reklama

Komtesa Hortenzie

Původně spíše hrnková květina se u nás rozšířila na počátku 19. století. Používala se především o Velikonocích na výzdobu Božího hrobu. Dnes jsou k dispozici i mrazuvzdorné odrůdy, jež můžeme s úspěchem pěstovat venku!

Hortenzie velkolistá

Při správné péči roste vzpřímeně nebo široce rozloženě a je obsypána velikými květenstvími, v průměru do 25 cm. Kvete během letních měsíců až do října. Vyšlechtěné venkovní odrůdy jsou poměrně mrazuvzdorné, přesto je na zimu nastýláme..

Další druhy vhodné pro zahrádky

Hortenzie stromečkovitá v optimální podmínkách doroste až do výšky 1,5 m, každoročně asi 20 cm. Chlubí se kulovitými květy, zpočátku bílými, později přecházejí do zelena. Na slunných stanovištích kvete až do konce září. Vybíráme chráněnou polohu, aby silný vítr neponičil obrovská květenství. Odolává mrazu.

Hortenzie drsná dostala název po chlupatých listech. Keře dosahují až 3m, kvete ve střední části fialově růžově a na okrajích bíle. Tento druh je málo rozšířený, protože trpí pozdními mrazy.

Hortenzie latnatá pochází z Japonska, má bílé až narůžovělé kuželovité květy, které rostlinu zdobí od srpna až do října.

Hortenzie řapíkatá je atraktivní popínavou rostlinou, vhodnou k zakrytí nevzhledných zdí, plotů, schodišť.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

Komtesa Hortenzie
Komtesa Hortenzie (Zdroj: )
Komtesa Hortenzie
Komtesa Hortenzie (Zdroj: )
Komtesa Hortenzie
Komtesa Hortenzie (Zdroj: )
Proč hortenzie nekvete?

Někdy se bohaté záplavy květů vůbec nedočkáme. Způsobuje to několik faktorů:

1. letorosty v příliš silné zimě zmrznou. Můžeme tomu předejít včasným ukončením hnojení, nejdéle v srpnu, aby letorosty měly do zimy čas vyzrát. Chráníme před mrazem vysokou nastýlkou.

2. špatné provedení zpětného řezu. Květní výhony nesmí být odstříhávány s loňským dřevem, neboť právě na něm se vytvoří nová květenství.

3. v době, kdy se tvoří květní násada (květen až červenec) je přílišné vlhko a rostliny tvoří listy na úkor tvorby květů.

Modré nebo růžové květy?

Hortenzie mají různě vybarvená květenství, od světle růžové až po intenzivní modř. Dokonce na jedné rostlině může barva kolísat. Odstín závisí na kyselosti půdy, modrého dosáhneme vyšší kyselostí. Rostliny opatrně zaléváme roztokem kamence amonnohlinitého, někdy stačí výlučná zálivka dešťovou vodou. Modrokvěté nehnojíme fosforečnými hnojivy a po skončení růstu dále nepřihnojujeme. Tvrdá voda s vápníkem mění barvu do růžova.

Vypěstujte si hortenzii!

Množí se řízky, které si uřízneme z nekvetoucích mladých kořenových výhonů. Řízky se dvěma nebo třemi páry listů zakoření v písku za 15 až 20 dní. Přes zimu řízkovance uchováme v bezmrazé místnosti, ven je zasadíme až na jaře.V pokojových podmínkách se hortenzie pěstuje na světlém stanovišti s rozptýleným světlem, při letním umístění na zahradě jí však více vyhovuje plné slunce a bohatá zálivka.

Tip na zimu!

Usušte si rozkvetlou hortenzii! Uřízněte dobře vybarvená květenství s krátkou stopkou. Vložte do vázy běžným způsobem, stonky ponořte do výše 2 cm do vody. Postupným odpařováním květy pomalu usychají. Jejich tvar i barva zůstanou zachovány. Nevystavujeme na slunce, jinak by barvy vybledly.

Jindřiška Kodičková
Foto autor

Publikováno: 26. 9. 2006, Autor: