsme na podzim zahradu perfektně uklidili, nadřeme se o trochu méně.

Trávník
Na většině míst zůstal zelený, růst se zastavil jen na chvíli. Při podrobnějším pohledu ale mezi trávou spatříme větší či menší ostrůvky mechu. Způsobilo to teplé a vlhké klima letošní zimy, které mechům svědčí. Zbavíme se ho pečlivým rozrušením a prohrabáním ostrými hráběmi, případně rozhodíme vápno. Aby byl trávník opět perfektní, budeme se o něho muset průběžně starat.

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie

Březen, na zahradu „vlezem“
Březen, na zahradu „vlezem“ (Zdroj: )
Březen, na zahradu „vlezem“
Březen, na zahradu „vlezem“ (Zdroj: )
Březen, na zahradu „vlezem“
Březen, na zahradu „vlezem“ (Zdroj: )
Vyséváme
Dokončujeme výsevy dalších letniček, jimiž později osázíme nádoby nebo je umístíme na zahradu. Jako tip doporučuji rychle rostoucí okrasnou lichořeřišnici. Než jí ozdobíme truhlíky, pálivou chuť nadzemních částí včetně květů a semen, ocení gurmáni. Skvěle ochutí třeba čerstvé saláty. Zkusit můžeme i řeřichu, bazalku, pažitku, nejdříve si pochutnáme, později je též vysadíme ven.
Cibuloviny
Ty nejranější nám nyní zdobí zahrádku, ale při prohlídce zahrádky uvidíme zelenkavé listy tulipánů a poupata hyacintů. Zatím nepotřebují zvláštní péči, rostou samy. Po odkvětu jim ale ponecháme listy, aby přirozeně zatáhly a živiny přešly do podzemních cibulí.
Pěstitel žasne
Tento měsíc také rádi navštěvujeme specializované prodejny se zahrádkářským zbožím. Doplníme si nové nářadí, ale určitě nevynecháme regál se semeny. Barevná záplava fotografií květin smějících se na nás ze sáčků, slibuje krásně rozkvetlé a voňavé léto. Těžko nákupu odoláme, chceme vyzkoušet něco jiného, nějakou novinku. Vždy je dobré přečíst si informace nebo požádat odborníka o radu. Ne vždy se novinka hodí pro naše podmínky a místo květů bychom se dočkali zklamání.

Pokojové a balkónové květiny

se už také probouzejí z neklidného spánku. Zazimované rostliny očistíme a přeneseme na stálé stanoviště. Podle potřeby je přesadíme do čerstvé humózní zeminy a zalijeme. Potom asi týden se zálivkou šetříme (dle požadavků rostliny), aby se květina ze zásahu vzpamatovala. Nejdříve za čtrnáct dní přistoupíme k prvnímu mírnému přihnojení.

Péči již věnujeme i muškátům a fuchsiím. Kromě přesazení a zálivky muškáty radikálně zakrátíme, fuchsiím odřízneme loňské výhony asi o polovinu, někdy i více. Přemístíme je na světlé místo, aby netvořily vytáhlé, bledé stonky. Možná na rostlinách spatříte sající mšice, pokud je jejich výskyt menší, stačí mechanické likvidování, při větším zamoření se nevyhneme chemickému ošetření. Často větráme, ale zajistíme, aby rostliny v průvanu nenastydly.

Je právě počátek jara. Správného zahrádkáře už svrbí ruce, jak by se rád prohrábl vonící zeminou, uložil semínko, hlízu a sledoval, jak se jeho drobeček klube na svět. A právě toto každoroční nádherné zrození je tím elixírem, tím hnacím motorem, proč každoročně uchopíme rýč a motyku a do podzimu ji už nepustíme z rukou.
Jindřiška Kodičková
Foto autor

Publikováno: 6. 3. 2007, Autor: